Privlastňovacia agresia u psov

#Psy
 
Ochrana majetku je pre psa samozrejmá záležitosť. Ale čo robiť v prípade, že sa agresia obráti proti človeku?
Andrej Jakubík | 18. januára 2016 o 14:00
Privlastňovacia agresia u psov

Pes a človek sú dve bytosti, ktoré zviedol dohromady osud a vzájomná potreba. Človek potreboval psa predovšetkým na ochranu. Pes má v sebe zakódované inštinkty, ktoré mu prikazujú ochraňovať svoje územie a územie svorky. Človek - majiteľ psa je v jeho očiach členom svorky, takže pes chráni aj záujmy človeka.

To je moje!

Privlastňovanie vecí a agresivita pri snahe odobrať ich psovi je celkom normálna a inštinktívna vec. V divokej prírode je to konanie, ktoré pomáha silnejším prežiť na úkor slabších. Najbežnejším predmetom záujmu v divokej prírode je potrava a v opatere človeka je to hračka alebo iný predmet, ako napríklad topánka alebo ponožka. Pes to považuje za dôležitú súčasť prežitia a na danú vec sa zameria tak, že pri jej získavaní a ochrane neváha použiť aj agresiu.

Je to v poriadku?

V prostredí divokej prírody by to v poriadku určite bolo, pretože by sa tým iba zvyšovali šance na prežite, ale v opatere človeka je podobné správanie nepotrebné a nemalo by byť tolerované. Často sa však privlastňovacia agresia u psíkov nerieši, čo nakoniec vedie k oveľa horším prípadom agresie.

Ako tomu zamedzovať?

S výchovou je nutné začať už od šteniatka, ale v podstate nikdy nie je neskoro. Pracovať s tak inteligentným stvorením ako je pes je skôr radosť a pri správnom prístupe Váš chlpáč dokáže pochopiť pointu už po niekoľkých cvičeniach. Najlepším spôsobom ako dosiahnuť úspech je za pomoci jedla. Šteniatku pri jedle zoberieme jeho misku s jedlom a sledujeme jeho reakciu. Ak vyštartuje po majiteľovi s cieľom získať späť svoju potravu, tak mu samozrejme dáme najavo, že robí niečo zlé. Často krát však postačuje iba odvedenie pozornosti od jedla a to napríklad hračkou. Okrem toho si psík už vtedy uvedomuje nadradenosť svojho pána, čo uľahčí jeho výcvik v budúcnosti. Psíkovi sa vždy prihovárajte pokojným hlasom, aby vedel, že Váš prístup je priateľský a tým sa nebude cítiť ohrozený. Ako náhle sa pes zmieri s Vašim prístupom a zistí, že ste "neškodný", tak by malo dôjsť aj k utlmeniu vlastníckej agresivity.

Misku mu samozrejme vrátime, pretože hlavným cieľom, je to, aby si pes uvedomil, že potravu nestráca, čím sa zároveň aj zvyšuje jeho motivácia.

Rovnako postupujeme s hociktorým predmetom na ktorý si psík vyhradil vlastnícke právo a používa agresivitu na jeho dosiahnutie.

A na záver by som chcel zdôrazniť, že najlepšia odmena pre psíka je pochvala a pocit, že urobil niečo správne. Nikdy na to nezabúdajte.

Komentáre k článkuPridaj komentár: