Prečo zaútočí pes na dieťa?

#Psy
 
Útok psa na človeka je verejnosťou vždy chápaný veľmi citlivo. Útok psa na dieťa už hraničí doslova s panikou
Andrej Jakubík | 13. apríla 2018 o 11:00
Prečo zaútočí pes na dieťa?

Útok psa na človeka je verejnosťou vždy chápaný veľmi citlivo. Útok psa na dieťa už hraničí doslova s panikou. Až 80% obetí útokov psa predstavujú deti. Alarmujúce číslo. Prečo si pes vyberá práve dieťa? A je vôbec pes vinný?

Vo všeobecnosti sa za priateľského psa, považuje ten, ktorý do osudnej chvíle neprejavil žiadne známky agresivity. Je to však iba klamné zdanie, ktorému rado podľahne mnoho rodičov. Ponechať psa s dieťaťom bez rodičovského dozoru, je celkom iste tá najväčšia chyba, ktorá bezprostredne predchádza útoku. Mnoho pohryzení a iných napadnutí sa totiž odohrá bez prítomnosti dospelej osoby. Iba zriedka je na mieste útoku aj rodič, ktorý mohol účinne zasiahnuť. Je preto správne zhadzovať vinu na zviera, ktoré si neuvedomuje svoju prevahu a následky, ktoré svojim útokom zanechá? Niekto však vinu niesť musí. V mnohých prípadoch by však útoku nezabránil ani ten najlepší výcvik.

Deti, väčšinou až do veku šiestich rokov nemajú vyvinuté kognitívne schopnosti a preto nevedia, kde sú presné hranice v správaní. Preto sú deti veľmi častým účastníkom nedorozumení práve so psom, ktorý nemá pochopenie pre ich konanie. Tu je zoznam tých najčastejších príčin, pre ktoré sa pes odhodlá k útoku:

- Dieťa sa priamo dotýka psa na miestach, kde je to psovi nepríjemné, ako napríklad oči, uši a pod.

- Dieťa priamo poskakuje na psovi. Toto konanie niekedy podporujú aj samotní rodičia tým, že posadia dieťa psovi na chrbát a ten ich vozí ako kôň.

- Dieťa prenasleduje psa na každom kroku a nenechá mu priestor na oddych.

- Dieťa ťahá psa za chvost, nohu, alebo uši.

- Dieťa môže psa dokonca aj silnejšie objať, čo môže pes vyhodnotiť ako útok a nasleduje proti krok.

- Dieťa môže psa vystrašiť aj krikom a ten sa potom v strachu odhodlá k útoku.

Pes iba málokedy zaútočí bez varovania. Ešte predtým, ako sa celá situácia dostane do tragickej roviny, vysiela pes radu varovných signálov ako je napríklad vrčanie, obnažovanie zubov a nejedenkrát sa pokúsi aj o útek. Ak však neuspeje, tak sa začne brániť.

Máte vlastné poznatky, či iné skúsenosti a názory? Využite diskusiu, alebo pridajte komentár na našom FB.

Komentáre k článkuPridaj komentár: