Symbol jari a jeho potreby! Ako a čím kŕmiť králika?

#Iné zvieratá
 
Kvalitná strava pre králiky je základným stavebným kameňom pre udržanie ich zdravia. Možno o tom neviete, ale mnoho králikov má problémy s črevným traktom a problémy so zubami a stoličkami v dôsledku nesprávnej stravy.
Andrej Jakubík | 6. júna 2019 o 18:37
Symbol jari a jeho potreby! Ako a čím kŕmiť králika?

Králiky milujú jedlo! A to doslova, pretože ak by mohli, tak celý deň strávia práve pri jedle. A to najmä ak je jedlo zároveň aj ich prirodzená potrava (králiky si vo svojom jedálnom lístku cenia hlavne dotyk zelene). Kvalitná strava pre králiky je základným stavebným kameňom pre udržanie ich zdravia. Možno o tom neviete, ale mnoho králikov má problémy s črevným traktom a problémy so zubami a stoličkami v dôsledku nesprávnej stravy.

Ak chcete správne nakŕmiť králika, musíte poznať viac ako len zoznam tých najlepších potravín. Je dôležité poznať ich rytmy a denné kŕmne intervaly, pretože je veľmi ľahké králika prekŕmiť.

Čítajte ďalej ak chcete vedieť, koľko krmiva je potrebné dávať denne králikovi, aby ste mu poskytli všetky potrebné výživové doplnky. Sila a zdravie zvieraťa je v tomto momente na prvom mieste.

1. Všeobecné informácie o kŕmení králikov

2. Čím kŕmiť zajačika?

3. Ovocie je dobré, ale v malých porciách!

4. Čím kŕmiť králika od 8 mesiacov do 5 rokov?

5. Čo kŕmiť starších králikov?

Všeobecné informácie o kŕmení králikov

Strava bežného domáceho králika je dnes založená na granulách. Hlavná zložka, ktorá sa podiel na ich výrobe je celulóza, alebo ďatelina. Tieto granuly by však mali byť skôr doplnkom a nie hlavnou zložkou potravy. Čím teda kŕmiť? Hlavne zeleninou, čerstvým senom, trocha ovocím a nikdy nesmieme zabúdať na množstvo čerstvej vody.

Samozrejme aj granuly môžu mať rôznu kvalitu a preto sa nedá ich skrmovanie hneď zavrhovať. Dôležitý je obsah vlákniny n úrovni minimálne 18%.

Odporúčame vám, aby ste nekupovali príliš veľké zásoby jedla pre králika vopred, pretože tento typ krmiva časom stráca na čerstvosti. Každým dňom bude obsahovať menšie a menšie množstvo vitamínov ako na začiatku. Seno by malo byť pre králika dostupné 24 hodín denne. Zelenina by mala mať tmavo zelené listy a všetko by to malo byť koreňová zelenina, ako napríklad mrkva. Ovocie? Čím širšia škála ovocia, tým lepšie, ale ideálne sú jablká a to aj s konármi.

Králiky jedia špecificky podľa svojho stupňa vývoja a veku.

Čím kŕmiť mladého zajaca?

Počas prvých týždňov života králika by sa jeho strava mala skladať výlučne z materského mlieka. Od štvrtého týždňa môžete začať zajaca kŕmiť granulami s trochou lucerny.

Medzi 6 – 9 týždňom môžete podávať neobmedzené množstvo sena a 2 až 3 polievkové lyžice granúl denne. Od štvrtého mesiaca, začnite denne podávať malé porcie zeleniny (jeden druh zeleniny denne).

Mladému králikovi vo veku 6 mesiacov musí jeho denný príjem zeleniny zodpovedať 10% jeho telesnej hmotnosti, rozdelenej na dve rovnaké dávky, jednu ráno a jednu popoludní. Zelenina sa odporúča na dennej báze a nespôsobí žiadne vážne problémy. Môže to byť roketa, šalát, žerucha, ďatelina atď.

Ovocie je dobré, ale v malých porciách!

Ovocie je dobrý doplnok stravy pre králiky, ale iba v tom správnom pomere. Ovocie by sa malo podávať až vo veku od troch mesiacov a malo by sa ponúkať iba trikrát týždenne kvôli jeho vysokému obsahu cukru. Vo veľkých množstvách môže byť cukor pre zviera nebezpečný.

Čím vyšší je obsah cukru v ovocí tým viac musíte sledovať množstvo potravy, ktorú dávate králikovi. Veľkosť každej porcie ovocia by nemala byť väčšia ako plátok pomaranča a vždy sa uistite, že ste si vybrali jadierka a semená.

Čím kŕmiť králika od 8 mesiacov do 5 rokov?

Mladým králikom by ste mali denne podať len niekoľko polievkových lyžíc granúl. Pomer zeleniny bude samozrejme s vekom stúpať, zatiaľ čo naopak pomer suchého jedla sa bude znižovať.

Medzitým by sa mala vo zvyšujúcich sa množstvách podávať zelená zelenina, ako napríklad listy reďkoviek, alebo šalát. Môžete tiež vyskúšať čerstvú trávu (nie mokrú) a znížiť pomer ďateliny.

Od jedného roka potom začne králik jesť väčšie porcie jedla. Môžete mu dopriať medzi 50-80 g granúl denne, ale zároveň podávajte zeleninu, ktorá by mala predstavovať 5-6% jej telesnej hmotnosti. A nakoniec podávajte ovocie trikrát týždenne a to až po zvyšok jeho života.

Čím kŕmiť starších králikov?

V podstate môžete starším králikom podávať rovnaké veľkosti porcií a druhov potravín ako predtým, pokiaľ si ale zachovajú svoju hmotnosť a fyzickú kondíciu.

Pamätajte, že by za každých okolností mali dostávať štedré porcie sena, uistite sa, že je vždy čerstvé. Ak váš králik váži napríklad 2 kg, ideálna porcie je okolo 170 g sena denne.

Čo sa týka zeleniny, ideálne množstvo bude 100 - 110 g na kilogram telesnej hmotnosti.

Pozor na rýchle straty hmotnosti, pretože ak králik stráca svoju váhu, je to problém o ktorom by určite mal vedieť váš veterinár.

Komentáre k článkuPridaj komentár: