Skutočne ma moje morské prasa miluje?

#Hlodavce
 
pre niekoho by mohlo byť ťažké zistiť, či je morča v našich rukách šťastné a cíti sa príjemne
Andrej Jakubík | 20. októbra 2018 o 08:00
Skutočne ma moje morské prasa miluje?

Morčatá, či morské prasiatká, alebo inak vedecky známe ako Cavia porcellus, sú možno najobľúbenejšími hlodavcami, ktoré sú chované ako domáce zvieratá. Je to prevažne vďaka ich mimoriadne láskavej povahe.

Pochádzajú z Južnej Ameriky. Morčatá sú bylinožravé cicavce, ktoré sa veľmi rýchlo rozmnožujú a ich domestikácia prebehla veľmi ľahko vďaka ich vysokej inteligencií a sociálnym potrebám „byť súčasťou skupiny“. Avšak pre niekoho by mohlo byť ťažké zistiť, či je morča v našich rukách šťastné a cíti sa príjemne. Preto je tu náš článok, ktorý vám napovie, ako sa má správať morča, ktoré k vám pociťuje lásku.

Morča nie je pes

Morčatá skutočne nie sú ako psy. Sú opatrné a majú tendenciu prepadať strachu aj v prípade toho najmenšieho náhleho hluku a je pravdepodobné, že morča bude hľadať skôr úkryt ako otvorený boj. Ak sa vaše morča pokúša utiecť zakaždým, keď sa ho pokúšate vziať do ruky, tak vedzte, že tento typ správanie je v prípade morčiat celkom bežný. Tieto zvieratá však nie sú inštinktívne agresívne, čo je veľká výhoda práve pri kontakte s deťmi. Každé morča je známe svojim osobnostným typom. Niektoré morča miluje hry, iné milujú blízkosť človeka, ale všetky morčatá sú všeobecne považované za mimoriadne inteligentné zvieratá.

Ale ako skutočne viete, či vás morča miluje? Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

1. Vaše morča vás jemne hryzie

Ak vás vaše morča jemne hryzie, tak si buďte istý, že ste dosiahli vyššej úrovne dôvery a môžete si hovoriť, že morča vás skutočne miluje. Jemné hryzenie sa týmto spôsobom v ríši zvierat používa ako prostriedok, ako zvieratá ukazujú svoju lásku, alebo žiadajú o jedlo. Vyberte si.

Ak ste s stali majiteľom morčaťa iba nedávno a zdá sa vám, že stále iba uteká pri každom pokuse o pohladenie, tak musíte zmeniť spôsob, akým sa k nemu približujete. Spočiatku je normálne ak morča ukáže strach, pretože je obklopené novým prostredím. Aby ste im pomohli a dopriali im pocit bezpečia, nechajte im otvorenú klietku. Dovoľte im, aby si zvykli na nové prostredie a aby mali vždy pocit, že môžu ujsť. Po chvíli však morča zistí, že utekať nemusí. Nebude mu to dlho trvať. Je to predsa taký menší génius.

2. Vaše morča vám dovolí, aby ste ho držali

Aj keď sa to nezdá, tak morčatá sú obyčajne veľmi nervózne zvieratá. Preto ak vám vaše morča dovolí, aby ste ho držali v rukách, tak viete, že sa vám podarilo niečo výnimočné! Tým, že sa nechá chytiť a držať, ukazuje, že vám dôveruje a považujú vás za svojho ochrancu a milujúcu postavu. Ak je vaše morča na začiatku nervózne a vyzerá vystrašene, buďte iba trpezlivý a jemný. K ničomu svoje morča nesmiete nútiť. Dajte mu čas na prispôsobenie sa vám a novému prostrediu.

3. Vaše morča sa nechá kŕmiť z vašej ruky

Je normálne, že hlavne na začiatku bude ťažké dostať morča k vašej ruke, pretože sa bude cítiť vystrašené. Začnite jednoduchými a trpezlivými krokmi. Najprv ponechajte jedlo v jeho miske a dajte mu slobodu vo výbere medzi miskou a vašou rukou. Po určitom čase mu ponúknite iba jedlo z ruky. Ako náhle morča príjme potravu z vašej ruky, môžete si byť istý, že sa s vami cítia pohodlne a dôverujú vám.

Pamätajte, že morčatá sú bylinožravé zvieratá , takže vyžadujú vo svojej strave vysoké množstvo vlákniny. O morčatách je tiež dobre známe, že milujú pomaranče!

4. Vaše morča vyhľadáva vašu spoločnosť

Ako viete, či váš morča miluje a teší sa z vašej spoločnosti? No, odpoveď je jednoduchšia, než si dokážete predstaviť. Ak si všimnete, že vás váš malý priateľ sleduje na každom kroku, u a dovolí vám ho pohladiť, tak to samé o sebe niečo znamená. Toto správanie znamená, že majú radosť z vašej spoločnosti a cítia sa pri vás v bezpečí. Rovnako ako každé iné zviera, aj morčatá nebudú rozumieť ľudskej reči, ale rozpoznajú tón vášho hlasu. Ak potom započujú tento známy zvuk, budú vás nasledovať.

5. Vaše morča vás nehryzie!

Morčatá používajú hryzenie iba ako spôsob obrany. Toto správanie je bežné, ak je morča v novom prostredí, obklopený predmetmi a ľuďmi, ktorých nepozná a nedôveruje im. V tomto období sa možno zoznámite aj s temnou stránkou každého morčaťa. Nie je to však typické uhryznutie, ale skôr iba jemné hryzenie, či dokonca olizovanie. Toto správanie je spôsob, akým tieto zvieratá prejavujú náklonnosť a starostlivosť.

Je však dôležité mať na pamäti, že počas gravidity sa morčatá stávajú o niečo viac agresívne ako obyčajne. Táto fáza by mala byť iba dočasná. Ak však vaše morča nie je gravidne a začne hrýzť, môže to byť príznak bolesti, alebo choroby.

Komentáre k článkuPridaj komentár: