Seriál:
Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)

#Mačky
 
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.
Andrej Jakubík | 3. apríla 2017 o 11:00

Dnes začíname nový seriál o zoonózach, teda o ochoreniach, ktoré sú prenosné zo zvieraťa na človeka a to buď priamo, alebo pomocou parazitov ako blcha, či kliešť. Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Bartonelóza

Dnes náš seriál začíname ochorením , ktoré nesie pomenovanie Bartonelóza. Ochorenie prenášajú ako mačky, tak aj psy a iné malé cicavce. Toto bakteriálne ochorenie majú na svedomí práve parazity. V tomto prípade blchy.

Najbežnejším pacientom, ktorému je diagnostikovaná Bartonelóza je majiteľ mačky, ktorý má zároveň aj oslabenú imunitu. Preto sa ochoreniu niekedy zvykne hovoriť ak felinóza, alebo ochorenie z mačacieho pazúra. Baktéria sa totiž do ľudského tela dostane práve po "útoku" od infikovanej mačky. A v podstate je jedno, či je to útok pazúrom, alebo zúbkami. Na mieste, kde bola porušená pokožka za po niekoľkých dňoch začne tvoriť malá trhlinka, ktorá vyzerá ako rana po uštipnutí hmyzom, takže tomu človek ani nevenuje pozornosť. Baktéria sa však už nachádza v rane a o niekoľko dní začnú problémy.

Aké sú najčastejšie príznaky?

Okrem ranky, ktorá ostala po mačke a má problém so scelením, sa dostavujú aj zdurené lymfatické uzliny a následná zvýšená telesná teplota, čo však po čase ustupuje. V ďalšom rade nastupujú bolesti svalov, kĺbov, chrbta, šije a hlavy. Ničím nezvyčajným nie sú ani závrate, či bolesti očí, kde sa môže objaviť aj zápal spojiviek. Z vnútorných orgánov je zasiahnutá predovšetkým pečeň.

Ako bartonelózu diagnostikuje lekár?

Okrem vonkajších príznakov, má lekár k dispozícií aj krvný obraz, ktorý mu prezradí zvýšený počet bielych krviniek, čo signalizuje zvýšenú aktivitu imunitného systému. Naopak sa ochorenie prejavuje znížením počtu krvných doštičiek. Pokiaľ je počet trombocytov nižší ako 150 000 na mikroliter krvi, tak je jasné, že niečo nie je v poriadku. Na tele to spozorujeme napríklad častým výskytom modrín. Ochorenie zapríčiňuje aj zníženie počtu červených krviniek, teda anémiu. Ak lekár pozná vašu anamnézu, tak iste vie, že máte zníženú imunitu a preto by mala jeho otázka smerovať aj k tomu, či máme doma domáce zviera, ktoré je v hľadáčiku blchy.

Ako sa Bartonelóza lieči?

Liečba je v podstate jednoduchá a spočíva v nasadení antibiotík, ktoré spoľahlivo zaberajú na túto bakteriálnu komplikáciu. V prípade, že pacient má poškodenú, či nedostatočnú imunitu, tak ochorenie postupuje pomerne rýchlo a v prípade zanedbania liečby, by sa celkom určite ochorenie skončilo smrťou. Nepodceňujete preto riziko, ktoré zo sebou prináša držba domáceho zvieratka, nech je možnosť nakazenia akokoľvek malá, tak je tu vždy.

Už teraz sa môžete tešiť na ďalší diel seriálu, kde si bližšie rozoberieme Weilovu chorobu. A vedzte, že nebezpečné baktérie číhajú aj na miestach, kde to vôbec nečakáte. Napríklad aj vo vode.

Komentáre k článkuPridaj komentár: