Rajovec dlhoplutvý

#Ryby
 
Pozývame vás na výlet do východnej Ázie, ktorá je domovom tohto veľmi zaujímavého druhu ryby
Andrej Jakubík | 18. júla 2018 o 14:25
Rajovec dlhoplutvý

Bežný druh akváiovej ryby, ktorá sa však celkom bežne nechová. Na chov, priestor aj parametre vody je nenáročný. Pozývame vás na výlet do východnej Ázie, ktorá je domovom tejto veľmi zaujímavého druhu ryby, ktorého niektoré aspekty života nie sú dodnes vedecky vysvetlené.

Typická labyrintka

Vo svojej podstate je to klasická, nenáročná ryba zo skupiny labyrintiek, kam patrí aj gurama a bojovnica. Dokáže teda dýchať atmosférický kyslík a preto sa mu dobre darí aj vo vodách, ktoré sú na rozpustený kyslík chudobnejšie. Aké sú jej nároky na prostredie? Dá sa povedať, že omnoho menšie ako majú ostatný zástupcovia čeľade. Na svoj život nepotrebuje vyššie teploty a krátkodobo prežije aj pri teplote okolo 15 stupňov Celzia. Ideálna teplota sa pohybuje okolo 22 až 24 Celziových stupňov, čo je slabší priemer. V zimných mesiacoch dokáže prežiť aj v akváriu bez vykurovania, pokiaľ sa teplota bude držať nad 18 stupňov.

Gurmán, ktorý mení pohlavie

Rajovec je ryba, ktorá si potrpí aj na pestrú stravu. Komárie larvy, artémia, ale aj patentka a samozrejme sušená potrava a predovšetkým slimáky, ktoré tvoria súčasť jeho prirodzenej potravy. Jedná sa zároveň aj o biologickú zbraň v boji s premnoženými slimákmi. Ak ste si priniesli do akvária párik a pokúšate sa o rozmnoženie, nebuďte prekvapený ak sa samec z ničoho nič zmení na samicu. Zvrat pohlavia sa vyskytuje pri asi 30 tich percentách rajovcov. Tento jav nie je dodnes presne vedecky popísaný a vysvetlený. Nie je jasné, prečo to ryba urobí a aké podmienky ju vedú k tomu, aby zvrátila svoje pohlavie.

Rajovec má svoju zásluhu aj na celkovom rozvoji akvaristiky. Už v roku 1871 sa vďaka námornému dôstojníkovi, menom Carbonier, dostáva tento druh ryby do Európy, kde zanedlho dochádza aj k jeho rozmnoženiu. Prvenstvo však má zlatá rybka, teda karas (carassius auratus), ktorý sa do Európy dostal z Číny už v 16. storočí. Šľachtenie zlatej rybky sa dá v Číne vystopovať až do 9 storočia. O rozmnožovaní rajovca si povieme viac v samostatnom článku.

Komentáre k článkuPridaj komentár: