Starostlivosť o andulku

#Vtáky
 
andulka je tým najobľúbenejším domácim zvieraťom spomedzi papagájov na celom svete
Andrej Jakubík | 12. mája 2019 o 21:00
Starostlivosť o andulku

Spoločenský druh, papagájec vlnkovaný , tiež známy ako austrálska andulka, sa stal veľmi známym domácim zvieratkom po celom svete. V skutočnosti je andulka tým najobľúbenejším domácim zvieraťom spomedzi papagájov na celom svete.

Andulky sú rovnako inteligentné ako niektoré veľké papagáje a môžu byť výborne domestikované podobne ako ostatné druhy papagájov. Sú schopní naučiť sa sedieť na vašej ruke, hrať s určitými objektmi a opakovať slová alebo napodobňovať konkrétne správanie. Andulky milujú spoločnosť svoju aj človeka a celkovo pôsobia ako šťastné zvieratá.

Aj andulka však potrebuje svoju základnú starostlivosť a určité špecifické podmienky, ktoré im musíme pripraviť, aby naozaj šťastné boli.

Obsah:

1. Vytvorenie správneho biotopu pre andulku

2. Aká je najlepšia strava pre andulky?

3. Udržiavanie hygieny klietky

Vytvorenie biotopu pre andulku

Výber správnej klietky pre andulky je veľmi dôležitý, pretože v ňom strávia väčšinu dňa. Pre dve andulky si pripravte klietku s rozmermi 80 × 40 × 60 centimetrov, pričom majte na pamäti, že andulky lietajú aj horizontálne, takže vám odporúčame skôr širšiu klietku namiesto vysokej a úzkej. Všimnite si, že hovoríme v množnom čísle, pretože sa za každých okolností odporúča mať viac ako len jednu andulku. Je to spoločenský tvor, ktorý osamote trpí. Napríklad v susednom Rakúsku je zaužívaná prax, kde vám v obchodoch so zvieratá predajú andulky minimálne v páre, alebo skupine.

Zabudnite na plastové bidlá, ktoré dostanete spolu s klietkou. Ak chcete svojím andulkám zabezpečiť kvalitný život, tak musíte použiť vetvy ovocných stromov, vŕby, brezy a pod. samozrejme všetko v BiO kvalite, aby ste sa vyhli stopám po postreku. Podobné bidlá sú v dispozícií aj v dobrých obchodoch. Tieto bidlá sú ideálne, pretože andulky si tak môžu veľmi dobre trénovať svoje nohy na vetvách, ktoré v podstate kopírujú prírodu.

Zrejme tá najpodstatnejšie vec a to hlavne v letných mesiacoch je voda. Ideálne je, ak je v klietke umiestnená na dvoch miestach. To preto, aby sa zamedzilo jej znečisteniu a ak by sa aj znečistila, tak je v rezerve druhá miska s vodou. Ako skvelý doplnok sa dá použiť aj kúpeľnička. Ako podklad je ideálne použiť kvalitný a nezávadný substrát s prídavkom vápenatých minerálov, ktoré andulky potrebujú.

Príslušenstvo klietok pre andulky by malo zodpovedať veľkosti klietky a potrebám živých tvorov, ktoré v kleitke žijú. Inými slovami, nedávajte do klietky tisíc hračiek a bidiel, ak zviera nebude mať priestor na pohyb. Ak chcete klietku vyšperkovať, starostlivo premýšľať pred nákupom každého doplnku a zamerajte sa skôr na funkčné hračky, ako sú hojdačky, laná alebo rebríky.

Umiestnenie klietky s andulkami, by mal byť vždy na mieste, bez kuchynských výparov, bez priameho slnečného žiarenia, bez prievanu alebo bez nadmerného hluku. Zamerajte sa na pokojné, chladnejšie a záveterné miesto, kde sa váš maznáčik bude cítiť šťastný a v pohode. Ak sa rozhodnete pre chov anduliek vonku, tak majte na pamäti, že musia mať prístup na tienisté miesto, nesmú byť vystavené nadmernému teplu alebo naopak nadmernému chladu, a musia byť chránené pred dažďom.

Aká je najlepšia strava pre andulky?

Základná strava z andulky je hlavne lesknica a proso. V obchode nájdete hotové zmesi, ktoré sa dajú bezpečne skrmovať sú založené práve na tomto krmive. Ich potrava by nemala obsahovať slnečnicu ako doplnky sa dajú použiť napríklad orechy, naklíčené semiačka, ovocie a zelenina vhodná pre papagáje a samozrejme sépiová kosť, ktorá je pre andulku nevyhnutná.

Aj v tomto prípade platí, že zviera musí byť vystavené slnečnému žiareniu, aby si dokázalo vyrobiť vitamín D3, ktorý je dôležitý pre vápnik a fosfor v jeho tele. Viac si prečítajte tu.

Ako extra pochutinu, môžete ponúknuť napríklad listy šalátu , ktorý milujú. A samozrejme aj mnoho druhov ovocia a zeleniny ako je hruška, jablko, mrkva, malina, brokolica, melón atď.

Andulka má slabosť aj na lucernu, ktorá je zbožňovaná väčšinou papagájov, ale je potrebné obmedziť jej príjem, pretože môže byť kalorická.

Udržiavanie hygieny klietky

Je nevyhnutné, aby sa klietka a všetky predmety v nej pravidelne čistili. Nahromadenie exkrementov a zostatkov potravín môže spôsobiť rôzne choroby, ktoré prekazia pohodu vášho domáceho maznáčika. Pravidelná hygiena klietky a všetkých ostatných doplnkov je nevyhnutná ak chceme, aby sa andulka tešila dobrému zdraviu.

Z času na čas je potrebné andulku aj fyzicky skontrolovať, aby sme sa uistili, že nemá parazity (zvláštnu pozornosťou venujte krídlam a priestore pod nimi). Prípravky na liečbu vonkajších parazitov sa dajú bežne zakúpiť v každom dobrom obchode, prípadne ich dostanete u veterinára.

Práve veterinárom zakončíme náš článok, pretože aj keď je andulka z pohľadu mnohých bežné zviera, tak vedzte, že aj ona potrebuje pravidelnú veterinárnu starostlivosť a opateru. Tento pestrý spoločenský vták je v prípade zlej opatery veľmi náchylný na rôzne ochorenia, ktoré sa v neliečenom stave stávajú nebezpečné a život ohrozujúce. Andulka je úžasné zviera, ktoré si celkom určite zaslúži našu úctu. A pre tých, ktorý chcú vedieť viac, je tu aj tento článok.

Komentáre k článkuPridaj komentár: