Sú kríženci psa a vlka nebezpeční?

#Psy
 
Pochybnostiam býva podrobená hlavne ich údajná slabá lojalita k človeku.
Andrej Jakubík | 2. februára 2018 o 11:00
Sú kríženci psa a vlka nebezpeční?

Kríženie psa a vlka sa deje už dlhšiu dobu. Toto počínanie má svojich tvrdých odporcov, ktorí tvrdia, že týmto spôsobom prichádzajú na svet veľmi nebezpečné zvieratá. Pochybnostiam býva podrobená hlavne ich údajná slabá lojalita k človeku. Druhá strana tábora hovorí naopak o tom, že títo kríženci sú oddaní a obetavejší ako samotné psy. Kde je teda pravda?

Plemená psov, ktoré sa používajú na kríženie s vlkom sú napríklad Aliašský malamut, Sibírsky husky a samozrejme Nemecký ovčiak. Je potrebné podotknúť, že vlk ako súčasť podobného chovu nikdy nepochádza z divokej prírody, ale je chovaný v zajatí. Aj napriek tomu, že chov týchto psov sa stáva čoraz častejším, tak naráža na mnohé legislatívne problémy. Týka sa to predovšetkým majiteľov týchto zvierat v USA, kde napríklad vakcíny proti besnote neboli nikdy testované na vlkoch a preto zákon v niektorých amerických štátoch zakazuje veterinárovi túto vakcináciu vykonať na zvieratách, pre ktoré nie je určená. Zviera, ktoré nie je očkované vždy predstavuje potenciálne vyššie nebezpečenstvo pre svoje okolie.

Pes a vlk. Ich cesty sa rozdelili pred stovkami rokov a za túto dlhú dobu sa pes zmenil natoľko, že v mnohých prípadoch už nemá so svojím predkom navonok nič spoločné. Vlk sa však nezmenil vôbec. Jeho povaha ostala rovnako nepredvídateľná, ako bola v minulosti. Nie je vylúčené že dnes dochádza k prirodzenému kríženiu, pretože pes a vlk dokážu mať bez problémov plodné potomstvo. Musíme si však uvedomiť, že obaja majú na svet rozdielny názor a ich správanie sa v mnohom značne odlišuje, čo sa prejavuje práve na ich povahe. Či si to pripustíme, alebo nie, tak kríženec psa a vlka ostane vždy do istej miery nepredvídateľné zviera. A svoje povahové črty prenáša aj na potomstvo. Dokonca aj medzi šteniatkami v jednom vrhu sú jedinci povahovo veľmi rozdielni, takže o povahovej konzistentnosti sa dá hovoriť iba ťažko.

Útoky týchto zvierat na človeka nie sú výnimočným javom a sú dôvodom, prečo sa v tomto smere ľudia stavajú na stranu zákazu kríženia psa a vlka. Pravda je historicky na strane odporcov týchto zvierat, pretože existuje celá rada zdokumentovaných útokov na človeka, ktoré majú na svedomí práve tieto hybridné psy. Ten údajne najstarší, zdokumentovaný útok kríženca psa a vlka na človeka sa mal stať v rokoch 1764 až 1767. V hornatej oblasti centrálneho Francúzska došlo k desiatkam útokov neznámeho tvora na ľudí. Zdokumentovaných je približne 113 obetí a ľudia, ktorí prežili útok tvrdili, že išlo o abnormálne veľkého vlka, ktorý útočil samostatne a nikdy nie v svorke. Dodnes nie je táto záhada vysvetlená. Vlk dostal meno „Gevaudan“ a jedna z možných teórií hovorí aj o tom, že išlo o kríženca vlka a veľkého plemena psa.

Komentáre k článkuPridaj komentár: