Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok

Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Andrej Jakubík | 11. marca 2017 o 10:30

Tetra čierna (lat. Gymnocorymbus ternetzi, ang. Black tetra) je rybka, ktorá tvorí základnú skupinu rýb vhodných pre začiatočníkov, ale častokrát okúzli aj pokročilých, ktorí si chcú pripomenúť krásu tohto druhu. Je to druh síce nenáročný, ale to neznamená, že nemá čo ponúknuť aj profesionálnym akvaristom. Na atraktivite jej pridal aj fakt, že sa na trhu objavila aj jej forma bez pigmentu (albín), ktorá na pomerne dlhú dobu oživila záujem o tento druh ryby. Prečo je tetra čierna taká žiadaná ryba? Odpovede hľadajte na nasledujúcich riadkoch.

Niečo málo o Tetra čiernej

Tetra čierna je rybka pôvodom z Južnej Ameriky, kde by sme ju našli plávať v riekach v oblasti Mato Grosso. Je to pomerne hojný druh, ktorý sa považuje za celkom bežný. Nie je to hospodársky cenná rybka, pretože dorastá iba do veľkosti iba cca. 5 - 5,5 cm. Jej chov je považovaný za ľahký a to sa dá do istej miery povedať aj o odchove. Je to klasický príklad ryby z čeľade tetrovitých, ktoré sa až na malé výnimky ukazujú ako ryby mierne, bez teritoriálneho správania, ale na druhej strane aktívne, ktoré prinášajú do akvária život a pohyb. Do rovnakej skupiny rýb patrí napríklad aj Piraňa (rod Pygocentrus), ktorá však vykazuje v istých prípadoch aj vysoké známky teritoriálneho správania.

Prečo práve tetry?

Prečo si dať do akvária práve tetrovité druhy rýb? Je hneď niekoľko dôvodov pre ktoré sa to určite oplatí a ako prvým je už spomínaná pokojná povaha drvivej väčšiny rýb z tejto čeľade. Okrem povahy je to aj skutočnosť, že tieto ryby príliš nezaťažujú okolie, pretože tetry sa vyznačujú aj takmer dokonalým trávením, ktoré dokáže vyťažiť z potravy maximum. Hore zmienené však už tradične neplatí o rybách rodu pygocentrus a im podobným druhom. A samozrejme je tu aj ich atraktívnosť a farebnosť, ktorou by dokázali dať na plutvu akejkoľvek inej skupiny rýb. To však až tak celkom neplatí o tetre čiernej, ktorá sa vyznačuje niekoľkými tmavými pruhmi na svetlom povrchu.

Prečo je teda tak obľúbená? Je to práve jej krásna čierna farba, ktorá je doplnená o striebristý lesk, ktorý dáva dojem akoby ryba bola duchom. Navyše si predstavte skupinku týchto rýb (cca 20 a viac kusov), ktoré sa takto efektne presúva v zelenom akváriu. Tmavá ryba totiž na zelenom pozadí vynikne veľmi efektne a tetra čierna vie, že v skupine je sila a preto je ideálne jej dopriať práve spoločnosť vlastného druhu.

V nárokoch na prostredie nie je tetra čierna nijako zvláštna. Teplota okolo 24 stupňov Celzia, nižšie, alebo maximálne neutrálne pH, nízka tvrdosť vody a ako potrava je ideálna voľba napríklad cyklop, či pre väčšie jedince patentka a koretra. Vyžaduje však zabehnuté akvárium, kde si nájde množstvo vegetácie a členitý priestor a kde môžu v kŕdlikoch ukázať svoje hlavné prednosti.

Hodí sa do spoločnosti takmer všetkých druhov pokojných rýb a to aj vrátane pirane (pygocentrus), ale akvárium musí byť priestranné a poskytovať dostatok úkrytov a členitých oblastí. Nabudúce si niečo povieme o ďalších druhoch tetrovitých pokladov a už čoskoro si tu nájdete niečo málo o tetre kopijovitej, slepej a čo to spomenieme aj o oboch fantómoch.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Koľko narastie ryba v akváriu?
Zabudnite na to, že sa vám ryba bude prispôsobovať. Vy sa musíte prispôsobiť rybe

3 otázky o KOI kaproch
Cena za vzácnu farebnú mutáciu KOI kapra sa môže vyšplhať na niekoľko miliónov dolárov

4 prekvapivé fakty o akvaristike
Akvaristika je jedno z najstarších hobby na planéte a aj napriek tomu existuje množstvo faktov, ktoré pozná iba máloktorý majiteľ sklenenej nádrže

Prevárate vodu do akvária? Je to nezmysel!
Preváranie vody do akvária je skutočne činnosť, bez ktorej sa akvárium nielen zaobíde, ale vám aj poďakuje ak na ňu zabudnete

Viete čo je to kryptokorýnová choroba v akváriu?
Kryptokorýnová choroba je sprievodný jav zanedbaného akvária s ktorým sa najhoršie vyrovnávajú práve rastliny rodu Cryptocoryna.

Cichlidy
Rodina, ktorá má viac ako 1600 druhov. A každý z nich je unikát.

GloFish. Geneticky Modifikovaný domáci maznáčik
Geneticky upravený domáci miláčik je dnes už realitou

Aulonocara. Klenot z jazera Malawi
Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy

Čo s akváriom počas dovolenky?
Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Môže ísť do akvária vodovodná voda?
Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium

Syndróm nového akvária
Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike

Pravda ničí mýty: Je potrebné kompletné čistenie akvária?
Dobre zabehnuté akvárium si generálne čistenie nevyžaduje nikdy

Tieto chyby robia akvaristi začiatočníci najčastejšie
Ak sa pritrafí začiatočnícka chyba, tak stabilné akvárium, ktoré sa budovalo roky, skolabuje v priebehu niekoľkých hodín

Dánio
Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb

Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária
Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky
Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Plata. (Ne)náročná živorodka
Plata je jedna z najkrajších a najžiadanejších akváriových rýb. Pri jej chove však musíme dbať na mnoho povinností.


«1 2 ...5 »

Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: