Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?

#Ryby
 
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?
Andrej Jakubík | 21. apríla 2017 o 10:30

Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže Vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Zvieratá, o ktorých to vieme

Medzi zvieratá, o ktorých bezpečne vieme, že sa dokážu rozoznať za pomoci tváre patria takmer všetky primáty, psy, ovce, kone, či mačky. Najbežnejší dôvod, pre ktorý si zviera zapamätá tvár svojho majiteľa je jedlo, pretože jeho majiteľ je v prvom rade nosič jedla. A jedlo má v živote každého zvieraťa veľmi podstatnú rolu a preto sa okolnosti okolo jedla pre zviera veľmi ľahko pamätajú.

Zvieratá, o ktorých sa to hovorí

A tu sa dostávame k veľmi zaujímavej téme, pretože takmer každý majiteľ akváriovej ryby, škrečka, morčaťa, leguána, králika a mnohých iných zvierat, tvrdí, že ich zviera ich dokáže bezpečne odlíšiť od iných členov domácnosti. Je možné, aby mali aj navonok jednoduché zvieratá takto vyvinutý zmysel pre identifikáciu konkrétneho človeka? Odpoveď je áno. Každé zviera sa okrem zraku spolieha aj na iné zmysly, ako je čuch, sluch a v prípade ryby aj na špecifický orgán zvaný bočná čiara.

Ak sa spoja všetky zmysli dohromady, tak vás bezpečne dokáže spoznať každé zviera, avšak je otázne, či by vás vedelo identifikovať iba na základe pohľadu do tváre.

Napríklad, dlhoveké druhy rýb sa po niekoľkých rokoch dostávajú do statusu člena rodiny, a preto si dokážu za dlhé roky života navyknúť na isté procedúry, ktoré sú spojené s kŕmením a reagujú so záujmom na takmer všetky osoby, ktoré sa pohybujú v okolí akvária v domnienke, že prichádza jedlo.

Okrem toho, si však musíme uvedomiť, že minimálne niekoľko druhov voľne žijúcich vtákov na Slovensku vás dokáže podľa tváre rozoznať úplne bezpečne. Túto vlastnosť má napríklad vrana a holub. O holubovi by ste to určite netipovali, ale jeho vynikajúci zrak dokonca pomáha lekárom odhaľovať rakovinu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: