Stres u mačiek. Aké sú jeho príznaky?

#Mačky
 
Môžu byť náchylné na úzkosť a často sa obávajú svojho prostredia viac ako psy
Andrej Jakubík | 14. februára 2019 o 17:49
Stres u mačiek. Aké sú jeho príznaky?

Mačky môžu (a takmer vždy aj sú) byť veľmi citlivé zvieratá. Môžu byť náchylné na úzkosť a často sa obávajú svojho prostredia viac ako psy. Závisí to od stresorov (stresových faktorov), ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že cielená terapia mačacej duše je schopná prekonať aj často veľmi stresujúce epizódy ich života. Ako to robiť, aby sa mačka dokázala prispôsobiť novým situáciám?

Ak mačka pociťuje negatívny stimul zo svojho prostredia, s ktorým musí pravidelne bojovať, môže si vyvinúť úzkostnú poruchu.

Bohužiaľ, niektoré stresory, ktoré zaťažujú našu mačku, nie sú vždy na prvý pohľad zrejmé. To je dôvod, prečo zvieratka.pravda prináša sériu článkov o tom, prečo je vaša mačka stresovaná. Ak však presný pôvod stresu u vašej mačky nenájdete v našich článkoch, dúfame, že vás môžeme aspoň nasmerovať tým správnym smerom.

Stres u mačiek

Predtým, ako podrobne rozoberieme všetky dôvody mačacieho stresu, si uvedieme niektoré príznaky, ktorým sa stres prejavuje.

Presné poznanie týchto príznakov vám pomôže určiť základnú príčinu, ale je tiež dôležité v prípade, že potrebujete pomoc veterinára.

Príznaky stresu sa u vašej mačky prejavujú napríklad aj takto:

• Rozvoj infekčných alebo autoimunitných ochorení: ak má vaša mačka infekciu, pravdepodobne po útoku kliešťa, alebo uhryznutí blchou, potom sa zvyčajne dostaví stres. Stresujúci je napríklad aj nepríjemný pocit, že sa potrebujeme poškriabať na konkrétnom mieste na tele, aby zmiernila svrbenie. Rovnako aj autoimunitné ochorenia znižujú jej odolnosť voči infekciám a môžu tak nepriamo spôsobiť stres.

• Strata srsti: nikdy to nie pravidelné množstvo srsti, ale strata je v nezvyčajnej miere a dovtedy ju mačka nemala. Ak uvidíte najmä škvrny na holej koži, môže to byť zdvihnutý prst.

• Agresivita: niektoré mačky môžu byť viac náchylné na agresívne správanie, čo je prirodzené. Ale ak je vaša mačka citeľne agresívnejšia ako normálne, potom je to pravdepodobne spôsobené stresom, alebo iným zdravotným problémom.

• Stereotypné správanie: ide hlavne o pohyby, alebo malé zmeny správania, ktoré poukazujú na stres. U ľudí sa môže vyskytnúť v príznakoch ako tik na oku kliešť, alebo hojdanie nohami. Ak aj Vaša mačka postupne prejde do nezvyčajného správania, môže to byť iba stimulácia, alebo je obzvlášť stresovaná.

• Strata chuti do jedla alebo smädu: stresované mačky majú tendenciu prestať prijímať potravu alebo tekutiny, takže ak vašu mačku trápi strata hmotnosti, môže byť príčinou aj stres.

• Značkovanie: v tomto prípade záleží na konkrétnom stresore, ale vaša mačka môže začať s označovaním aj v oblastiach, ktoré nikdy predtým neznačkovala. Ak sa to stane v dome, či byte, ide pravdepodobne o stres.

• Zmeny v bežnej rutine: ak sa vaša mačka čistí a olizuje až príliš, môže to byť spôsobené stresom. Akékoľvek nové správanie, ktoré u mačky prepukne, má svojho pôvodcu. A bohužiaľ je to často stresor.

Komentáre k článkuPridaj komentár: