Sťahujete sa s mačkou?

#Mačky
 
z pohľadu mačky nastáva v jej doterajšom živote obrovský zlom...
Andrej Jakubík | 15. februára 2019 o 18:58
Sťahujete sa s mačkou?

Mačky sú veľmi územné zvieratá, ktoré cítia obrovskú potrebu kontrolovať svoje prostredie. Keď ich preveziete na nové miesto po prvýkrát, budú potrebovať omnoho viac času ako si ľudia myslia. Každé nové prostredie predstavuje pre mačku potenciálne riziko a samozrejme s tým spojený stres z nového prostredia. Musí prejsť mnoho času, pokiaľ sa na novom mieste bude cítiť spokojná a v bezpečí. Tento čas je potrebný na to, aby mačka preskúmala svoje nové okolie a na základe výsledkov svojho vyšetrovania usúdi, že jej nehrozí žiadne riziko. Nebuďte prekvapený z toho že tento proces môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Zmena adresy pre človeka znamená aj mnoho byrokratických zmien, ale z pohľadu mačky nastáva v jej doterajšom živote obrovský zlom. Všímajte si svoju mačku v novom prostredí. Ako sa pohybuje a čo všetko vykonáva pre skúmaní svojho okolia. Pravdepodobne uvidíte, že vaša mačka si obtiera svoju hlavu o steny, nábytok a príslušenstvo v novom domove. Tento rituál má jasný cieľ: označiť si svoje územie.

Mačka uvoľňuje feromóny, aby označila svoje územie proti iným mačkám. A to aj v prípade, že sa v dome, či byte žiadna iné mačka nenachádza. Z jej strany sa jedná čisto o preventívny krok. V jej novom domove nebudú jej pachom označené žiadne územia, takže sa bude často cítiť zraniteľná. A to samozrejme aj v prípade, že neexistuje žiadna konkrétna hrozba. Ak jej chcete pomôcť s týmto procesom aklimatizácie, odporúčame vám priniesť si do nového domu, či bytu nejaký nábytok, alebo predmety, ktoré mačka už označila. Jej stres to určite zmierni.

Aj zmena nábytku

Keďže mačky sú tak veľmi citlivé na zmeny vo svojom životnom prostredí, že dokonca aj pohyb, výmena alebo renovácia nábytku môže spôsobiť ich stresovanie. Táto zmena totiž zasahuje do ich komplexného chápania prostredia. Ako sme už uviedli, ich feromóny z oblasti hlavy sa na nových a zrenovovaných nábytkoch už nenachádzajú a oni sa opäť môžu cítiť zraniteľné. Môže preto chvíľu trvať než si obnovia svoje označené územie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: