Starý pes nepatrí do starého železa

#Psy
 
Viete ako pomôcť staršiemu psovi, aby sa opäť cítil mladý?
Andrej Jakubík | 22. decembra 2017 o 10:00
Starý pes nepatrí do starého železa

Vek niekedy nie je iba číslo a starnutie sa začne prejavovať na mnohých oblastiach života psa. Zmenia sa jeho návyky (aj keď mnohé si pes zachováva po celý život), aktivita a potreby. Vo svojom vnútri je však každý pes to malé hravé šteniatko, na ktoré budeme vždy spomínať. V dnešnom príspevku si povieme niečo málo o tom, ako toto šteniatko prebudíme aj u psa v pokročilom veku.

- Správna výživa a udržanie správnej hmotnosti sú základom úspechu. Obezita u psov je jedným zo základných rizikových faktorov, ktorý sa podpisuje pod nižšiu vitalitu a rýchlejšie starnutie psa. Správne nastavenie príjmu a výdaja energie je kľúčom k tomu, aby sme sa v budúcnosti vedeli vyhnúť zbytočným zdravotným komplikáciám. Obezita okráda psa o roky života.

- Pridávajte psovi do stravy doplnky výživy, ako je napríklad rybí olej. Ide o doplnok, ktorý dokáže zázraky a jeho protizápalová činnosť v tele psa je už dávno potvrdená aj vedecky. Psovi táto zložka potravy pomáha pri každodennej činnosti a dokonca bol dokázaný aj významný vplyv na srdcovú činnosť.

- Dbajte na správny a pravidelný pohyb. Starší pes je už často obmedzovaný bolesťami pri pohybe a preto je na mieste mu pohyb pripraviť na mieru. Aportovanie už niekedy nie je tá správna aktivita pre psa v pokročilom veku. A preto na druhej strane venujte viac času dlhším prechádzkam v pokojnom tempe.

- Zamestnajte mozog svojho psa a nedovoľte aby inteligenčne upadal. Používajte hry na bystrosť, logické myslenie a hračky, ktoré podporujú aktívne premýšľanie. Samozrejme, ako býva zvykom, tak je ideálnou odmenou práve dobrota, ktorá z hračky vypadne po splnení tej správnej úlohy. Použite vlastnú fantáziu, alebo si skočte pre inšpiráciu do najbližšieho obchodu s chovateľskými potrebami.

Svojho psa si každý pozná a dokáže vycítiť, že niečo nie je v poriadku. Ak máte doma sa seniora, tak mu musíte dať priestor. Navyše, ak sa uňho prejavujú príznaky starnutia ako je napríklad strata sluchu, či zraku, tak je veľmi dôležité si všímať jeho reč tela. Do ničoho ho nenúťte a ak sa odťahuje viac ako zvyčajne, tak zmeňte prístup. Pes sa môže pokojne brániť bolesti, ktorú mu spôsobuje pohyb a majiteľ o tom často nemusí mať žiadnu vedomosť. Až vo vyššom veku psa sa tak často prejaví všímavosť a empatia jeho majiteľa, ktorý si často musí v hlave spojiť mnohé nevinne vyzerajúce detaily do jedného logického celku.

Komentáre k článkuPridaj komentár: