Prečo ženy profitujú z vlastníctva mačky?

#Iné zvieratá
 
Prečítajte si, ako dokáže mačka spomaliť proces starnutia...
Andrej Jakubík | 3. októbra 2017 o 10:00
Prečo ženy profitujú z vlastníctva mačky?

Vedecké závery z pozorovania majiteľov zvierat hovoria jasne. Vlastníctvo mačky je zdraviu prospešné. A to predovšetkým pre ženy, ktorých vek je 50 a viac rokov. Vek je totiž neúprosný a s jeho zvyšujúcou sa hodnotou prichádza aj spomaľovanie metabolizmu a následné zdravotné komplikácie, ktoré vyplývajú z menšej fyzickej aktivity a pomalšieho metabolizmu. Ako sa zdá, tak mačka dokáže tento proces veľmi efektívne zvrátiť.

Kŕm, čisti a staraj sa

Starostlivosť okolo mačky nespočíva iba v tom, že jej podáme krmivo a občas ju pohladíme. Je potrebné čistenie mačacej toalety, pranie pelechu, návštevy veterinára, upratovanie častejšie ako je bežné a samozrejme iné drobnejšie práce ako je občasná návšteva veterinára a nesmieme zabúdať ani na nákupy vecí, bez ktorých sa mačka nezaobíde (podstielka do toalety, občas nejaké tie mačacie konzervy, hračky a podobne). Vedecké pozorovanie odhalilo zaujímavé prepojenie medzi majiteľkami mačiek a mačkami samotnými. Majiteľky mačiek totiž dosahovali v priemere vyššieho veku ako ženy, ktoré mačky nemali. Navyše sa im akosi vyhýbali kardiovaskulárne problémy a veľmi výrazne bolo znížené aj riziko mŕtvice. A to ani nehovoríme o odstránení problémov s krvným tlakom a celkovým znížením stresu. Toto všetko dokáže mačka!

Ako to však dokáže?

Je to jednoduché a všetko spočíva v tom, že v prítomnosti mačky sa v tele človeka začnú vylučovať tie správne hormóny, ktoré majú blahodárny vplyv na celý organizmus. Sú to predovšetkým prolaktín, oxitoxín a dopamín.

Okrem iného je mačka aj veľmi dobrým liekom proti depresiám. Dokonca pri klinických štúdiách je jej použitie v praxi efektívnejšie ako použitie komerčných liekov. Vysvetlenie je jednoduché. Vlastniť mačku znamená okrem iného vlastniť aj povinnosti. Človek, ktorý má povinnosti nemá čas myslieť na depresie.

Komentáre k článku


  • Ivusan, 10. februára 2018 o 23:20
    mačka, ak je je dobre, dokáže vytvoriť atmosféru pokoja a harmónie, dáva človeku pocit, že je s ním šťastná....a to je niečo mimoriadne, čo lahodí duši a robí človeka spokojnýmPridaj komentár: