Starostlivosť o koňa

#Iné zvieratá
 
Domestikovaný kôň zohrával v živote človeka vždy dôležitú úlohu. V počiatkoch plnili zdomácnené kone dve úlohy.
Saskia Brixner, kniha Kone | 18. marca 2014 o 16:38
Starostlivosť o koňa

Pomalšie, “chladnokrvné” horské kone sa používali ako ťažné zvieraté. Rýchlejšie “teplokrvné” nížinové kone slúžili ako dopravné prostriedky. V súčasnosti sa už kone neuplatňujú vo vojných, v poľnohospodárstve ich nahradili traktory a na prepravu materiálov sa používajú nákladné prepravné vozidlá. Ľudia si však kone stále vážia. Vyšľachtili rozmanité plemená, aby vyhovovali ich potrebám alebo spĺňali ich predstavy o kráse. Dnes existuje veľký počet medzinárodne uznávaných plemien niekoľko typov koní.

Vzťah, ktorý sa vyvinie medzi vami a koňom, musí byť založený na rešpekte a nie na strachu alebo bolesti. Kým sa tento vzťah vytvorí, musíte obalamutiť zviera tak, aby si myslelo, že ono ovláda vás. Keď raz prejavíte neistotu, bude sa s vami zahrávať a skúšať vás. Váš kôň je pravdepodobne väčší a určite silnejší ako vy. S hmotnosťou 500kg je priemerný jazdecký kôň šesťkrát ťažsí ako človek, takže ho nemôžete ovládať na základe sily. Kôň musí robiť to, čo mu poviete, pretože to sám chce alebo si myslí, že to chce, a nie preto, lebo sa vás bojí.

Nemôžete očakávať, že kôň hned na prvý raz presne pochopí, čo od neho chcete. Keď mu však dáte najavo, že ste spokojní s tým, čo urobil, tomu rozumieť bude. Komunikácia by mala byť obojstranný proces. Aj vy sa pokúste porozumieť tomu, čo sa vám kôˇň snaží povedať, a to tak, že sa naučíte rozumieť reči jeho tela. Kone v skutočnosti nie sú veľmi inteligentné, väčšina z nich nedokáže sama riešiť problémy, ale učia sa rýchlo. Morálku kone nechápu tak, ako ľudia, a preto si musia osvojiť všetko, čo človek považuje za zlé, rovnako ako to, čo považuje za dobré správanie. Musíte byť mimoriadne dôslední a nedovoliť, aby sa kôň naučil, že môže dosiahnúť to, čp chce, nežiaducim správaním. Napríklad nedovoľte, aby si zvykol, že keď sa vás pokýsi pohrýzť, nebudete mu v tom brániť.

Rozhodnutím starať sa o koňa beriete na seba zodpovednosť za každodenné uspokojovanie jeho potrieb. Aby ste to mohli vykonávať správne, mali by ste vedieť, ako žzili kone v divočine. Potom budete lepšie schopní vytvoriť mu také životné podmienky, aby sa čo najviac podobali jeho životu vo voľnej prárode. Musíte mať aj poznatky o stavbe jeho tela a funkcii vnútorných orgánov, musíte sa naučiť rozpoznať príznaky ochorenia a vedieť si poradiť so zraneniami a chorobami. A napokon musíte vedieť používať postroj koňovi zranenie. Keď je kôň vo svojom domove a pri práci šťastný, bude omnoho ochotnejšie a lepšie plniť to, čo od neho budete požadovať, a obaja si budete užívať vzájomne obohacujúci vzťah.

Kone Tento článok je prevzatý z knihy Kone s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článkuPridaj komentár: