Ručne dokrmovaný papagáj. Je to správna voľba?

#Vtáky
 
Ľudia chcú krotké, mierumilovné a dôverčivé zviera, ktoré je zvyknuté na ľudskú opateru a hlavne nepovažuje ruku za útočníka, ktorého treba urýchlene zlikvidovať
Andrej Jakubík | 25. januára 2018 o 09:00
Ručne dokrmovaný papagáj. Je to správna voľba?

Zákony trhu platia v každom odvetví a to chovateľské nie je žiadnou výnimkou. Budúci majitelia papagája nechcú divoké stvorenie, ktoré sa splaší vždy keď niekto prejde okolo klietky a každodenná rutinná práca, ako je kŕmenie, čistenie a výmena vody, bude bojom o zdravie vlastných prstov, ktoré sa dostanú do prílišnej blízkosti zobáka. Ľudia chcú krotké, mierumilovné a dôverčivé zviera, ktoré je zvyknuté na ľudskú opateru a hlavne nepovažuje ruku za útočníka, ktorého treba urýchlene zlikvidovať.

Ručne dokŕmené papagáje sú jednou z možností, ako dosiahnuť práve to, čo trh požaduje a za čo je mnoho ľudí ochotných si priplatiť. Dnes je predaj ručne dokŕmeného papagája úplným štandardom a nikoho ani len nenapadne, že podobné praktiky rozhodne nepatria do bežného portfólia zodpovedných chovateľov. Ak nie je iné východisko (matka uhynula, či o potomstvo nejaví záujem), tak sa z etického dôvodu dá tento spôsob chovu ospravedlniť. Ale ak ide iba o dosiahnutie pridanej hodnoty a snahu zarobiť na predaji papagája, tak sa toto počínanie dá označiť iba za krátkozraké a bezohľadné k samotným opereným tvorom. Za všetkým sú tieto dva hlavné dôvody.

- Papagáj sa stáva nesamostatným a absolútne závislým na človeku. Je to pravda, pretože človek naučí papagája iba prijímať potravu, ktorú mu predkladá, ale neprinúti papagája si ju aktívne vyhľadať a používať vlastnú hlavu. Ved načo. Jedlo pricestuje v každom prípade. Navyše sa papagáj dokáže silne naviazať na človeka, ktorý ho ručne dokrmuje a doslova ho považuje za jediného, komu dôveruje pri príjme potravy. Ak sa tejto osobe niečo stane, či iba odcestuje na niekoľko dní, tak je celkom reálna situácia, že papagáj prestane prijímať potravu a na jeho správaní sa začnú prejavovať psychické problémy, ako je napríklad nebezpečný stres, úzkosť a pocit opustenia. Často sa tieto stavy končia vytrhaním vlastných pierok a doslova vyhladovaním až na pokraj smrti. Podobných prípadov je neustále mnoho a majitelia "vytrhaných" papagájov si chybu priznajú iba veľmi zriedka.

- Papagáj sa v prípade ručného dokŕmenia človekom neučí. Matka má totiž na život svojho potomstva obrovský vplyv, ktorý sa prejavuje až v neskoršom veku, kedy potomok prichádza do obdobia, kedy sa sám stane rodičom. Papagáj, ktorý nebol so svojou matkou sa však okrem svojej krotkej povahy prejavuje aj tým, že sa nevie postarať o znesené vajíčka a ani o vyliahnuté potomstvo. Tento postreh si všimli mnohí chovatelia a to nezávisle na sebe už pre rokmi. Pre chov je teda dokŕmený papagáj takmer nepoužiteľný, pretože sa často nevie postarať o potomstvo. Prejavuje sa to napríklad tým, že nesedí a nezahrieva znášku, či potomstvo skrátka opustí a nestará sa o jeho prežitie. Ako domáci miláčik je to však ideálny operenec, čo je pre producentov papagájov podstatný detail.

Okrem iného spomenieme aj fakt, že matka spolu s potravou, pridáva svojmu potomstvu aj dôležité baktérie, ktoré sú dôležité pre správny vývoj mladého papagája. Bez týchto baktérií sa imunita mladého papagája rapídne znižuje. Ani tá najlepšia zmes na dokŕmenie papagája sa nevyrovná originálu, ktorý dokáže pre svojho potomka vyrobiť jeho matka. Mamina kuchyňa skrátka chutí najlepšie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: