Staráme sa o zdravie nášho škrečka

#Hlodavce
 
Škrečok býva zvyčajne zdravý. Čo robiť, ak ochorie? A ako zistíme, či je škrečok chorý?
Michaela Brunovská | 31. marca 2014 o 11:00
Staráme sa o zdravie nášho škrečka

Škrečok býva zvyčajne zdravý. Je však potrebné mu zabezpečiť správnu potravu, dostatok pohybu, suchú a čistú klietku, a prostredie mimo prievanu. Skúsme sa teda bližšie pozrieť na to, ako vyzerá rutina v starostlivosti o nášho domáceho miláčika. V nasledujúcich riadkoch si tiež vysvetlíme, ako spoznáme, či je škrečok chorý, a čo v takom prípade robiť.

Kŕmenie

Dbajme na to, aby mal každý deň prístup k čerstvej pitnej vode. Voda je pre život škrečkov nevyhnutná! Kŕmme ho raz denne, popoludní alebo večer, vždy v rovnakom čase. V chovateľských potrebách kúpime špeciálnu zmes pre škrečky, ktorá obsahuje vyváženú potravu zloženú zo zŕn, semienok a orechov. Škrečok by mal dostávať koreňovú a zelenú zeleninu v surovom stave. Nikdy mu zeleninu nepodávajme varenú alebo mrazenú! Do jedálnička zaraďme brokolicu, mrkvu, špenát, petržlen, čakanku, vonkajšie listy a hlúb karfiolu. Keď škrečok dosiahne 12 mesiacov, môžeme mu do stravy pridať malé množstvo kapusty, ružičkového kelu a hlávkového šalátu. Ovocie a zeleninu pred podávaním dobre umyme! Nové jedlá škrečkovi predkladajme postupne, aby si zvykol.

Každodenná dávka potravy by mala obsahovať malú hrsť zmesi pre škrečky a malú hrsť zeleniny. Ovocia dávame škrečkovi v malých množstvách. Vhodné sú kúsky jablka, hrušky, hrozna. V klietke alebo zásobárni, ktorú si škrečky prirodzene tvoria, by nemalo zostať ovocie dlhšie ako deň, pretože sa rýchlo kazí. Predídeme tak chorobe škrečka, ktorá mu hrozí z konzumácie pokazeného ovocia.

Pokiaľ škrečok potravu nedoje, na ďalší deň mu dávku stravy znížme. Ak zje všetko, môžeme niečo pridať, ale najprv sa presvedčme, či nezhromažďuje potravu do zásoby! Keď chceme škrečkovi doplniť vitamíny, vo zverimexe dostaneme kúpiť vitamínové kvapky pre malé zvieratá. Občas môžeme stravu spestriť hrozienkami, slnečnicovými semienkami alebo natvrdo uvareným vajcom. So semienkami to však nepreháňajme, pretože by mohli škrečkovi spôsobiť kožné problémy.

Nikdy škrečka nekŕmme slanými orieškami, lupienkami, čokoládou, sladkosťami alebo lepkavými potravinami, ktoré by sa mu mohli zachytiť v lícnych vakoch! Náš domáci miláčik si tiež rád pochutí na rastlinách – púpave, pastierskej kapsičke, myšom chvoste, ďateline. Zbierajme však len také rastliny, ktoré poznáme. Pri zbere sa vyhýbajme miestam v okolí ciest (kvôli škodlivým splodinám) a trávnikom postriekaným insekticídmi.

Čistenie klietky

Klietka musí byť stále čistá a suchá. Raz denne odstráňme zvyšky potravy a nahraďme všetky vlhké piliny čerstvými. Raz za týždeň vymeňme kompletne všetky piliny za nové. Dávajme si pritom pozor, aby sme nepohli s hniezdom, ani so zásobárňou potravy. Ak by chceme predsa len hniezdo vyčistiť, vráťme do klietky naspäť trocha starého materiálu, kvôli pachu. Škrečok bude takto spokojnejší. Raz mesačne vyčistime celú klietku aj debničku s hniezdom. Na čistenie použime mydlovú vodu s niekoľkými kvapkami dezinfekčného prostriedku. Ešte predtým než do klietky vložíme čerstvé piliny, debničku opláchnime a nechajme ju dobre zaschnúť. Zabránime tak vlhkosti, ktorá by sa v nej mohla tvoriť.

Kefovanie škrečka

Krátkosrstý škrečok sa dokáže čistiť sám. Môže sa však priveľmi zašpiniť od prachu. V takom prípade ho jemne vykefujme mäkkou zubnou kefkou. Použitiu vody sa vyhnime! Dlhosrstý škrečok by sa mal čistiť kefou pravidelne, aby zostali jeho kožúšok lesklý a zdravý. Veľmi jemne prechádzajme po srsti mäkkou zubnou kefkou. Nášmu miláčikovi by sa to malo páčiť.

Pohyb a hra

Škrečok behá

Pokiaľ sme počas noci budíme na ruchy a zvuky, neumiestňujme klietku so škrečkom do spálne. Škrečky sú totiž v noci aktívne, rady sa hrabú v pilinách a pobehujú v kolese. Do klietky môžeme dať okrem kolesa, ktoré zakúpime v chovateľských potrebách, aj konáre, škatule, kartónové valce, črepníky či iné veci. Tie mu umožnia dostatok pohybu aj zábavy. Škrečkovi však na hranie nestačí iba priestor klietky. Každý deň by sme ho mali aj vypustiť. Dobré je si vyrobiť alebo zadovážiť drevenú debnu so stenami vysokými asi 30 cm vystlanú pilinami na dne. Spočiatku môže byť naše zvieratko nervózne či bojazlivo schované v kúte. Po čase si však zvykne a upokojí sa.

Ak dovolíme škrečkovi pobiehať voľne po izbe, uistime sa, že z nej nebude môcť utiecť. Tieto zvieratá sa vyšplhajú prakticky kdekoľvek a veľmi radi sa schovávajú na miestach, kde by sme to nečakali. Skontrolujme teda podlahu a dvere, či sa tam nenachádzajú nejaké škáry. Veľmi nebezpečné pre hlodavce sú elektrické drôty a káble. Ak ich škrečok pohryzne, hrozí mu elektrický zásah. Nehovoriac o tom, že týmto poškodením môžu naše spotrebiče prestať fungovať. Nenechávajme teda naše zvieratko vo voľnom výbehu samé!

Ak ešte nie je dostatočne krotké, pri manipulácii s ním si pomôžeme použitím lepenkovej škatule. Keď do nej vbehne môžeme ho prenášať do priestoru na hranie, alebo naopak naspäť do klietky. Pokiaľ sa nám škrečok zatúla, prilákajme ho potravou v klietke. Ďalším spôsobom je pasca, ktorú zhotovíme z vedra a dosky opretej o jeho kraj. Do vnútra vložme kúsok potravy. Ak bude škrečok hladný, vybehne po dreve do vedra, ale von sa už nedostane. Vtedy si poň môžeme prísť.

Prvá pomoc pri príznakoch choroby

Ako spoznáme, že škrečok je chorý? Môže odmietať potravu, byť schúlený a mať skleslú náladu. Mokrá a špinavá srsť v okolí chvosta je príznakom hnačky. Príčinou hnačky môže byť jedlo, ktoré zjedol, ale môže to byť aj prejav vážnej infekčnej choroby. Taktiež škrečkova srsť môže stratiť lesk, alebo mať vypĺznuté miesta. Škrečok si mohol srsť oškrieť. Ak si však holé miesta škrabe, dôvodom môžu byť roztoče. Prípravok na ich odstránenie má k dispozícií veterinár. Nechuť do jedla, opuchnutá tvár či slzavé oči sa môžu objaviť kvôli uviaznutiu jedla v škrečkových lícnych vakoch.

Zdravému škrečkovi by nemalo tiecť ani z očí ani z nosa. Ak škrečok navyše kýcha, môže ísť o príznak alergie (napr. na určitý materiál na hniezdo, osviežovač vzduchu). V horšom prípade však môže ísť o prechladnutie. Udržujme škrečka v teple, a ak sa nebude cítiť na druhý deň lepšie, odnesme ho k zverolekárovi. Keď škrečok po páde alebo nevhodnom zaobchádzaní nehybne leží, je v šoku. Nechajme ho na pokojnom, teplom mieste. Mal by sa za hodinu alebo dve spamätať. Ak nie, odnesme ho k zverolekárovi. Škrečok sa môže o niečo porezať a spôsobiť si reznú ranu. Pridajme kvapku antiseptika do teplej vody, prevarme ju a nechajme vychladnúť. Potom ranu jemne umyme. Pokiaľ by rana sčervenala, zapálila sa. V takom prípade musíme škrečka nechať ošetriť lekárom.

Pri akýchkoľvek pochybnostiach o zdraví nášho miláčika, neváhajme navštíviť zverolekára. Dovtedy sa postarajme, aby bol v teple a mal dostatok čerstvej vody.

Komentáre k článkuPridaj komentár: