Striekač chytavý. Ryba ktorá poľuje na hmyz

#Ryby
 
Tento druh ryby je známy po celom svete predovšetkým pre svoju schopnosť poľovať na hmyz.
Andrej Jakubík | 5. novembra 2017 o 09:00
Striekač chytavý. Ryba ktorá poľuje na hmyz

Mať v akváriu raritu, dnes už nie je žiadnym problémom a preto sa čoraz častejšie stretávame s druhmi ktoré sme v minulosti poznali iba z obrázkových kníh. Jedným z týchto druhov je bez pochyby aj striekač chytavý (lat. Toxotes jaculatrix). Tento druh ryby je známy po celom svete predovšetkým pre svoju schopnosť poľovať na hmyz, ktorý sa dostane príliš blízko ku vodnej hladine. Ryba ako je striekač, totiž dokáže jednou jedinou presne mierenou kvapkou vody zo svojich úst presne trafiť muchu až na vzdialenosť jeden a pol metra. Ide o neuveriteľný výkon, pretože striekač dorastá do veľkosti cca. 24 cm a s podobnou presnosťou by mal celkom určite problém aj človek.

Vyskytuje sa predovšetkým v južnej Ázií, kde obýva vody v Indomalajskej oblasti, Filipín až sever Austrálie. Kratšie úseky morskej vody mu nerobia žiadne problémy a dokáže ich prekonať. Týmto štýlom už dorazil na množstvo ostrovov, mimo svoj bežný areál výskytu. Ide totiž o brakickú rybu, ktorá miluje predovšetkým oblasti so zvýšenou salinitou, teda práve tie úseky riek, ktoré ústia do mora a zmiešava sa tak sladká voda s vodou slanou.

Zdroj: Youtube

V akváriu vyžaduje vyššiu teplotu okolo 26 až 28 stupňov Celzia, takže ohrievač je predovšetkým v zimných mesiacoch nevyhnutný. Osvetlenie akvária by malo byť skôr mierne slabšie, pretože ryba sa zdržuje predovšetkým pri hladine ostré svetlo by mohlo spôsobovať stres. Ideálne je aj použitie plávajúcich rastlín ako je napríklad Pistia stratoites. V spleti ich koreňov nájde striekač dostatok úkrytov. Filtrácia by mala byť na vysokej úrovni, ale pozor na príliš silný prúd vody pri hladine, ktorý striekačovi tiež neprospieva. Rovnako tak vyžaduje prídavok soli do akvária a to ideálne morskej soli, ale uspokojí sa aj s bežnou kuchynskou. Dávkovanie je približne 1 polievková lyžica na 50 litrov vody v akváriu. Samozrejme pozor na ostatné ryby a rastliny, ktoré môžu byť na obsah soli vo vode háklivé.

Potrava je základom spokojného života striekača. Ako už iste tušíte, tak základom potravy by mal byť hmyz v podobe predovšetkým cvrčkov, ktorých voľne pohodíme na hladinu akvária a hladné ryby s už postarajú o zvyšok. Táto strava dokonale pokrýva všetky základné potreby ryby, ale má to nevýhodu, že si živé cvrčky musíme chovať doma, alebo donášať z obchodu, čo je niekedy predsa len starosť navyše, o čom by majitelia terárijných zvierat mohli určite rozprávať. Okrem toho môžete striekačovi poskytnúť napríklad sušené niťovky (lyofilizovaný tubifex), ktoré ochotne plávajú na hladine.

Striekač je ryba nenáročná, ale aj v jeho prípade sa môžu vyskytnúť problémy. Ako predzvesť budúcich problémov je potrebné si všímať jeho sfarbenie, pretože jedince, ktoré majú „problém“ sú nápadne sfarbené do tmavej farby (podobne ako tetraodon), odmietajú potravu a ich bruchá sú prepadnuté. Tieto jedince radšej ponecháme v obchode. O tom, ako si správne vybrať brakickú rybu do svojho akvária si povieme v niektorom z budúcich článkov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: