Spolužitie viacerých plazov v teráriu

#Plazy
 
Plaz je veľmi špecifické zviera. Rozhodne sa o ňom nedá povedať, že je spoločenský. Dokonca v prípade hadov sa odporúča iba chov jednotlivo.
Andrej Jakubík | 27. februára 2017 o 08:00
Spolužitie viacerých plazov v teráriu

Plaz rozhodne nie je spoločenský tvor. Jediná výnimka je v čase rozmnožovania, ale iba na nevyhnutne potrebný čas. Vo väčšine prípadov je plaz teritoriálny a chráni si svoje územie, prípadne je mu v podstate jedno či má, alebo nemá spoločnosť. K tomu, aby ste úspešne chovali viacero jedincov v jednom akváriu či teráriu, je potrebné splniť mnohé podmienky. Prinášame vám tie najzákladnejšie potreby, ktoré má spolužitie viacerých plazov.

Dostatok priestoru

je to základný predpoklad k tomu, aby bolo spolužitie úspešné. Aj zvieratá dokážu trpieť ponorkovou chorobou a prekáža im nedostatok životného priestoru. Ešte predtým ako sa rozhodneme pre nový prírastok, mali by sme si mali overiť, či to priestorovo znesieme. Korytnačky potrebujú dostatok miesta na plávanie a predovšetkým na slnenie sa pod umelým svetlom. Nezabudnite preto zväčšiť objem vody na plávanie, či priestor na pohyb. Ak chováte plaché druhy plazov, tak je nutné pridať im do výbehu aj nové úkryty, pretože tie sú pre ne životne dôležité. V prípade vodnej korytnačky sa často stáva, že akvárium priestorovo nevyhovuje ani jednému jedincovi a aj napriek tomu si mnoho neznalých ľudí zaobstará dokonca korytnačky dve.

Premiešanie druhov

Nikdy by sme nemali spolu miešať viacero druhov plazov. Aj keď sa jedná o príbuzné druhy napríklad Gekónov, tak môžu mať rozdielne požiadavky na teplo, vlhkosť, svetlo, či potravu. Problém môže nastať aj v prípade chameleóna, pretože pri týchto zvieratkách sa vyskytuje teritoriálna agresivita veľmi často. V prípade vodnej korytnačky by nemal nastať vážnejší problém, ale aj tu by sme mali kombinovať druhy podobnej povahy. A napríklad druhy ako Kajmanka dravá by sa samozrejme mali chovať osamote.

Chovajte skôr samice

Rozdiel v správaní je aj medzi pohlaviami a samice plazov bývajú vo všeobecnosti menej agresívne ako samci. Samec predovšetkým v čase párenia môže súperiť o teritórium, či dokonca neustále otravovať samičku a vyvíjať snahu o párenie aj keď samica nemá záujem, čo sa môže vyvinúť až do agresivity. Rivalita existuje aj medzi samicami, ale rozhodne to nie je v takej miere a tak časté ako v prípade samcov. Uvedomte si, že v teráriu vládne hierarchia a pridaním nového jedinca do tohto malého priestoru ju resetujeme a začína sa odznova.

A niekoľko rád na záver si dnes rovnako neodpustíme. Nezabúdajte na karanténu, ktorou ochrániť do určitej miery svojich doterajších plazov. Rovnako tak si uvedomte aj to, že zvýšenie počtu jedincov bude znamenať aj nutné zvýšenie frekvencie čistenia, aby ste udržali terárium čisté a nezávadné. Rovnako tak by ste si mali uvedomiť aj to, že odteraz budú všetky náklady vyššie o násobný počet jedincov. Náklady na potravu, techniku, či veterinára, ktorý by mal zviera minimálne raz ročne vyšetriť. A pamätajte, že ak nájdete vnútorné parazity u jedného, tak ich s veľkou pravdepodobnosťou nájde aj u druhého zvieraťa, pretože kontaktu medzi nimi skrátka nezabránite nikdy.

Komentáre k článkuPridaj komentár: