Sezóna nechcených darčekov sa začína

#Hlodavce
 
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.
Andrej Jakubík | 11. januára 2017 o 08:00
Sezóna nechcených darčekov sa začína

Ktovie kde a komu sa v hlave zrodil ten "vynikajúci" nápad, aby sa pod vianočným stromčekom ocitali domáce zvieratá ako symbol toho, že nám na niekom záleží. Korytnačka, škrečok, psík, mačka, či dokonca papagáj a mnoho iných zvierat sa pod vianočným stromčekom objavuje už celkom tradične a celkom určite mnohé z nich aj nedobrovoľne. A ako mnoho darčekov, tak sa aj oni dostávajú na zoznam vecí, ktoré sú po sviatkoch skôr na obtiaž, ako pre potešenie.

Nerozvážny čin človeka dokáže zničiť život zvieratka v priebehu malého okamihu, a preto je na mieste darovanie si živého tvora dvakrát premyslieť.

Tu je niekoľko otázok, ktoré by ste si mali položiť predtým, ako sa rozhodnete niekomu podarovať zviera.

Položte si otázku, kto sa bude o zviera starať? Samozrejme rozlišujeme napríklad psíka a škrečka, ale vedzte, že aj malé zviera zaberie pomerne dosť času. So psíkom treba absolvovať vychádzky, čo mnohých ľudí odrádza. Ale škrečok rovnako tak potrebuje pravidelné čistenie svojho výbehu, inak sa dostavia ochorenia spojené s nedostatočnou hygienou. Paradoxom je, že človek, pre ktorého je darček v podobe zvieratka určený, nie je často tým istým človekom, ktorý sa o zvieratko aj stará.

Položte si otázku, prečo vlastne chce dieťa zvieratko do svojej opatery? Je to pre skutočný záujem o prírodu a všetko živé, alebo iba preto, že je práve to konkrétne plemeno psíka práve v kurze?

Položte si otázku ohľadom osobného voľna, ktoré budete musieť obetovať, aby zvieraťu nič nechýbalo. Prechádzky so psíkom musíte absolvovať niekoľkokrát za deň, ale myslite aj na to, že je potrebné občas zájsť aj k veterinárovi, do obchodu pre granule a podobne.

A samozrejme si položte aj otázku finančnú. Som finančne spôsobilý na to, aby som mal zviera? Často totiž toto jednoduché zrátanie nákladov na opateru dokáže odradiť nejedného odhodlaného budúceho chovateľa. Žiadne zviera sa totiž nedá chovať bez nákladov finančných či časových. A to je potrebné si uvedomiť ešte predtým, ako urobíte rozhodnutie, ktoré sa nedá vrátiť späť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: