Skutočne prináša čierna mačka smolu?

#Mačky
 
Neexistuje žiadna spojitosť medzi čiernou mačkou a čímkoľvek, čo by se mohli považovať za privolanie nešťastia
Andrej Jakubík | 1. novembra 2017 o 13:00
Skutočne prináša čierna mačka smolu?

Existuje mnoho ľudí, ktorí potvrdia, že čierna mačka prináša nešťastie a je potrebné sa jej vyhnúť. Samozrejme podobné nezmysli patria k poverám, ktoré sa zachovali v pôvodnej, alebo veľmi prekrútenej forme až do dnešného dňa. Čierna mačka je rovnako nebezpečná ako biely kocúr.

Neexistuje žiadna spojitosť medzi čiernou mačkou a čímkoľvek, čo by se mohli považovať za privolanie nešťastia. Ide iba o kultúrny fenomén, ktorý sa začal formovať ešte v starovekom Grécku. Podľa mytológie, manželka boha Dia, Héra, premenila sluhu menom Galinthias na čiernu mačku, ktorá sa stala pomocníčkou bohyne Hekate. Tá bola bohyňou smrti, čarodejníctva a mágie.

Stredovek nebol pre čierne mačky práve prechádzka rúžovou záhradou. Boli považované za prisluhovačov diabla a boli spájané s čarodejníctvom hlavne pre údajnú schopnosť čarodejníc, vziať na seba podobu čiernej mačky. V stredoveku sa Európa postavila proti čiernym mačkám a táto bezdôvodná nenávisť pretrváva dodnes.

Práve Rimania prišli s teóriou, ktorá sa zachovala dodnes a síce, že ak vám čierna mačka skríži cestu sprava doľava, tak to značí veľmi zlú vec. Toto ničím nepodložené pravidlo sa zachovalo dodnes v takmer nezmenenej podobe.

Aj napriek tomu, že čierna mačka nie je z pohľadu normálne zmýšľajúcich ľudí žiadny problém, tak existuje mnoho poverčivých ľudí, ktorí veria dávnym príbehom o tom, čo tieto mačky dokážu. Smutná na celej veci je aj skutočnosť, že podľa mnohých svedectiev existujú skupiny ľudí, ktoré počas sviatku halloween obetujú práve čierne mačky. V USA si preto v mesiaci október práve z tohto dôvodu v mnohých útulkoch nemôžete adoptovať čiernu mačku.

Čo k tomu dodať? Každý si je strojcom svojho šťastia a nemôžeme za svoje nešťastie obviňovať mačku, ktorá nám skrížila cestu. Je vysoko pravdepodobné, že ak by nám cez cestu prebehol aj rúžový jednorožec, tak sa nešťastiu nevyhneme.

Komentáre k článkuPridaj komentár: