Sépiová kosť je nevyhnutnosť pre papagáje aj korytnačky

#Hlodavce
 
Nenápadný doplnok, ktorý je pre život zvieratka často veľmi dôležitý
Andrej Jakubík | 16. mája 2016 o 08:00
Sépiová kosť je nevyhnutnosť pre papagáje aj korytnačky

Predovšetkým začínajúci chovatelia často podceňujú základné veci, medzi ktoré rozhodne patrí aj sépiová kosť. Plní hneď niekoľko funkcií, ktoré by sme inak nahrádzali len veľmi ťažko.

Čo je to sépiová kosť?

Sépiová kosť je vo svojej podstate kostra morského kôrovca (sépie), ktorá obsahuje množstvo kvalitného a dostupného vápnika a rovnako aj určité množstvo morských solí. Bežne ju nájdete vyplavenú na pobreží mora, kde sa stáva suvenírom pre turistov alebo potravou pre ostatné voľne žijúce zvieratá. pre chovateľov exotického vtáctva a suchozemských korytnačiek je však nevyhnutný doplnok ku strave.

Aké funkcie plní sépiová kosť?

Je ich hneď niekoľko a medzi tie najhlavnejšie patrí okrem dopĺňania vápnika aj obrusovanie zobáka a samozrejme je to pre papagája svojím spôsobom aj hračka, ktorá mu ukráti dlhé chvíle. Sépiovú kosť môžeme pokojne dať napríklad aj hlodavcom, ktorý rovnako uvítajú tento skvelý materiál na obrusovanie predných zubov. Ak chceme pre zdravie nášho zvieratka urobiť maximum, tak môžeme sépiovú kosť na 24 hodín vložiť do vody, ktorá z neho vytiahne prebytočnú soľ.

Existujú prírodné a umelé sépiové kosti. Pri prvom pohľade sú na nerozoznanie, ale všímajte si drobné nedostatky, ktoré vykazujú tie prírodné. V umelej výrobe je totiž všetko presne naprogramované a jedna kosť sa iba málo líši od ostatných, preto sú vyrobené v identickej forme. Prírodné sépiové kosti sú skoro každá unikátna a nenašli by ste dve identické exempláre.

Sépiovú kosť milujú a potrebujú aj korytnačky. Majú zobák rovnako ako papagáje a potrebujú si ho týmto spôsobom obrusovať. Navyše, ich telo potrebuje enormnú dávku vápnika na svoje správne fungovanie a pevnosť panciera.

A samozrejme je sépiová kosť primárne určená pre papagáje. Samička papagájca (andulka) na videu nie je výnimkou a rada si pochutí na tomto výživnom doplnku.

Komentáre k článkuPridaj komentár: