Seriál - Smrtiaci domáci miláčik:
Kajmanka dravá

#Plazy
 
Jedna z najväčších suchozemských korytnačiek, ktorá dokáže dospelému človeku bez problémov prehryznúť ruku.
Andrej Jakubík | 16. septembra 2015 o 20:00
Seriál - Smrtiaci domáci miláčik:<br />Kajmanka dravá

Kajmanka dravá alebo korytnačka supia. Prípadne aj iné pomenovanie, ktoré vystihuje toto jedinečné stvorenie. Táto korytnačka nie je vhodná do každých rúk, pretože pri nesprávnej manipulácii môžete o ruky alebo prsty bez problémov prísť.

Je rýchla a presná

Kajmanka sa môže javiť ako zviera, ktoré je nemotorné a pomalé. Je to však omyl a zároveň zo strany korytnačky aj veľký klam. Jej hlava a silné čeľuste sú veľmi rýchle a presne zasiahnu svoj cieľ. Pri útokoch na človeka sa často stáva, že korytnačka už má v čeľustiach ľudský prst a mozog človeka ešte nedostal správu o útoku. Pri manipulácií je teda dôležité vedieť, kde máme korytnačku správne uchopiť. Na ruku chovateľa si nikdy nezvykne. Aj po rokoch manipulácie sa bude snažiť chovateľa uhryznúť.

Chováme jednu, či viac?

Pri tomto druhu rozhodne platí pravidlo, že jedna stačí. Nie je možné kajmanku kombinovať s inými druhmi korytnačiek, bez toho, aby sme riskovali životy ostatných zvierat v dosahu jej čeľustí. Je to samotársky druh, preto ak neplánujeme rozmnožovanie, tak rozhodne nám postačuje iba jeden jedinec. Ako to už v prípade korytnačiek býva, tak samček má silnejší a hrubší chvost v porovnaní so samičkou.

Rýchlo rastie

Potrebuje priestranné akvárium, prípadne bazén, pretože ako skoro všetky druhy vodných korytnačiek aj kajmanka pomerne rýchlo rastie a po čase je jej každé akvárium malé. Pamätajte na to, že dorastá až do veľkosti 50 centimetrov, preto by mal byť rozmer akvária pre dospelého jedinca minimálne 100 x 150 centimetrov, aby mala korytnačka dostatočný výbeh. V jej prípade nie je potrebné suché miesto, pretože nemá potrebu sa vyhrievať ako iné druhy korytnačiek. Je radšej pod vodou, kde sa často zahrabáva do bahna a číha na svoju korisť.

korytnačka
Foto: Andrej Jakubík

Kajmanka sa v niektorých prípadoch využívala na hľadanie utopených ľudí pod vodnou hladinou. Dokonale sa tak uplatnila jej žravá a dravá povaha.


Požiadavky na vodu

Vo svojej domovine Strednej Ameriky obýva prevažne stojaté vody alebo tie s malým prúdom vody. Nemá rada prudké prúdenie. V akváriu však musíme zabezpečiť kvalitný filter, pretože strava, ktorou sa kajmanka živý, až priveľmi zaťažuje vodu. Na dno môžeme uložiť zmes rašeliny a jemného piesku, čo jej poskytne dokonalý pocit domova. Vhodné sú aj plávajúce druhy rastlín, ktoré občas kajmanke poslúžia ako doplnok stravy.

Krvavá potrava

Kajmanka požaduje stravu bohatú na živočíšne bielkoviny. Preto od malička skrmujeme napríklad väčší hmyz, hlodavce a kusy svaloviny (kuracia, hovädzia a rybia). Ako rastlinný doplnok môžeme podávať napríklad hlávkový šalát alebo čínsku kapustu. Okrem toho sa rada zahryzne takmer do všetkého, čo pláva na hladine akvária. Ak kajmanke podávame podobnú stravu, tak musíme myslieť na odstránenie zvyškov potravy, ktoré by inak vo vode hnili.

Teplota by sa mala pohybovať okolo 26 až 27 °C. Nezabúdajte na kvalitné osvetlenie určené pre terárium a rovnako tak aj na pravidelné podávanie vitamínov. Kajmanky totiž rovnako ako ostatné korytnačky trpia napríklad na choroby panciera (karapax). Môže im mäknúť (chýba vitamín D3) alebo dokonca ho môže zasiahnuť nekróza (príznak zlej filtrácie vody).

Aj napriek všetkým predsudkom je kajmanka krásne zviera, ktoré má v prírode svoje dôležité uplatnenie ako mrchožrút. Navyše existuje mnoho ľudí, ktorých výnimočnosť tejto korytnačky dokáže priťahovať ako magnet. Ak chcete doma chovať tohto podvodného supa, tak neváhajte. Ak nebudete strkať prsty, tam kam nemáte, tak je kajmanka verný spoločník na desiatky rokov spoločného života.

Komentáre k článkuPridaj komentár: