Strava a kŕmenie papagájov

#Vtáky
 
V prírode majú papagáje pestrú ponuku čerstvej stravy: semená, mladé lístky, bobule a iné plody, nektár a peľ z kvetov. Snažme sa im zabezpečiť takú starostlivosť, ktorá sa bude čo najviac približovať ich životu v prirodzených podmienkach. Ako na to?
Michaela Brunovska | 25. marca 2014 o 12:14
Strava a kŕmenie papagájov

Snažme sa svojmu papagájovi zabezpečiť takú starostlivosť, ktorá sa bude čo najviac približovať ich životu v prirodzených podmienkach. Iba vtedy sa budú vtáky tešiť dobrému zdraviu a peknému vzhľadu.

Základ stravy papagájov tvoria zrná, ovocie, zelenina a byliny. Tie doplníme vitamínmi, výhonkami a bielkovinovou stravou v určitých životných etapách papagája. O týchto obdobiach sa zmienime neskôr. Samozrejmosťou je čistá čerstvá pitná voda, ktorú vtákom vymieňame denne. Výhodou sú automatické napájadlá, pretože sa neznečisťujú tak rýchlo ako misky. Obyčajné ploché misky s vodou nikdy nedávajme vedľa misiek s potravou, pretože sa v nich vtáci zvyknú kúpať, a tak by zamočili aj zrno.

Po upratovaní klietky a voliéry dopĺňame papagájom potravu každé ráno. Čerstvú potravu na poludnie odstránime, pretože sa rýchlo kazí. Pre papagája veľkosti tela do 25cm stačia asi dve polievkové lyžice zŕn a polka šálky čerstvej potravy. Pre väčšie druhy pripravíme štyri lyžice zŕn a celú šálku čerstvej stravy. Časom sa naučíme množstvo odhadnúť aj bez merania. Zrná, ktoré papagáje neznečistili trusom, nemusíme vyhadzovať. Zbavme sa iba vylúpaných slnečníc či zŕn, a zvyšok presypme do čistej misky pripravenej na druhý deň.

Tip

Od pôvodného majiteľa alebo pracovníka vo zverimexe by sme sa mali pri kúpe dozvedieť, na akú potravu je náš papagáj zvyknutý. V obchodoch môžeme dostať jednotlivé druhy zŕn, ale aj hotové zmesi. Skúsme zrná obmieňať a všímajme si, čo má náš domáci miláčik najradšej. Potom zostavme kompletný jedálniček.

Obsah zmesi sa líši v závislosti od veľkosti a počtu papagájov. Pre malé druhy, ako sú napr. andulky alebo neofémy, by viac ako dve tretiny zmesi mali tvoriť rôzne druhy prosa. K nim pridáme lesknicu, malé slnečnicové semiačka, pšenicu, ovos, ľanové semienko a v zimnom období tiež trochu repky olejnej a maku. Malé druhy majú veľmi radi aj mohár.

Veľkým druhom (papagáj horský, papagáj Barnardov, papagáj nádherný atď) zmes zostavíme z rôznych druhov prosa, lesknice, pšenice, dyňových a slnečnicových semienok (biele, prúžkované a čierne).

Počas chladných dní pridáme semená repky olejnej. Olejnaté semená by mali tvoriť asi 8% zmiešanej potravy. Toto množstvo zvýšme na 20% behom hniezdenia samice. Semiačka slnečnice a dyne podávame nelúpané, aby sa papagáje mali čím zamestnať.

Skladovanie potravy

Všetky semená teda skladujme na tmavom a vzdušnom mieste, v suchu, a mimo dosah škodcov a hlodavcov. Dobrými pomocníkmi sú obaly z nebieleného plátna alebo drevená škatuľa s otvorom na dne na odsýpanie. Semená však nesmú byť hnilé, plesnivé, znečistené. Taktiež dôkladne skontrolujme, či nie sú zrná vzájomne zlepené alebo prepletené pavučinkami vlákien. V takom prípade sa v nich nachádzajú roztoče. Taktiež odstráňme všetky zrná, ktoré sú napadnuté jedovatým námeľom. Spoznáme ich podľa čiernych miest a zreteľne väčšej veľkosti. Všetky vyššie spomínané semená sú poškodené, a musíme ich odstrániť. V opačnom prípade môžu nášmu miláčikovi spôsobiť vážne ochorenia alebo smrť.

Ak uvažuješ o kúpe svojho prvého papagája, prečítaj si najprv: všetko, čo by ste mali vedieť pred kúpou papagája

Okrem zŕn by sme im mali každý deň naservírovať porciu ovocia a zeleniny. Medzi vhodné druhy ovocia patrí marhuľa, ananás, nakrájaný banán na tenké plátky, jablká a hrušky, maliny, jahody, ostružiny, hrozno, čerešne, pomaranče, broskyne a iné. Nevhodné sú citrusové plody ako grep, citrón, alebo slivky, rebarbora a akékoľvek hnilé ovocie. K surovej zelenine, ktorú im môžeme podávať, patrí baklažán, zelený hrášok a jeho struky, listy špenátu, čínska kapusta, cuketa, mrkva, rajčiny, listová čakanka, fenykel a ďalšie. Pri kŕmení sa vyhýbajme všetkým druhom kapusty (okrem čínskej), surovým a zeleným zemiakom, chemicky ošetrenému šalátu či avokádu.

Ku kúskom ovocia a zeleniny musia mať vtáky dobrý prístup. Urobme im z prijímania potravy zábavu. Tvrdé ovocie a zeleninu, napr. jablko či mrkvu, vtlačme medzi mreže alebo do ôk pletiva. Oboje môžeme aj na hrubo nastrúhať a zmiešať s nakrájaným šalátom alebo listovou zeleninou. Mix im podávajme v plochej miske. Prípadne plody napichnime na tupý kolík vyčnievajúci z kŕmidla. Papagáje veľmi rady vyzobávajú mladé klasy kukurice alebo prosa. Odložme nejaké kúsky v lete do chladničky, aby sa im dostalo tejto pochúťky aj v zime.

Byliny, plané rastliny a klasy obilia spojme do zväzku a zavesme na vetvu. Môžeme ich tiež upevniť háčikom k mreži alebo priviazať prírodným lykom. To isté sa dá spraviť aj s paprikovým strukom, z ktorého sme pred zavesením odstránili zrniečka. Veľkým druhom papagájov ponúknime aj mäkké ovocie a zeleninu. Nakrájajme banán alebo baklažán na 3 -4cm kúsky. Menším druhom plody krájame na menšie plátky. Vtákom obohatíme stravu nazbieraním rastlín, semien tráv či bobúľ. Zbierame však len také druhy, ktoré poznáme. Vyhýbajme sa zberu v okolí ciest a okrajov polí, pretože sú znečistené splodinami z výfukov, hnojivami a pesticídami! Kvety zbierame po odkvete. Bobule, ako je je jarabina, šípky či plody hlohu sú spestrením stravy. Ešte predtým, ako vtákom podáme zozbieranú potravu, opláchnime ju vlažnou vodou, a vodu z nej otrasme.

Každodenný prídel čerstvej potravy môžeme zhruba každé dva mesiace obohatiť naklíčeným zrnom. Pokiaľ im túto potravu budeme podávať po dobu 20 dní, nemusíme im pridávať do stravy vitamínové doplnky. Počas celého obdobia hniezdenia a výchovy mláďat klíčky servírujme každý deň. Pred klíčením necháme semená napučať. Nasypeme ich do sklenenej misky, prelejeme vodou a v dobre uzavretej miske ich necháme 24 hodín nasať vodou. Na každého papagája si vystačíme s dvomi lyžičkami zmesi zŕn na deň. Na klíčenie sú ideálne kruhové sklenené misky s trubičkou na odtok vody, a jedna miska na prijímanie nadbytočnej vody. Misky so semenami postavme na seba a denne zalievajme vrchnú misku asi ¼ litrom vody. Úplne na spodku bude prázdna miska, kde sa odtečená voda zhromaždí. Takúto sadu si môžeme vyrobiť sami. Dostať ju aj kúpiť v špecializovaných potrebách pre domáce zvieratá. Hotové výhonky pred servírovaním prepláchneme vodou a podávame na samostatnej miske. Všetku neskonzumovanú stravu po pol dni odstránime. Výhonky sa totiž rýchlo kazia.

Existujú obdobia v živote papagájov, kedy je vhodné klasické zloženie potravy obohatiť o vitamínové doplnky: keď strácajú perie, počas toku, znášania vajíčok, sedení na nich a behom odchovu mláďat, pri zmene prostredia či strate partnera. Taktiež im doprajme vitamíny, ak im chýba slnečné svetlo. Vo zverimexe predávajú multivitamínové preparáty s obsahom vitamínov A, B, C a E. Existujú aj prípravky s obsahom stopových prvkov a minerálov - fosforu, mangánu, horčíku, železa, medi, jódu, kobaltu, uhličitanu sodného a draselného. Vhodná je tiež sépiová kosť, ktorá obsahuje vápnik, a je dobrá tiež na brúsenie zobáku. Papagájom môžeme ponúknuť aj vtáčí piesok v samostatnej miske.

Obzvlášť v dobe hniezdenia a výchovy mláďat potrebujú vtáky potravu bohatú na bielkoviny. Začnime im teda podávať bielkovinové doplnky už dva mesiace pred touto sezónou, aby si na stravu zvykli. Adekvátne množstvo predstavuje čajová lyžička bielkovinovej potravy jeden až dvakrát týždenne. Hotové bielkovinové zmesi dostať vo zverimexoch. Potrebné bielkoviny však vtákom vieme zabezpečiť aj z domácich zásob. Uvarme žĺtok natvrdo a jemne ho nastrúhajme. V pomere 1:1 ho zmiešajme s tvrdým svetlým chlebom, ktorý sme predtým namočili do vody a vyžmýkali. Žĺtok môžeme zmiešať aj s odtučneným tvarohom a rozdrveným suchárom v pomere 2:1. Ak je zmes hustá, zrieďme ju mrkvovou šťavou. Bielkovinová strava sa rýchlo kazí, a preto nezjedené zvyšky musíme odstrániť už po dvoch hodinách.

Prečítaj si tiež, ako prebiehajú prvé dni a týždne s novým papagájom: Prvé týždne s papagájom

Komentáre k článkuPridaj komentár: