Prenos psitakózy z papagája na človeka

#Vtáky
 
Nakazený a inak fyzicky zdravý človek má príznaky podobné chrípke, alebo triaške. Takéto prenesené choroby však môžu mať smrteľné následky pre...
Andrej Jakubík | 13. januára 2019 o 10:47
Prenos psitakózy z papagája na človeka

Prenos psitakózy z papagája na človeka je menej častý a nebýva to vážnym problémom. Nakazený a inak fyzicky zdravý človek má príznaky podobné chrípke, alebo triaške. Takéto prenesené choroby však môžu mať smrteľné následky pre deti, staršie osoby, tehotné ženy a imunosupresívne osoby.

Aby ste zabránili tomu, aby váš papagáj trpiaci psitakózou preniesol svoje ochorenie na človeka, mali by ste dodržiavať nasledujúce tipy:

Všetky príznaky psitakózy u papagája si môžete prečítať v tomto článku.

• Klietku papagája udržiavajte v optimálnych hygienických podmienkach. To znamená, že nezanedbávajte čistenie a výmenu podstielky, pretože baktérie sa nachádzajú práve v prachu, ktorý pochádza z výkalov.

• Neprijímajte k sebe domov papagáje a iné vtáky bez zodpovedajúceho zdravotného osvedčenia. Chránite tým svoje operence aj sami seba.

• Ak má váš papagáj psitakózu, tak musia nastúpiť hygienické opatrenia. To znamená, že použite rukavice pri každej manipulácií s operencom, klietkou, kŕmidlom a pri čistení a dôkladne si umyte ruky po každom podobnom úkone.

Prenosu psitakózy z vtákov na ľudí je možné zabrániť, ak prijmete určité jednoduché hygienické opatrenia, preto je dôležité nebrať na ľahkú váhu vyššie uvedené odporúčania.

Tento článok je čisto informatívny. Stránka zvieratka.pravda nemá právomoc predpísať akúkoľvek veterinárnu liečbu, alebo stanoviť diagnózu. Vyzývame vás, aby ste svojho veterinárneho lekára navštívili vždy, ak vaše zviera trpí akýmkoľvek ochorením, alebo bolesťou.

Komentáre k článkuPridaj komentár: