Slnečnica. Tichý zabijak papagájov

#Vtáky
 
Slnečnica je pre papagája potravina, ktorá by sa dala v rebríčku škodlivosti prirovnať ku vysmážaným jedlám u človeka
Andrej Jakubík | 7. októbra 2017 o 10:00
Slnečnica. Tichý zabijak papagájov

Možno aj vy patríte k tým majiteľom papagájov, ktorí radi podávajú svojím zverencom zmes zrnín, kde hrá slnečnica prvé husle a tvorí hlavnú časť krmiva. Poviete si, že je to v poriadku, pretože je to predsa zmes, ktorá je určená pre papagáje a teda v tom nevidíte nič zlé. Opak je však pravdou a slnečnica je pre papagája potravina, ktorá by sa dala v rebríčku škodlivosti prirovnať ku vysmážaným jedlám u človeka. Nadmerné skrmovanie slnečnice má na telo papagája veľmi vážne dôsledky. Prečo teda mnoho majiteľov papagájov túto hrozbu ignoruje? Odpoveď je jednoduchá. Nevedia o nej!

Prečo práve slnečnica?

Slnečnica ako poľnohospodárska plodina patrí medzi základ výroby mnohých potravín, polotovarov a výrobkov, bez ktorých si mnoho ľudí na planéte nedokáže predstaviť existenciu. A nielen ľudia. Papagáje Austrálie, Ázie, Afriky či južnej Ameriky patria ku konzumentom slnečnicových semien aj napriek tomu, že táto plodina sa v divokých podmienkach ich domoviny nikde nenachádza a preto sa ani nedá považovať za ich prirodzenú potravu. Slnečnica je však základom mnohých zmesí, ktoré sú určené pre papagáje všetkých oblastí a to dokonca často ako dominantná zložka. Ako je teda možné, že zrno, ktoré nie je prirodzenou potravou papagája, tvorí vysoké percento z jeho celkového denného príjmu? Slnečnica je lacná, pomerne dostupná a nenáročná plodina. A práve cena je ten pravý dôvod, pre ktorý sa ako hlavná plodina nachádza v zmesiach pre papagáje, ktoré však majú iba málo spoločné s ich prirodzenou potravou. Kto by však zaplatil desiatky eur za kilové balenie zmesy, ktorá by obsahovala orechy, sušené ovocie a kvety, hmyz, zeleninu a rôzne iné dobroty? Zrejme iba málokto si uvedomuje, že ak by v krmive pre papagáje nebola slnečnica, tak by bola jeho cena podstatne vyššia.

Jednostranné a nadmerné kŕmenie slnečnicou sa podpisuje pod celkový stav organizmu celkom bez príznakov a nikdy nie okamžite. K tomu, aby toto krmivo spôsobilo papagájovi zdravotné problémy je potrebných niekoľko rokov, počas ktorých dochádza k poškodeniu vnútorných orgánov, ktoré trpia na následky jednostrannej výživy. Je potrebné si uvedomiť, že skrmovaním pestrej stravy sa dokáže papagáj udržať v dobrej fyzickej forme aj napriek tomu, že má 40 až 50 rokov. Správna potrava veľmi významne ovplyvňuje dĺžku života a ten, kto šetrí na krmive, si často ani neuvedomuje, aké krátkozraké sú jeho rozhodnutia.

Komentáre k článkuPridaj komentár: