Prečo vás uhryzne potkan?

#Hlodavce
 
...uhryznutie sa medzi zvieratami bežne používa ako istá forma komunikácie, ktorej však človek tak celkom nerozumie...
Andrej Jakubík | 19. júna 2018 o 11:00
Prečo vás uhryzne potkan?

Samozrejme nemáme na mysli divokého potkana, ale toho domáceho, ktorého vlastnia milióny ľudí po celom svete ako verného spoločníka. Nie je však uhryznutie, ako uhryznutie a je potrebné ho rozlišovať v závislosti od situácie. Uhryznutie sa totiž medzi zvieratami bežne používa ako istá forma komunikácie, ktorej však človek tak celkom nerozumie.

Prečo hryzú?

Toto správanie nemusí okamžite znamenať súboj, či snahu ublížiť vám. Potkan je stvorenie, ktoré používa svoje zuby od útleho veku a už malé mláďatá považujú jemné hryzenie svojich rovesníkov za určítý druh hry. Týmto štýlom sa mladý potkan naučí ako sa brániť prípadnému útoku. Potkany si sami medzi sebou stanovia hranice za ktoré sa pri hre nejde a pamätajú si ich. Človek je však iný tvor a preto potkan často nevie, čo si môže dovoliť. A preto si niekedy dovolí až moc.

Hryzú úmyselne?

Ak ste vstúpili do súkromnej zóny svojho potkana, či potkanky, tak vedzte, že toto stvorenie to niekedy nenechá iba tak. Pokojne môže prísť k útoku, ktorý sa však radí medzi útoky obranné a teda medzi tie, ktoré majú za úlohu odradiť prípadného votrelca. Potkan si totiž niekedy v prvom momente neuvedomuje že ste jeho „rodina“ a preventívne vyštartuje po komkoľvek a čomkoľvek. Iná vec nastane v prípade, že podáme potkanovi jedlo priamo z ruky. Vaše prsty sú nasýtené pachom jedla a potkan ich bude tým pádom oprávnene za jedlo považovať. Ak skonzumuje maškrtu, tak sa môže pustiť do vašich prstov. Potkan si totiž v zápale boja o potravu neuvedomuje, kde končí maškrta a začína váš prst.

Ak sa u potkana objaví odrazu agresivita a z ničoho nič sa z neho stane stvorenie, ktoré útočí bez príčiny, problém môže byť niekde inde. Venujte mu zvýšenú pozornosť, pretože je tu vážne podozrenie, že potkan je chorý, alebo poranený a pociťuje bolesť. V čase zraniteľnosti je totiž zvýšená agresivita celkom bežná.

Komentáre k článkuPridaj komentár: