Starostlivosť o psa v zime

#Psy
 
Ako prvé musíte používať zdravý rozum. Rovnako ako v prípade ľudí, aj u psov môžu náhle zmeny teploty viesť k neskorším zdravotným problémom
Andrej Jakubík | 31. decembra 2018 o 11:02
Starostlivosť o psa v zime

Ako prvé musíte používať zdravý rozum. Rovnako ako v prípade ľudí, aj u psov môžu náhle zmeny teploty viesť k neskorším zdravotným problémom.

Zvieratá, ktoré žijú v chladnom podnebí, môžu čeliť veľmi odlišným situáciám, ako tie, ktoré žijú v miernejších oblastiach. V prípade chladnejších oblastí, alebo v extrémnych poveternostných podmienkach, môžu byť nasledujúce tipy užitočné pri rozhodovaní sa o tom, či je zimné oblečenie pre vášho psa vhodné, alebo nie.

• Keď sa vyberiete so psom na prechádzku, nemusíte ho brať priamo z prirodzeného tepla bytu, či domu do krutej vonkajšej zimy, pretože táto náhla zmena teploty je pre neho veľkým šokom. Najskôr psa na niekoľko minút odneste na mierne chladnejšie miesto, ako je napríklad chodba, garáž a pod. Až potom môžete s pokojným svedomím vstúpiť von do zimy.

• Malé plemená psov sú citlivejšie na ochorenie ako je napríklad chrípka, takže je dobré ich zvykať na nosenie kabáta, alebo iného oblečenia. Psy by však majú byť oblečené iba vonku a nikdy nie v interiéri. Niektoré z plemien sú náchylné na rýchle ochladenie organizmu a podchladenie. Treba dávať pozor predovšetkým na čivavu a vzrastovo podobné plemená.

• Starajte sa aj o labky a vankúšiky svojho psa, pretože sú to veľmi citlivé časti tela. Zvieratá, ktoré trávia väčšinu svojho času v interiéri, sú obzvlášť náchylné na zimu, sneh a mráz. Môžu trpieť na odreniny, podráždenie a popraskanie vankúšikov. Je preto vhodné tomu predísť použitím špeciálneho chrániča labiek, určeného pre psy.

• Výlety a prechádzky v daždi môžu byť veľmi škodlivé pre zdravie vášho psa, ak ho pri návrate dôkladne nevysušíte. Mohol by trpieť kožnými léziami, alebo vážnejšími chorobami spôsobenými chladom a to aj vrátane podchladenia. Pláštenka je niekedy doslova nutnosťou.

• Zabráňte všetkými dostupnými silami tomu, aby pes konzumoval sneh, alebo ľad, pretože to môže viesť k závažným poruchám trávenia, či dokonca k otravám.

Náhle zmeny teploty môžu spôsobiť, že váš pes bude pri prechádzke trpieť chladom. Ak sú poveternostné podmienky extrémne a váš pes je menšieho plemena, tak skracujte vychádzky na minimum.

Komentáre k článkuPridaj komentár: