Tehotné ženy by nemali mať mačky? Mýtus, či pravda?

#Mačky
 
Tento nešťastný mýtus spôsobil utrpenie mnohých mačiek po celom svete...
Andrej Jakubík | 19. januára 2019 o 13:38
Tehotné ženy by nemali mať mačky? Mýtus, či pravda?

Tento nešťastný mýtus spôsobil utrpenie mnohých mačiek po celom svete. Ich majitelia ich jednoducho opustili, prenechali ich iným, alebo ich ponúkli na adopciu. Pôvod tohto tvrdenia pochádza z predpokladaného rizika prenosu ochorenia nazývaného toxoplazmóza. V skratke ide o ochorenie spôsobené parazitom (Toxoplasma gondii), ktorého hlavná forma kontaminácie človeka sa deje priamym kontaktom s výkalmi infikovaných mačiek. Čomu sa pri čistení mačacieho záchoda niekedy nedá vyhnúť.

Avšak ochorenia toxoplazmózou je v skutočnosti u domácich mačiek veľmi vzácne ochorenie, pretože domáce a hlavne bytové mačky konzumujú komerčné krmivá a majú prístup k preventívnej veterinárnej medicíne. Takže, ak mačka nie je nosičom patogénneho parazita, neexistuje riziko prenosu do organizmu tehotnej ženy. Okrem toho, ak má žena už vytvorenú imunitu v súvislosti s parazitom T. gondii, tak nemá žiadnu možnosť sa infikovať.

Pozrite si kompiláciu videí o tom, ako mačky reagujú na ženy v tehotenstve a okamžite pochopíte, že tak láskyplného a obetavého tvora by doma uvítal snáď každý.

Zdroj: Youtube

Komentáre k článkuPridaj komentár: