Syndróm nového akvária

Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike

Andrej Jakubík | 23. júna 2017 o 10:00

Novozaložené akvárium je často problémová nádrž, kde nič nefunguje tak ako má a akvarista to často vzdá už pri prvých pokusoch uviesť svoj vodný svet do chodu. Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike. O akváriu koluje množstvo mýtov, ktoré sa však nezakladajú na pravde a navyše množstvo z domácich osvedčených rád, ktoré razia „skúsení“ akvaristi nikdy nebude fungovať a naopak privedú akvárium na úroveň totálneho kolapsu.

Ako sa prejavuje syndróm nového akvária? Je to jednoduché a ľahko pozorovateľné. Voda v akváriu sa začne zakaľovať aj napriek tomu, že voda prúdi filtrom bez väčších problémov. Najčastejšie ide o mliečne zakalenie vody, ktoré je sprevádzané dokonca bielym povlakom na koreňoch, štrku a kameňoch v akváriu. Zákal však môže mať aj zelenú, alebo hnedú farbu ako následok nadmerného množenia rias. Okrem toho sa v prípade nového akvária často vyskytne aj zapáchajúca voda a ryby, ktoré sú otrávené splodinami dusíka. Takáto ryba má problémy s plávaním, pretože je zasiahnutý jej centrálny nervový systém a zároveň je jej sfarbenie až nápadne výrazné. Pre podobné prípady, je dobré mať vždy po ruke sadu na testovanie kvality vody, ktorou vieme okamžite zistiť príčinu problému.

Za všetkým hľadaj baktériu

Problémy s novým akváriom vznikajú predovšetkým z dôvodu, že život v akváriu ešte nie je zabehnutý a nie je vytvorený základ správneho fungovania každého akvária, čo v krátkosti znamená, že akváriu chýbajú tie správne baktérie. Stavba a spustenie akvária má svoje zákony a nič sa nedá urýchliť bez neskorších následkov, ktoré dokážu položiť na lopatky každé akvárium. Či si to uvedomujeme, alebo nie, tak všetko majú vo svojej moci dve skupinky baktérií. Konkrétne sa jedná o rod Nitrosomonas a Nitrobacter. Tieto dva rody baktérií sú pre každé akvárium nevyhnutnosťou a v prípade, že chceme urýchliť proces vytvárania biologickej rovnováhy, tak je vhodné naočkovať tieto prospešné baktérie do nového akvária. Staršie spôsoby spočívajú vo vyžmýkaní filtračného média do nového akvária, či dokonca v použití staršieho štrku. S týmito dvoma spôsobmi je však spojené riziko zavlečenia choroboplodných zárodkov, rias, parazitov, či škodcov do nového akvária. Preto je vhodnejší spôsob v podobe chemického prípravku, ktorý obsahuje čistú násadu nových baktérií, ktoré sú síce voľným okom neviditeľné, ale dokážu skutočne veľké veci.

Nepreháňajte to s chémiou

Dať do novo založeného akvária obrovské množstvo chemických prípravkov, ktoré majú zaručiť jeho bezproblémové fungovanie, nemusí byť práve najlepší nápad. Nespoliehajte sa na chemické prípravky a začnite dôverovať prírode, ktorá v prípade, že jej vytvoríme tie správne podmienky dokáže akvárium bez problémov uviesť do chodu a udržať jeho stabilitu. Častým problémom je napríklad prehnané hnojenie, čo často spôsobuje zákaly vody, pretože zákal je tvorený práve riasami, ktoré čerpajú živiny z prehnojeného akvária. Rovnako je potrebné zdôrazniť, že pridávanie liečiv iba z preventívnych dôvodov nie je práve šťastný nápad. Medikamenty by sme mali podávať do akvária iba v prípade že skutočne došlo k prepuknutiu choroby. Mnohé liečivá totiž obsahujú látky, ktoré v kombinácií so stresom pri novo založenom akváriu, spôsobia rybe skôr ujmu ako úžitok.

Čím menej, tým viac

Jedná stará pravda hovorí o tom, že čím menej sa do akvária staráme, tým lepšie sa mu darí. Je to pravda? V určitej rovine určite, pretože čím menej do akvária vkladáme ruky, tým dostáva celý systém dostatok času k tomu, aby sa dokázal rozbehnúť. Častou chybou je aj to ak akvarista neustále akvárium prestavuje a ryby, či vegetáciu vystavuje šokom zo zmeny prostredia. Ak teda založíte akvárium, tak mu dajte isté obdobie bez výmeny vody, čistenia filtra, prehrabávania dna a podobných zásahov, ktoré dokážu zničiť štart akvária.

Ak prekonáte prvé týždne, tak je syndróm nového akvária zažehnaný, ale každé obdobie má svoje riziká a akvarista by ich mal vedieť zvládať ako bežnú rutinu. Ochorenia, kyslíkové deficity, technické problémy, či dokonca aj neplánované rozmnoženie niektorého druhu ryby, ktoré dokáže vyvolať v akváriu doslova chaos. To je iba zlomok problémov, ktoré musí akvarista riešiť za pochodu. Oproti tomu je syndróm nového akvária iba jednoduchá maličkosť.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Koľko narastie ryba v akváriu?
Zabudnite na to, že sa vám ryba bude prispôsobovať. Vy sa musíte prispôsobiť rybe

3 otázky o KOI kaproch
Cena za vzácnu farebnú mutáciu KOI kapra sa môže vyšplhať na niekoľko miliónov dolárov

4 prekvapivé fakty o akvaristike
Akvaristika je jedno z najstarších hobby na planéte a aj napriek tomu existuje množstvo faktov, ktoré pozná iba máloktorý majiteľ sklenenej nádrže

Prevárate vodu do akvária? Je to nezmysel!
Preváranie vody do akvária je skutočne činnosť, bez ktorej sa akvárium nielen zaobíde, ale vám aj poďakuje ak na ňu zabudnete

Viete čo je to kryptokorýnová choroba v akváriu?
Kryptokorýnová choroba je sprievodný jav zanedbaného akvária s ktorým sa najhoršie vyrovnávajú práve rastliny rodu Cryptocoryna.

Cichlidy
Rodina, ktorá má viac ako 1600 druhov. A každý z nich je unikát.

GloFish. Geneticky Modifikovaný domáci maznáčik
Geneticky upravený domáci miláčik je dnes už realitou

Aulonocara. Klenot z jazera Malawi
Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy

Čo s akváriom počas dovolenky?
Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Môže ísť do akvária vodovodná voda?
Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium

Pravda ničí mýty: Je potrebné kompletné čistenie akvária?
Dobre zabehnuté akvárium si generálne čistenie nevyžaduje nikdy

Tieto chyby robia akvaristi začiatočníci najčastejšie
Ak sa pritrafí začiatočnícka chyba, tak stabilné akvárium, ktoré sa budovalo roky, skolabuje v priebehu niekoľkých hodín

Dánio
Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb

Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária
Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok
Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky
Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Plata. (Ne)náročná živorodka
Plata je jedna z najkrajších a najžiadanejších akváriových rýb. Pri jej chove však musíme dbať na mnoho povinností.


«1 2 ...5 »

Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: