Psitakóza u papagája

#Vtáky
 
V tomto článku sa budeme zaoberať symptómami a liečbou psitakózy u papagájov, čo je veľmi závažné ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri a môže sa prenášať na ľudí
Andrej Jakubík | 8. decembra 2018 o 10:17
Psitakóza u papagája

Papagáje sa stále považujú za exotické vtáky, aj napriek tomu, že sa stávajú čoraz bežnejšími domácimi miláčikmi. Ich obľúbenosť narastá, lebo majú veľa vlastností, ktoré z nich robia výnimočné domáce zvieratá, vrátane ich potreby ľudskej spoločnosti a ich schopnosti napodobňovať ľudskú reč. A samozrejme nesmieme zabúdať ani na to, že sa jedná o mimoriadne inteligentné zvieratá.

Skutočnosť, že papagáj je v súčasnosti takým obľúbeným domácim miláčikom, vyvolala veľký záujem o ich zdravie. V tomto článku sa budeme zaoberať symptómami a liečbou psitakózy u papagájov, čo je veľmi závažné ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri a môže sa prenášať na ľudí.

Čítajte ďalej a dozviete sa vždy niečo viac.

Čo je psitakóza?

Psitakóza je infekčné ochorenie spôsobené baktériami Chlamydophila psittaci. Nazýva sa tiež aj ornitóza, alebo horúčka papagájov. Ovplyvňuje najmä papagáje, ale môže postihnúť aj iné druhy vtákov.

Toto infekčné ochorenie si vyžaduje osobitú pozornosť, pretože je vysoko nákazlivé. Okrem rýchleho šírenia psitakózy, sa znižuje obranyschopnosť zvieraťa, čo môže viesť k ďalším infekciám, ktoré zamaskujú príznaky psitakózy.

Okrem toho je psitakóza zoonóza, čoo znamená, že infikované zvieratá ju môžu prenášať na ľudí.

Ako sa prenáša psitakóza u papagájov?

Psitakóza sa prenáša najmä prostredníctvom inhalácie prachu, ktorý pochádza z výkalov, alebo peria infikovaných vtákov. Priamy prenos je možný aj prostredníctvom očných a dýchacích sekrétov chorých zvierat, alebo pri kontakte s infikovanými povrchmi.

Stres je základným faktorom, ktorý môže spôsobiť rozvoj psitakózy. Niekedy sú vtáky, ktoré sú nositeľmi baktérií, v dobrom zdravotnom stave - hoci môžu šíriť infekciu. A nevytvárajú ani nevykazujú príznaky ochorenia, pretože nie sú pod vplyvom stresu.

Príznaky psitakózy u papagájov

Príznaky psitakózy u papagájov nie sú špecifické pre túto konkrétnu chorobu, čo znamená, že aj keď patria k tejto chorobe, môžu naznačovať mnoho rôznych klinických ochorení. Je to čiastočne preto, že psitakóza znižuje obranyschopnosť zvieraťa, čo vedie k zvýšenej náchylnosti na infekciu inými chorobami.

Niekedy psitakóza spôsobuje náhle uhynutie vtákov, preto je mimoriadne dôležité rozpoznať prvotné príznaky, ktoré môžu naznačovať toto ochorenie:

• zápal a podráždenie dýchacích ciest

• Opuch okolo očí

• zápal spojiviek

• tvorba očných sekrétov

• tvorba nosných sekrétov

• kýchanie

• Žltozelená hnačka

• depresie

• Strata váhy a nechutenstvo

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, je veľmi dôležité, aby ste okamžite navštívili veterinára, aby sa stanovila diagnóza a začala vhodná liečba.

Ako diagnostikovať psitakózu u papagájov?

Diagnóza psitakózy môže byť komplikovaná, pretože laboratórne testy, ktoré sa vykonávajú, nie sú v špecifickom prípade tejto baktérie absolútne spoľahlivé. Na diagnostiku psitakózy u papagája vykoná veterinárny lekár podrobné vyšetrenie a vezme do úvahy aj lekársku anamnézu. Laboratórne merania zahŕňajú tieto dva testy:

• Detekcia antigénov: Používa sa na detekciu prítomnosti baktérií v exkrementoch zvieraťa, alebo v nosových a očných sekrétoch.

• Detekcia protilátok: Toto vyšetrenie zahŕňa detekciu protilátok v krvi, ktoré imunitný systém generoval proti baktériám spôsobujúcim psitakózu.

Liečba psitakózy u papagájov

Liečba psitakózy u papagájov, účinnosť a prognóza ochorenia sa môžu líšiť v závislosti od celkového zdravotného stavu vtáka, jeho veku a prítomnosti sekundárnych infekcií. Bude vždy potrebné izolovať zviera a podávať mu antibiotické lieky minimálne počas 45 dní.

Spôsoby podávania môžu byť orálne, injekčné, alebo prostredníctvom krmiva.

Po ukončení liečebného obdobia môže veterinárny lekár navrhnúť opätovné vykonanie laboratórnych meraní, aby sa overila účinnosť liečby. Môžu tiež odporučiť, aby vtáci, ktorí boli v kontakte s infikovaným papagájom, dostávali rovnaké liečebné postupy.

Nejedná sa o smrteľné ochorenie a preto je veľmi vhodné navštíviť svojho veterinárneho lekára vždy ak sa objaví niekoľko príznakov ochorenia, ktoré sme spomenuli vyššie. Zanedbanie tohto ochorenia môže mať vážne následky na zdravie a papagáj môže podľahnúť aj ochoreniu, voči ktorému by bol za normálnych okolností imúnny.

Komentáre k článkuPridaj komentár: