Škrečok roborovského

#Hlodavce
 
Phodopus roborovskii je najmenší doteraz známy druh škrečka
Andrej Jakubík | 30. augusta 2016 o 07:00
Škrečok roborovského

Jeho domovom je Mongolská step, ale obýva aj rozsiahle oblasti v Rusku a v Číne. Pre jeho malé rozmery sa mu často hovorí aj trpasličí škrečok, pretože skutočne ide o najmenší druh škrečka (správne chrčka) na svete. Aj napriek svojej malej veľkosti však dokáže veľmi obratne utiecť. Preto by sme ho rozhodne nemali dávať do rúk deťom, ktoré by nestihli reagovať na jeho rýchly pokus o útek.

Vybavenie pre chov

Skrečok roborovského nepotrebuje žiadnu zvláštnu opateru a vystačí si s bežne dostupnými a používanými podstielkami, krmivom či výbehom. Všeobecné zásady pre podstielku sú také, aby nedráždila dýchacie cesty, či sliznicu svojím prachom a samozrejme musí byť bezpečná, pretože škrečok ju bude chcieť ochutnať, tak ako všetko vo svojom okolí.

Nezabudnite aj na misku s pieskom, ktorú ocení každý škrečok, pretože piesok je materiál, ktorý používajú na "kúpanie" a očistu tela. Navyše im to pripomína ich prirodzené podmienky, keďže vo voľnej prírode si budujú svoju nory v pieskových oblastiach.

Je v podstate jedno, či použijete akvárium, alebo klietku, ale dbajte na to, aby mal škrečok dostatok priestoru na "nočné behanie". Rovnako ako všetky ostatné škrečky, aj ten roborovského je skôr nočný tvor a v noci vychádza na dlhé prieskumné cesty. Samozrejmosťou by malo byť aj koleso na behanie, ale dávajte ho do výbehu iba na obmedzenú dobu, inak si škrečok (aj iný hlodavec, či ježko) dokáže na behaní vypestovať závislosť.

Tip pri výbere podstielky:

Vyhýbajte sa prašným, ostrým a "voňavým" podstielkam s pridanou vôňou. Nič z týchto podstielok nie je pre žiadne zviera vhodné a navyše mu niektoré z nich môžu natrvalo poškodiť jeho zmysli (hlavne čuch).

A takto vyzerá správny výbeh:

Zdroj: Youtube

Rada na záver:

Skrečok roborovského je v mnohom odlišný od iných škrečkov. A dokonca je aj menej agresívny na svoje okolie ako sme zvyknutý pri trpasličích škrečkoch. K uhryznutiu sa uchyľuje iba v krajnom prípade a dokonca je mu lepšie v páre, alebo dokonca v skupinke svojho druhu. Nie je teda taký samotár ako sa o škrečkoch zvykne hovoriť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: