Terčovec je kráľom akvária

#Ryby
 
Vítajte v jeho kráľovstve.
Andrej Jakubík | 14. januára 2016 o 06:00
Terčovec je kráľom akvária

V dobách pre desiatkami rokov sa v Európe začali objavovať doposiaľ neznáme druhy tropických rýb z južnej ameriky. Nevedelo sa nič o ich pôvode, ale všetkým bolo jasné, že ich chov bude zrejme tou najväčšou výzvou, ktorú kedy akvaristi prijali. Jeden z týchto druhov dostal pomenovanie terčovec pravý a dodnes je považovaný za kráľa akvárií.

Padali jeden za druhým

Počiatky ich chovu boli spojené s množstvom neúspechov. Ryby v akváriách postupne hynuli na následky zlej starostlivosti. Nevedelo sa nič o ich nárokoch a potrebách. Chýbalo tak málo a celý druh by bol odpísaný ako ryba, ktorá sa nedá domestikovať. V tej chvíli to však celkom nečakane prišlo. Nikto presne nevie, kedy prišiel zlom a ryby sa začali v zajatí nielen chovať, ale dokonca aj množiť. Ich veľmi netypický spôsob rozmnožovania, ktorý je vo svete rýb jedinečný ich katapultoval na vrchol záujmu akvaristov celého sveta. Nikto vtedy ani len netušil o fenoméne, ktorý sa vytvorí okolo tejto ryby.

Trik je v teplote a bielkovinách

Teplota vody v ktorej pláva terčovec by mala mať minimálne 27 až 29 stupňov Celzia. Bez tejto teploty je ich chov doslova nemožný. Vyššia teplota so sebou prináša aj odlišné prostredie pre mnoho rýb a rastlín. A samozrejme nie každá ryba tieto podmienky znesie. Menšie jedince vyžadujú vyššiu teplotu, ale dospelé sa uspokoja aj s nižšou teplotou okolo 27 stupňov. A druhá podmienka ich úspešného chovu je samozrejme potrava. Tá by mala byť predovšetkým bohatá na bielkoviny a vitamíny. Ak nemá terčovec v mladosti dostatok potravy (bielkoviny ako stavebné látky), tak sa jeho rast zastavuje a už nikdy nedosiahne veľkosť svojich rovesníkov, ktorí dostávali dostatok kvalitnej potravy. Hovorovo sa jedná o "podrazenú" alebo "zakrpatenú" rybu.

Na malé akvárium zabudnite

Pre jedného dospelého terčovca si pripravte akvárium o objeme minimálne 250 až 300 litrov a na každého ďalšieho si pripočítajte ďalších 50 litrov. Samozrejme mladé jedince podobný objem nepotrebujú, ale aj tak by sme objem nemali podceňovať. Terčovec má totiž rád v akváriu stabilný ekosystém a čím je objem väčší, tak tým je celý systém stabilnejší. Vo väčšom objeme vody, totiž chemické reakcie prebiehajú oveľa pomalšie a ryba sa má možnosť im prispôsobiť.

Pozor na stres

V prípade terčovca by sme si mali dávať maximálny pozor na stres a na všetky okolnosti, ktoré stres dokážu vyvolať. Vyhnite sa teplotným šokom, hladovke, špinavému filtru alebo príliš silnému osvetleniu. Terčovec vníma takmer všetko do najmenšieho detailu. Dokonca v mladosti je to stádovitá ryba, ktorá vyžaduje prítomnosť svojho druhu. Preto ak ich kupujeme ako mladých jedincov (do 10 cm), tak by sme mali kupovať skupinku 5-6 jedincov a nie jednotlivca. Ak je totiž v tomto veku terčovec sám, tak je stresovaný, často neprijíma potravu a chradne. Je to jeden z dôkazov toho, že tieto ryby majú svoju dušu.

O tom ako správne terčovca kŕmiť a rozmnožovať si povieme v niektorom s budúcich článkov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: