Psík s artritídou.

#Psy
 
Až 20 percent psíkov trpí týmto ochorením, ktoré je často priamym dôsledkom zlej výživy a obezity.
Andrej Jakubík | 26. januára 2016 o 18:00
Psík s artritídou.

Artritída je zápalové ochorenie jedného alebo viacerých kĺbov. Toto ochorenie spôsobuje psíkovi bolesť, ktorá mu bráni v normálnom pohybe. Ako sme už spomenuli, tak až 20 percent psíkov trpí na toto ochorenie a jeho výskyt sa zvyšuje práve s vekom. Priemerný vek psíka sa neustále zvyšuje vzhľadom na čoraz lepšiu veterinárnu starostlivosť a nové poznatky o chove, ktoré predlžujú šťastný život nášho štvornohého priateľa aj o niekoľko rokov.

Vek a nesprávna výživa

Ako sme spomenuli, tak rizikový faktor je vek. Takmer každý majiteľ psíka si musí byť vedomí toho, že v istom veku nastanú podobné zdravotné komplikácie. A druhý faktor je nesprávna výživa a s tým spojená obezita. Voľba nesprávneho zloženia stravy je bežný problém, pretože majitelia si často myslia, že je iba jedno univerzálne krmivo pre psíka a vôbec nekladú dôraz na jeho potreby, ktoré prichádzajú s vekom. Práve správna výživa má obrovský vplyv na kvalitu a dĺžku života psíka.

Biely tuk

V tele psíka, ktorý má nesprávnu výživu sa často ukladá biely tuk. Je to podobné ako u človeka, ale v prípade psíka je vedecky dokázané, že tento typ tuku vylučuje do tela psíka látky, ktoré spôsobujú zápal kĺbov. Nadváha je najčastejšou príčinou vzniku artritídy a má obrovský vplyv na celé telo psíka.

Váha nie je všetko

Pri liečbe nadváhy a následných problémov by sme sa nemali zameriavať iba na číslo, ktoré ukazuje váha, ale brať problém ako celok. Hodnota váhy psíka nie je veľavravný údaj, pretože biely tuk sa môže v tele psíka nachádzať v hojnom množstve aj pri normálnej váhe. Cieľom je naštartovať metabolizmus, tak aby spaľoval tuky a budoval svalovú hmotu.

EPA a pohyb

Jedným z najlepších spôsobov ako sa vyhnúť problémom je strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, ktoré priamo vplývajú na výživu kĺbov. Vhodný jedálny lístok Vám určite poradí Váš veterinárny lekár. Okrem toho nesmieme zabúdať aj na pohyb, pokiaľ to stav psíka dovoľuje. Časté a dlhšie prechádzky priamo vplývajú na naštartovanie metabolizmu a spaľovania tukov. A samozrejme sa musí od základov zmeniť aj zloženie stravy. Menšie a na výživu hodnotnejšie porcie sú v tomto prípade na mieste.

Artritída je často iba jedno z ochorení, ktoré postihujú organizmus vo vyššom veku a pri nadváhe. Často sú to aj srdcové ochorenia, poruchy funkcie obličiek a pečene a mnohé iné. Je však dobré vedieť, že množstvo liekov vieme zredukovať na minimum v prípade, že zasiahneme včas a upravíme stravu podľa konkrétnych potrieb nášho psíka.

Komentáre k článkuPridaj komentár: