Príčiny agresivity u králikov

#Iné zvieratá
 
Aj tak navonok nevinný tvor, ako je králik sa dokáže poriadne nahnevať na svoje okolie.
Andrej Jakubík | 10. júna 2019 o 11:34
Príčiny agresivity u králikov

Aj tak navonok nevinný tvor, ako je králik sa dokáže poriadne nahnevať na svoje okolie.

Králiky sú spojené s ľuďmi už po stáročia. Na začiatku boli lovení ako potrava a neskôr chovaní na farmách pre svoju kožu a mäso. V súčasnosti sú králiky jedným z najobľúbenejších domácich zvierat na svete. Jedným z najčastejšie uvádzaných problémov u králikov je ich agresia voči okoliu. Je váš králik agresívny voči ostatným králikom? Ak áno, tento článok je práve pre vás.

Obsah:

1. Agresivita králika: prevláda povaha divého králika

2. Agresivita králika voči ostatným králikom

3. Agresívne králik: základné pravidlá

4. Agresivita králika v klietke

Agresivita králika: prevláda povaha divého králika

Králiky, ktoré v súčasnosti chováme ako domáce zvieratá, pochádzajú z králika obyčajného alebo králika európskeho, Oryctolagus cuniculus a až do 16. storočia nášho letopočtu neboli vôbec domestikované.

Anatómia a fyziológia králikov sú navrhnuté tak, aby sa zabránilo predátorskému správaniu, pretože králiky sú v podstate na začiatku potravinového reťazca, hneď za producentmi, teda rastlinami. Časti mozgu králika, ktoré sú zamerané na vnímanie vôní, zvukov a obrazov, sú vysoko rozvinuté. Napríklad ich oči a uši sú umiestnené po stranách hlavy, čo im umožňuje neustále si uvedomovať každý okolitý pohyb.

Okrem ich takmer 360 ° videnia majú králiky vynikajúci čuch a trávia väčšinu svojho času skúmaním okolitého vzduchu na detekciu špecifických pachov. Okrem toho majú tiež vomeronazálny orgán ( alebo Jacobsonov orgán, latinsky organon vomeronasale), ktorý im umožňuje rozoznať feromóny vo vzduchu, pričom dokonca dokážu rozlíšiť svojich príbuzných. Toto je veľmi dôležitý faktor agresie. Ak totiž kombinujeme dvoch králikov, ktoré pochádzajú od rôznych matiek, tak je tu vyššia šanca na infanticídu, čo je v ríši zvierat v podstate zámerné zabitie potomstva inej matky.

Králiky majú extrémne dlhé nohy v pomere ku svojmu telu, ktoré im umožňujú rýchlo bežať v prípade akejkoľvek hrozby. Tieto nohy však králik používa aj na boj s iným králikom. Tieto súboje nastávajú v prípade, keď králik cíti potrebu vytvoriť hierarchiu v rámci svojej skupiny. Vedeli ste, že dospelé samice králikov majú tendenciu byť teritoriálne a agresívnejšie voči okoliu?

Agresívne správanie sa široko študovalo medzi divokými európskymi králikmi. Existuje hierarchia dominancie medzi samicami a oddelene potom medzi samcami králikov. Keď sa vytvorí hierarchia dominancie, najmä na jar, alebo na začiatku reprodukčného obdobia, tak súboje dospelých králikov môžu byť neuveriteľne intenzívne. Počas reprodukčného obdobia však ich intenzita klesá. Po pôrode, samice králikov zostávajú v blízkosti svojej nory a sú netolerantné voči iným králikom. Podľa niektorých štúdií je priemerná vzdialenosť medzi dvoma divými králikmi v divokej prírode asi 20,7 metra.

Králik má svoju osobnosť, ktorá je vlastná iba jemu a dá sa porovnať s osobnosťou človeka.

Králiky, ktoré majú pevné miesto v hierarchii svojej skupiny, sú dokonca plodnejšie, pretože trpia menším stresom. Imunitný systém králika totiž úzko súvisí s jeho sociálnym statusom.

Divoké králiky vo voľnej prírode môžu byť:

• Osamelé alebo spoločenské

• Spolupracujúce alebo nespolupracujúce v rámci skupinovej ostražitosti

• Môžu žiť na povrchu alebo sa skrývať v podzemí nory.

• Môže žiť na otvorenom priestranstve alebo v uzavretejšom priestore.

Divoké králiky môžu zmeniť svoje správanie podľa rizika predácie a ak si to želajú, vyberte si nový biotop, v ktorom by mohli žiť.

Okrem toho, opustenie skupiny "novorodencami" je prirodzenou udalosťou vo všetkých skupinách králikov. Viac ako polovica potomstva opustí skupinu po dosiahnutí veku približne 5 mesiacov.

Agresia králika voči ostatným králikom

V ideálnom prípade je najlepšie si domov priniesť dvoch králikov, ešte predtým ako dosiahnu sexuálnu zrelosť. Je to preto, že väčšina problémov s agresiou u králikov sa vyskytuje až po puberte.

Aj králik potrebuje socializáciu

Niekedy je však problém mať pri sebe dva králiky, bez toho aby sa snažili jeden druhého napadnúť. Králik, podobne ako pes, musí prejsť určitou socializáciou.

Táto socializácia králikov by sa mala robiť v neutrálnej miestnosti, teda niekde, kde králiky nikdy predtým neboli. Umiestnite dve klietky vedľa seba, tak aby na seba obaja videli. Týmto spôsobom si králiky majú šancu zvyknúť na svoje vône. Po niekoľkých dňoch, môžete začať králiky zamieňať. Jedného králika umiestnite do klietky toho druhého a zasa naopak. Nie však spolu!

Ak ste to urobili už niekoľkokrát a králiky nevykazovali žiadne príznaky stresu, môžete pristúpiť na ďalší krok. Môžete otvoriť obe klietky a nechať králiky voľne s pohybovať po miestnosti. Je dôležité vziať do úvahy veľkosť miestnosti alebo uzavretého priestoru, pretože ak nie je priestor dostatočne veľký, zvieratá môžu byť stresované v prípade, ak majú pocit, že nemajú žiadnu únikovú cestu.

Okrem toho, v procese socializácie, je dobré klietky umiestniť na opačných koncoch miestnosti. To preto, aby sa králiky necítili ohrozené a neuchyľovali sa k úniku, či dokonca k útoku. Správanie králikov je veľmi sofistikované a ako sme už poznamenali, tak jeho výskumom sa zaoberalo množstvo vedeckých skupín a dodnes ostávajú niektoré aspekty ich správania zahalené tajomstvom. Napríklad aj keď sú obaja králiky samci, bežným správaním, ktoré môžeme pozorovať, je aj to sexuálne. Nemusí sa však jednať o homosexualitu, ale podobné správanie slúži aj na označenie hierarchie.

V podobnej situácii musíme iba pozorne sledovať správanie oboch králikov a nechať vyriešenie sporu iba na nich. Do tohto procesu zasahujte iba vtedy, ak sa králik stane príliš agresívnym, alebo uhryzne, či inak zaútočí na druhého králika.

Je dôležité si uvedomiť, že všetky procesy socializácie zvierat sa musia vykonávať postupne, bez toho, aby boli zvieratá pod tlakom a nútení do niečoho, čo im prekáža.

Nie je však vhodné mať v tej istej klietke dvoch králikov rovnakého pohlavia, alebo aj rozdielneho pohlavia. Agresivita sa môže prejaviť aj nečakane, bez varovania. Agresivite sa dá zabrániť napríklad aj sterilizáciou králikov, čo je rozhodne správne rozhodnutie, ktoré prináša množstvo pozitív.

Agresívne králik. Základné pravidlá

Správna socializácia u domácich králikov bude závisieť od schopnosti človeka pochopiť ich prirodzené správanie zdedené po ich divokých predkoch. Berúc do úvahy tieto informácie, tu sú niektoré z našich tipov na prevenciu agresivity u králika:

• Ich klietka by mala byť dostatočne široká a dostatočne bezpečná. Králik nemá rád obmedzený priestor a tieto obmedzujúce podmienky budú na jeho organizmus pôsobiť ako stresor.

• Králiky by mali byť sterilizované pred dosiahnutím svojej sexuálnej zrelosti, čo zníži pravdepodobnosť toho, že jeden králik útočí n druhého. Okrem toho sa tiež vyhneme označovaniu územia, iných domácich zvierat, alebo dokonca nás močom.

• Doprajte každému králikovi dostatok priestoru, aby sa mohol správať prirodzene a precvičovať svoje svalstvo niekoľko hodín denne. Je to totiž základný predpoklad k tomu, aby zostal zdravý.

• Odporúčame vám mať doma viac ako jedného králika, samozrejme sa treba uistiť, že obaja sú socializovaní.

• Všetky priestory, kde sa králik môže voľne pohybovať, by mali byť pod dozorom a bezpečné. Nenechávajte napríklad káble, ľudské potraviny a chemikálie v dosahu králika.

• Doprajte svojim králikom hračky, aby mohli hrýzť, čo je pre nich životne dôležitá činnosť.

• Všetci členovia vašej domácnosti sa musia naučiť, ako držať králika. Prečo je to tak dôležité? Králiky totiž doslova neznášajú neodbornú manipuláciu a ak sa cítia byť ohrozený, tak sa dostavuje aj agresivita. Ak držíte králika nesprávne, môžete ho poraniť alebo mu spôsobiť stres. NIKDY nedržte králika za uši!

• Denné čistenie klietky je dôležité. Samozrejme ak chcete, aby váš králik bol u vás spokojný. Králik je veľmi čistotné zviera a preto nešetrite časom na údržbe jeho výbehu. Používajte kvalitnú podstielku a vyhnite sa prašným pilinám, ktoré by dráždili oči a sliznicu králika. Okrem toho je dobré používať iba prírodné produkty, ktoré nemajú žiadnu arómu, pretože kvalitný nos králika zachytí tento zápach veľmi rýchlo a nemusí to byť pre zviera práve príjemné.

• NIKDY, ale naozaj nikdy nesiahajte na svojho králika rukou. Fyzické tresty nie sú účinné pri žiadnom zvierati a králik nie je žiadna výnimka.

Agresivita králika v klietke

Agresivita medzi králikmi by sa nikdy nemala ignorovať. Zvlášť nie, ak sa objaví náhle. Takže, ak si všimnete, že váš králik je náhle agresívny v spoločnosti iných králikov, mali by ste toto správanie pozorovať a analyzovať príčiny. Uistite sa, že Váš králik dostáva primeranú starostlivosť, kvalitnú stravu a dostatočný priestor na pohyb.

Akákoľvek zmena v správaní vášho králika môže byť príznakom stresu alebo bolesti. Ak sa dvaja králiky, ktorí predtým vždy spolu vychádzali, zrazu dostávajú do konfliktu, poraďte sa s veterinárom.

Ako vždy, berte do úvahy povahu druhu. Napríklad králiky sa stávajú agresívnymi, pokiaľ ide o reprodukčné obdobie, pretože vo voľnej prírode musia súťažiť s ostatnými o samice a o najlepšie miesto na stavbu hniezda.

A to je iba jeden z mnohých inštinktov, ktorý si domáci králik zachoval po svojom divokom predkovi. Čítajte nás aj ďalej a dozviete sa vždy niečo viac.

Komentáre k článkuPridaj komentár: