Správna výživa mladých psov vo vývine

#Psy
 
Poznáte nároky najdôležitejšieho obdobia vývinu psa?
Andrej Jakubík | 27. decembra 2017 o 11:00
Správna výživa mladých psov vo vývine

Toto obdobie života psa je obdobím na spotrebu živín veľmi náročným. Pes, ktorého telo je vo vývine potrebuje pre svoj rast množstvo stavebných látok, ktorými sú hlavne bielkoviny, minerálne látky dostatok vitamínov. Okrem toho musíme sledovať aj potreby kostry, ktorá rastie spolu so svalovou hmotou a telesnými orgánmi.

Minimálne 70% celkového príjmu krmiva musí obsahovať zložku živočíšneho pôvodu. Je iba na uvážení samotného majiteľa psa, či to bude svalovina, vnútornosti, držky, vajcia, alebo mlieko. A zvyšných 30% by mala byť rastlinná zložka ako sú napríklad ovsené vločky, zelenina a ryža. Tento pomer je veľmi dôležitý a vplýva na celkový zdravotný stav zvieraťa. Pes, ktorý nemal dostatok bielkovín a vitamínov, rozhodne nedosiahne na úroveň psa, ktorý mal tie správne zložky krmiva v presne stanovených intervaloch. Viete, ako často by sa mal kŕmiť pes? Interval kŕmenia rozhodne nie je maličkosť.

- Do veku 3 mesiacov je to približne 5-krát za deň

- Do veku 6 mesiacov už iba 4-krát za deň

- Do veku 9 mesiacov je to 3-krát za deň

- A nakoniec vo veku od 9 do 18 mesiacov je 2-krát za deň

- Dospelý pes by sa v normálnych podmienkach mal kŕmiť 1-krát za deň

Tieto približné tabuľky však neplatia v prípade, že pes je pracovný a využíva sa jeho fyzické nasadenie. Pes, ktorý pracuje ako ťažný, záchranársky, v silových zložkách, či v inom nasadení by mal aj v dospelosti dostávať potravu 2-krát za deň. V týchto prípadoch sa skutočne neoplatí šetriť na zložení potravy, pretože ak pracovný pes nedostane kvalitné stavebné látky, tak jeho svalovina a kostra sa veľmi rýchlo stane pre prácu nepoužiteľnou.

Ak je však pes mierne zaťažený, čo sú prakticky takmer všetky spoločenské plemená, tak sa v praxi uplatňuje ešte záchovná dávka krmiva, ktorá však pozostáva z živočíšnej aj rastlinnej zložky v pomere 1:1.

Komentáre k článkuPridaj komentár: