Spolužitie viacerých plazov v teráriu

Plaz je veľmi špecifické zviera. Rozhodne sa o ňom nedá povedať, že je spoločenský. Dokonca v prípade hadov sa odporúča iba chov jednotlivo.

Andrej Jakubík | 27. februára 2017 o 08:00

Plaz rozhodne nie je spoločenský tvor. Jediná výnimka je v čase rozmnožovania, ale iba na nevyhnutne potrebný čas. Vo väčšine prípadov je plaz teritoriálny a chráni si svoje územie, prípadne je mu v podstate jedno či má, alebo nemá spoločnosť. K tomu, aby ste úspešne chovali viacero jedincov v jednom akváriu či teráriu, je potrebné splniť mnohé podmienky. Prinášame vám tie najzákladnejšie potreby, ktoré má spolužitie viacerých plazov.

Dostatok priestoru

je to základný predpoklad k tomu, aby bolo spolužitie úspešné. Aj zvieratá dokážu trpieť ponorkovou chorobou a prekáža im nedostatok životného priestoru. Ešte predtým ako sa rozhodneme pre nový prírastok, mali by sme si mali overiť, či to priestorovo znesieme. Korytnačky potrebujú dostatok miesta na plávanie a predovšetkým na slnenie sa pod umelým svetlom. Nezabudnite preto zväčšiť objem vody na plávanie, či priestor na pohyb. Ak chováte plaché druhy plazov, tak je nutné pridať im do výbehu aj nové úkryty, pretože tie sú pre ne životne dôležité. V prípade vodnej korytnačky sa často stáva, že akvárium priestorovo nevyhovuje ani jednému jedincovi a aj napriek tomu si mnoho neznalých ľudí zaobstará dokonca korytnačky dve.

Premiešanie druhov

Nikdy by sme nemali spolu miešať viacero druhov plazov. Aj keď sa jedná o príbuzné druhy napríklad Gekónov, tak môžu mať rozdielne požiadavky na teplo, vlhkosť, svetlo, či potravu. Problém môže nastať aj v prípade chameleóna, pretože pri týchto zvieratkách sa vyskytuje teritoriálna agresivita veľmi často. V prípade vodnej korytnačky by nemal nastať vážnejší problém, ale aj tu by sme mali kombinovať druhy podobnej povahy. A napríklad druhy ako Kajmanka dravá by sa samozrejme mali chovať osamote.

Chovajte skôr samice

Rozdiel v správaní je aj medzi pohlaviami a samice plazov bývajú vo všeobecnosti menej agresívne ako samci. Samec predovšetkým v čase párenia môže súperiť o teritórium, či dokonca neustále otravovať samičku a vyvíjať snahu o párenie aj keď samica nemá záujem, čo sa môže vyvinúť až do agresivity. Rivalita existuje aj medzi samicami, ale rozhodne to nie je v takej miere a tak časté ako v prípade samcov. Uvedomte si, že v teráriu vládne hierarchia a pridaním nového jedinca do tohto malého priestoru ju resetujeme a začína sa odznova.

A niekoľko rád na záver si dnes rovnako neodpustíme. Nezabúdajte na karanténu, ktorou ochrániť do určitej miery svojich doterajších plazov. Rovnako tak si uvedomte aj to, že zvýšenie počtu jedincov bude znamenať aj nutné zvýšenie frekvencie čistenia, aby ste udržali terárium čisté a nezávadné. Rovnako tak by ste si mali uvedomiť aj to, že odteraz budú všetky náklady vyššie o násobný počet jedincov. Náklady na potravu, techniku, či veterinára, ktorý by mal zviera minimálne raz ročne vyšetriť. A pamätajte, že ak nájdete vnútorné parazity u jedného, tak ich s veľkou pravdepodobnosťou nájde aj u druhého zvieraťa, pretože kontaktu medzi nimi skrátka nezabránite nikdy.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaPlazy - ďalšie články

«1 2 »

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Video: Ako prichádza na svet chameleón
Jedno z najfascinujúcejších zvierat planéty má stále svoje tajomstvá

Môže dostať korytnačka nádchu?
Korytnačky sú na respiračné ochorenia rovnako náchylné ako ľudia

Prežijú exotické zvieratá v našich podmienkach?
Ak zo zajatia utečie exotické zviera, tak to nemusí v našich podmienkach jeho automatickú smrť.

Čím kŕmiť suchozemskú korytnačku?
Nedajte na mýty a myslite na to, že korytnačka je vegetarián.

Tieto 4 veci má suchozemská korytnačka zakázané!
Koluje množstvo mýtov o tom, čo je vhodné pre suchozemskú korytnačku, ale vedzte, že mäso a vajíčka sú rozhodne krok vedľa.

Kristov jašter
S chôdzou po vode nemá bazilíšok žiadny problém. Pozrite si video.

Mäknutie panciera u korytnačky
Jedná sa o vážny problém, ktorý ohrozuje život korytnačky

Ako kŕmiť leguána?
Plazy majú vo väčšine prípadov veľmi špecifický jedálny lístok. Leguán však poteší hlavne vegetariánov.

CITES
Viete aká je legislatíva v chove ohrozených druhov živočíchov?

Netradičné zviera? Chovajte žabky
Sú nenáročné a vďačné. Vodné žabky rodu Xenopus Vás dostanú!

Felzuma madagaskarská
Krásna jašterica z Madagaskaru, ktorá nemá problém existovať dole hlavou.

Chov najjedovatejšieho hada planéty
Nenápadný had hnedej farby, ktorého vo vysokej tráve ľahko prehliadnete. Jedna dávka jeho jedu však dokáže zabiť až 100 dospelých ľudí

Chameleón a základy jeho chovu
Chameleón je všeobecne považovaný za náročné zviera. Ak však dodržíte základné pravidlá pri jeho chove, tak je opatera jednoduchá.

Seriál - Smrtiaci domáci miláčik: Kajmanka dravá
Jedna z najväčších suchozemských korytnačiek, ktorá dokáže dospelému človeku bez problémov prehryznúť ruku.

Základná výbava pre vodnú korytnačku
Vodná korytnačka je síce tvor veľmi odolný, ale ako všetko živé na planéte, aj ona, má svoje základné potreby.

Chovatelia, pozor na pesticídy a postreky!
Sú často neviditeľné. Bez zápachu a farby. Chemické látky, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve sú jedným z najnebezpečnejších jedov pre domácich miláčikov.

Vodná korytnačka potrebuje slnko
Nedostatok slnka dokáže vytvoriť viac problémov ako sami tušíte.


«1 2 »

Naše plazy (nie len hady)

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: