Prvá pomoc pri zlomenej nohe u papagája!

#Vtáky
 
Dokážete si sami vyrobiť dlahu a správne nohu ošetriť a fixovať?
Andrej Jakubík | 29. júna 2018 o 08:00
Prvá pomoc pri zlomenej nohe u papagája!

A nielen u papagája, ale u ktoréhokoľvek iného operenca. Dokážete si sami vyrobiť dlahu a správne nohu ošetriť a fixovať? Čítajte ďalej, pretože nikdy presne netušíte, kedy budete tieto rady potrebovať!

Papagáj je krehké stvorenie a ich nohy sú náchylné k poraneniu, či dokonca ku zlomeninám pri zlom pristátí, náraze, či páde. Samozrejme je v takomto prípade nevyhnutná aj návšteva veterinára, ale každý jeden chovateľ papagája, by mal ovládať základ prvej pomoci v prípade zlomeniny.

Krok 1, identifikácia príčiny.

Vždy musíme identifikovať príčinu zlomeniny, či iného poranenia nohy. Jedná sa o pád, náraz, následok ochorenia (Marekova choroba), poranenie od iného zvieraťa (aj od matky v hniezde), prípadne sa jedná o nehodu, kedy si napríklad papagáj privrie nohu v dvierkach, alebo si ju zachytí v úzkom priestore. Príčina je vždy dôležitá, pretože ak nevieme príčinu, nemôžeme správne nastaviť liečbu!

Krok 2, karanténa

Je dôležité, aby sa operenec ocitol v karanténe, či už pre riziko prenosu ochorenia, alebo pre jeho vlastnú bezpečnosť. Udržuje papagája v teple. Nepodávajte mu krmivo až do návštevy veterinára a nevystavujte papagája stresu tým že budete zvyšovať hlas a robiť náhle prudké pohyby.

Krok 3, spolupracujte a dezinfikujte

Pokiaľ ste sám(a), tak sa do prvej pomoci papagájovi nepúšťajte a čo najskôr ho odneste k veterinárnemu lekárovi. Na správnu prvú pomoc sú totiž potrebný dvaja ľudia. Jeden človk bude papagája fixovať a druhý ho ošetrovať. Ak je rana otvorená a papagáj má otvorenú zlomeninu, tak je nutné aj dezinfikovať. Použite prípravok na bázy jódu. Ideálne betadine

Krok 4, vyhľadajte dlahu

Ako dlaha sa dá ideálne použiť napríklad plastová slamka, ktorá je rozpolená na polovicu. Je pevná a dobre sa s ňou pracuje. Použite nástroje z lekárničky, ktorá by mala byť dostupná dona, na pracovisku, či v aute.

Krok 5, fixácia

Toto je veľmi dôležitý krok, ktorý je nutné robiť s citom a jemne, aby sme nespôsobovali papagájovi zbytočnú bolesť. Dajte kosti do pôvodného stavu a snažte sa ich nastaviť tak, aby oba konce dokázali zrásť.

Pozor: ak prídete na to, že nedokážete kosti správne fixovať, prípadne si netrúfate dokončiť tento krok, tak bezodkladne vyhľadajte veterinárnu pomoc. Ide o sekundy a v prípade otvorenej rany je to hra o kvapky krvi.

Krok 6, obviazanie

Poranené, vydezinfikované a zafixované miesto sa môže obviazať. Použijeme klasický obväz a príliš ho neuťahujeme. Urobíme pokojne aj niekoľko obtočení, pokiaľ si nie sme istý pevnosťou obviazania.

Z klietky odstránime všetky bidlá, aby vták nemal snahu sa na niektoré z nich dostať a pritom si spôsobiť bolesť. Upravíme všetko v klietke, tak ako pre invelidného papagája. Vodu a jedno dáme na dno, aby k nim mal papagáj ľahký prístup. A potom to chce už iba pokoj a čas. Ak má operenec dobrú stravu, pokoj a starostlivosť, tak o niekoľko týždňov sa bude dať jeho stav oznať za vyliečený.

Tu je zopár videí o tom, ako to má správne vyzerať. Ide však vždy iba o prvú pomoc a návšteve veterinára sa nevyhneme. Naopak, mali by sme ho navštíviť čo možno najskôr.

Zdroj: Youtube

Komentáre k článkuPridaj komentár: