Sýrsky škrečok

#Hlodavce
 
Jeden z najčastejšie chovaných druhov škrečka. Spolu so škrečkom džungarským tvoria zrejme 90% všetkých chovaných škrečkov na planéte.
Andrej Jakubík | 9. augusta 2015 o 15:36
Sýrsky škrečok

Škrečok sýrsky je druh škrečka, ktorý stál na začiatku šľachtenia týchto malých hlodavcov.

Ako vyzerá?

Dosahuje dĺžky do 15 až 19 centimetrov a hmotnosť približne 130 až 150 gramov. Gravidita pri tomto druhu škrečka trvá iba 16 dní. V jednom vrhu môže mať jedna samička 4 až 12 mláďat. Niekedy však môže byť počet mláďat až 15. O potomstvo sa stará výhradne matka, ktorá ich pripravuje na samostatný život. Za približne 4 týždne od narodenia sú malé škrečky schopné samostatného života.

Lícne vačky nie sú na cukríky

Tak, ako mnoho iných druhov hlodavcov, aj škrečok sýrsky má lícne vačky, kde si ukladá nazbieranú potravu, ktorú potom vyloží vo svojom príbytku. Tieto vačky sa mu zvyknú niekedy zapáliť, čo je pre škrečka veľmi nepríjemné. Je to spôsobené hlavne nevhodnou potravou ako sú napríklad sladké jedlá. Cukríky teda nie sú pre škrečka vhodná potrava.

Starať sa treba aj o zuby

Zuby, ktorých má dospelý sýrsky škrečok presne 16, mu neustále rastú. Preto je dobré vedieť, že si ich potrebuje neustále obrusovať. Pre túto potrebu musíme mať v klietke pre škrečka vhodné predmety na okusovanie. Napríklad drevo, vetvičky alebo minerálny blok, ktorý sa predáva práve za týmto účelom.

Škrečok je veľmi zaujímavý tvor. Prečítajte si o ňom niečo viac:. Škrečok. Toto by ste o ňom mali vedieť!
Nemenej zaujímavé stvorenie je aj morské prasiatko. Čo by ste mali vedieť o morčati

Pozor na teplo

Teplota tela škrečka sýrskeho sa pohybuje od 37,5 do 38,5 stupňov Celzia. Aj napriek tejto vyššej telesnej teplote sú veľmi citlivý na prehriatie organizmu. Preto by sme ho rozhodne nemali nechávať na priamom letnom slnku. Ak je škrečok v akváriu, tak by mal byť v letných mesiacoch umiestnený v tieni a pri teplote približne 22 až 25 stupňov Celzia. Škrečok nemá problém prežiť krutú zimu, ale jeho telo nie je stavané na dlhodobé priame letné slnko.

Samotár

Škrečok sýrsky je skôr samotár, ktorý si chráni svoje teritórium pred votrelcami. Navyše, voči narušiteľom svojho pokoja je veľmi bojovný. Ak si však zvykne na ľudskú ruku, tak je to určite verný maznáčik. Ktorý má síce slabší zrak, ale zato má vynikajúci čuch a sluch.

Dobrá rada na záver

Škrečkovi nedávame do klietky alebo akvária kolotoč na celý deň, ale iba na niekoľko hodín. Je to preto, že neustále behanie na kolotoči dokáže škrečkovi spôsobiť závislosť. Navyše sa takto neprimerane opotrebúvajú jeho kĺby. Časté sú aj poranenia a zlomeniny.

Dobrá kniha nad zlato. Škrečok - Jak Na To

Komentáre k článkuPridaj komentár: