Psíčkari, viete, že psa vám dokáže otráviť aj ropucha?

#Psy
 
Táto otrava, by sa mala považovať za veterinárnu núdzovú situáciu, pretože jed môže ovplyvniť nervový systém psa, čo vedie k výskytom respiračného zlyhania a nakoniec dokonca až k smrti
Andrej Jakubík | 17. októbra 2018 o 08:00
Psíčkari, viete, že psa vám dokáže otráviť aj ropucha?

Ak bol váš pes napadnutý ropuchou a máte strach o jeho zdravie, tak konáte správne ak túto vec nezľahčujete a urobíte všetky preventívne kroky. Otrava ropuchou je jedna z druhov intoxikácie, ktoré sa vyskytujú u psov, ktorí žijú predovšetkým na statkoch, alebo majú pravidelne vychádzky prírody.

Táto otrava, by sa mala považovať za veterinárnu núdzovú situáciu, pretože jed môže ovplyvniť nervový systém psa, čo vedie k výskytom respiračného zlyhania a nakoniec dokonca až k smrti. Ak ste si absolútne istý, že váš pes je otrávený, vezmite ho čo najskôr veterinárnemu lekárovi.

Ak si nie ste istí, prečítajte si tento článok a dozviete sa opäť niečo nové.

Obranný systém ropuchy

Pokožka ropuchy obsahuje sekrečné žľazy, ktoré vylučujú jedovatú alebo veľmi dráždivú tekutinu. Ďalšia jedovatá látka je vylučovaná špeciálnymi žľazami v okolí očí. Okrem toho sú ropuchy schopné produkovať toxíny zo všetkých častí svojho tela. Je to veľmi sofistikovaná obranná stratégia, ktorá sa aktivuje vždy ak sa ropucha cíti ohrozená.

Jed je nebezpečný len vtedy, keď príde do kontaktu so sliznicou. Napríklad teda pri kontakte so sliznicou úst, ale priamym vstupom do krvného obehu. Okamžite po tom však začne spôsobovať poruchy obehového a nervového systému.

Aké sú príznaky otravy jedu ropuchou u psov?

Pomalé a výstražné pohyby ropuchy a hlasné zvuky, ktoré vydáva v prípade ohrozenia, vyvolávajú u psa očividný záujem. Pes často neodolá a pokúsi sa ropuchu chytiť, alebo ju aspoň analyzovať jazykom. Ak nájdete ropuchu a váš pes začne vykazovať nasledujúce príznaky, nestrácajte čas, pretože je tu reálna možnosť, že váš pes bol otrávený:

• Záchvaty a závraty

• svalová slabosť

• triaška

• dezorientácia

• hnačka a zvracanie

• trhavé svalové pohyby

• rozšírené zornice

• nadmerná tvorba slín

Prvá pomoc

Ak si myslíte, že váš pes má v sebe toxín z ropuchy, je skutočne dôležité, aby ste nestrácali čas. Otvorte psovi ústa a umyte mu jazyk čistou vodou, aby ste odstránili prípadné zostatky toxínov, ktoré ešte ostali neprehltnuté. Je dobré mať po ruke tak jednoduchú vec ako je citrónová šťava. Tá totiž bude veľmi účinná v zmesi s vodou pri umývaní jazyka, pretože nasýti chuťové poháriky a do vysokej miery znižuje vstrebávanie jedu.

Nestrácajte čas. Vyhľadajte čo najskôr svojho veterinárneho lekára, aby mohla nastúpiť liečba a stabilizácia životných funkcií psa. Snažte sa psa upokojiť a čo najviac obmedziť jeho pohyb.

Určite sa vyhnite domácim trikom a radám, ktorých je plný internet, pretože táto forma otravy sa môže vyvinúť do veľmi vážneho problému, ktorý dokáže vaše zviera zabiť.

Ako liečiť otravu ropuchou

Ako náhle sa dostanete k svojmu veterinárnemu lekárovi, odborníci sa určite pokúsia zastaviť príznaky a nastoliť rovnováhu elektrolytov. Najdôležitejšie je, že ak ste zbytočne nestrácali čas, váš pes pravdepodobne prežije.

Najčastejšie sa použijú barbituráty alebo benzodiazepíny, aby sa zastavili kŕče, nadmerná tvorba slín a triaška. Ideálne je aj použitie intravenóznych kvapalín na tlmenie príznakov otravy a hydratáciu organizmu psa.

Počas liečby pes dostáva samozrejme aj kyslík, pokiaľ sa nedosiahne stabilný fyziologický stav, bez ďalších príznakov.

Tento článok je čisto informatívny. Zvieratká-Pravda nemá právomoc predpísať akúkoľvek veterinárnu liečbu alebo stanoviť diagnózu. Apelujeme na vás, aby ste svojho veterinárneho lekára navštívili vždy, ak vaše zviera trpí akýmkoľvek ochorením stavom alebo bolesťou.

Komentáre k článkuPridaj komentár: