Tasmánsky tiger možno stále žije!

#Iné zvieratá
 
Vakovlk tasmánsky je jednou z najväčších záhad moderného sveta. Má byť považovaný za vyhynutého alebo sa iba veľmi šikovne skrýva pred zrakom človeka?
Andrej Jakubík | 30. júla 2015 o 08:16
Tasmánsky tiger možno stále žije!

Okolo roku 1930, bol v Tasmánskej divočine, rukou človeka, ulovený jeden z posledných žijúcich exemplárov najväčšieho žijúceho vačkovca tej doby. Osud Vakovlka tasmánskeho sa týmto spečatil.

Prečo človek nezasiahol?

Je mnoho teórií o tom, prečo človek nechal vyhynúť zviera, ktoré je dnes turistickým symbolom ostrovného štátu Tasmánia. Vedci, sa na začiatku 20 storočia domnievali, že vačkovce sú nedokonalé. Slabé a nehodné prežitia. Preto vedecká komunita nechávala lovcom voľnú a pevnú ruku.

Zabi vakovlka, zachrániš ovcu

Samotný farmári, ktorý na území dnešnej Tasmánie začali s chovom oviec, volali po jeho vyhladení. Dokonca za týmto účelom spísali petíciu. Toto miestne referendum malo na vakovlka tvrdý dopad. V roku 1888 bola vládou Tasmánie vyhlásená odmena jednej libry za každého uloveného jedinca. Účtovné doklady o vyplácaní odmien sa zachovali dodnes. Iróniou však ostáva fakt, že útoky na chované ovce mali na svedomí predovšetkým divoké psy dingo. Aj po vyhubení vakovlka sa totiž ovce pravidelne stávali terčom útokov šeliem.

Vedci oňho nejavili záujem

Vedecké štúdie z obdobia prelomu 19 a 20 storočia chýbajú. Žiaden vedec sa totiž o osud tohto tvora nezaujímal. Nikto presne nestanovil početnosť ich populácie (odhaduje sa okolo 3 tisíc jedincov), ale pravda je taká, že minimálne dve tretiny vakovlkov bolo zabitých ľudskou rukou. Trestom za nečinnosť vedeckej komunity bolo jeho vyhubenie.

Posledný mal meno Benjamin

7 septembra roku 1936 v hlavnom meste Tasmánie, Hobart, zomrel posledný žijúci exemplár vakovlka na tejto planéte. Od ošetrovateľov dostal meno Ben, ale niektorý mu hovorili Benjamin. Nikto vlastne presne nevie, či mal vôbec nejaké meno. A dokonca sa hovorí o tom, že to mohla byť samica. V čase jej uhynutia, bol už vakovlk zákonom chránený.

Pozorovania sú hlásené do dnešnej doby

Amatérske a rozmazané fotografie sa objavujú neustále. Ale nikto až do roku 1966 nepriniesol hmatateľné dokazy o jeho existencií. V tomto roku bol objavený uhynutý vakovlk pri meste Mundrabilla v západnej Austrálií. Senzácia, ktorá znamenala, že vakovlk nežil iba na ostrove Tasmánia. Vedecký verdikt však bol neúprosný. Mršina bola podľa vedcov stará približne 4500 rokov. Zdalo sa to neuveriteľné, pretože zviera malo zachovanú srsť, pričom pruhovanie bolo stále jasne viditeľné. Okrem toho jeho jazyk a ľavé oko vyzerali ako nedotknuté.

Je uhlíková metóda spoľahlivá?

Vek mršiny bol určený za pomoci uhlíkovej metódy na 4500 až 4700 rokov. Vykonali sa celkovo tri testy, aby sa potvrdil výsledok. Mnoho vedcov však poukázalo na nepresnosť v dátovaní, ktorá mohla byť zapríčinená kontamináciou. Telo vakovlka sa totiž našlo v jaskyni, kde bola stála teplota a vlhkosť vzduchu. Navyše o niekoľko metrov ďalej sa objavilo telo psa dinga, ktoré bolo v oveľa horšom stave. Vek dinga sa však za pomoci tej istej metódy odhadol na približne 20 rokov. Preto sa mnohý vedci nazdávajú, že telo vakovlka neležalo v jaskyni viac ako jeden rok. Navyše, prvé testy na tele vakovlka boli vykonané až tri roky po jeho objavení.

Odmena je 100 tisíc dolárov

Po vakovlkovi pátralo mnoho lovcov a dobrodruhov. Medzi nimi sa niekedy objavili aj známe osobnosti, ako napríklad Edmund Hillary (prvý človek na Evereste) alebo miliardár Ted Turner, ktorý vypísal za polapenie vakovlka odmenu 100 tisíc dolárov. Nikto z nich však neuspel.

Vakovlk tak ostáva stále záhadou, ktorá nedáva mnohým spávať. O pátracie akcie sa dokonca snažila v minulosti aj Austrálska vláda. Všetko bez jediného nájdeného dôkazu. Ako domorodci, tak aj miestny farmári však vedia svoje. Zviera, ktoré čas od času zazrú, nie je ani náhodou divoký pes dingo.

Komentáre k článku


 • Tasmanskytiger, 4. novembra 2015 o 17:06
  je 100% isté že tasmánsky tiger %je naživu


 • Moderator, 5. novembra 2015 o 08:03
  Je to viac ako isté. Chránia ho. Ak by pripustili, že je stále medzi živými, tak by ho turistická vlna zabila nadobro.


 • Tasmanskytiger, 23. novembra 2015 o 12:42
  áno ale ja by som ho chcel vidieť aj tak :)


 • Moderator, 23. novembra 2015 o 15:48
  Je možné, že sa čoskoro dočkáte. Jeden z popredných austrálskych "pátračov" po tasmánskom tigrovi, vyhlásil, že už čoskoro odhalí svetu dôkazy o tom, že tento tvor je považovaný neprávom za vyhynutého.Pridaj komentár: