Pristrihnuté letky poznačia papagája na celý život

#Vtáky
 
Rituál, pri ktorom človek znemožní papagájovi lietať sa bežne praktizuje aj v dnešnej "modernej" spoločnosti
Andrej Jakubík | 2. augusta 2017 o 11:00

Deje sa to bežne a je to celosvetový problém. Úkon, pri ktorom trpí telo aj duša každého papagája. Vo vyspelých krajinách je tento krok zakázaný, ale na Slovensku a v mnohých iných krajinách je to bežné vec. Pristrihnutie letiek je v očiach mnohých chovateľov ideálny spôsob, ako zabrániť úniku papagája. Na dôsledky, ktoré má tento zásah na papagája sa však už nehľadí.

Prečo ľudia zastrihávajú papagájom letky?

Má to hneď niekoľko dôvodov, ale ten najhlavnejší spočíva v domnienke, že papagáj, ktorý má zastrihnuté krídla nemôže lietať a tým pádom nemôže ani ujsť do voľnej prírody. S papagájom, ktorý nedokáže lietať je samozrejme aj lepšia manipulácia, čo vyhovuje obchodníkom. A samozrejme je tento úkon používaný aj ako pomoc pri krotení papagája, pretože operenec má významne obmedzenú možnosť pohybu a človek tak dostáva pocit, že je k nemu papagáj doslova pripútaný. Presne tieto sebecké dôvody nútia majiteľov papagájov k tomu, aby siahli po nožniciach a zničili tak nejeden operený život.

Aké sú riziká?

Riziko poranení, pádov, napadnutia iným zvieraťom, či dokonca riziko psychických ochorení je v prípade papagája so zastrihnutými letkami celkom bežná vec a povieme si aj dôvody. Zastrihnuté krídla bránia papagájovi vykonávať svoju základnú životnú potrebu, teda lietať. Papagáj si to však často neuvedomuje a aj napriek tomu sa pokúsi o lietanie. Ak skočí do prázdna napríklad s vysokej klietky, tak čaká, že ho ponesú krídla, ktoré ho však zradia a papagáj dopadne do tvrdej reality. Poranenia, ktoré sú spôsobené zlými manévrovacími schopnosťami, sa môžu stať papagájovi dokonca osudné. Uvedomte si, že papagáj napríklad nemá možnosť odletieť v prípade napadnutia iným zvieraťom ako je napríklad pes, či mačka. Týmto z neho robíme veľmi ľahkú korisť. Zastrihnutím letiek zvyšujeme aj nesamostatnosť papagája, ktorý je tak v omnoho vyššej miere závislí na človeku. Ak však pozornosť od človeka nepríde, tak určite príde problém duševného charakteru.

A to ani nehovoríme o duševnom postihnutí, ktoré si každý papagáj nesie so sebou po celý život. Trauma ktorá je spojená so zásahom (aj keď "odborným") sa môže pretaviť až do neznášanlivosť voči ľudskej ruke a tým pádom je jeho krotenie extrémne ťažké až nemožné.

Takto to vyzerá v praxi:

Zdroj: Youtube

Je jasné, že skúsení chovatelia podobnému zásahu určite neholdujú, pretože dobre vedia, čo všetko môže spôsobiť. Bohužiaľ je na svete aj naďalej veľké množstvo ľudí, ktorí nevidia nič zlé v tom, že z lietajúceho papagája "vyrobia" síce opereného tvora, ktorý sa ale bude spôsobom života podobať skôr na škrečka.

Komentáre k článkuPridaj komentár: