Prečo si papagáj vytrháva pierka?

#Vtáky
 
Toto chovanie je vždy výsledkom ťažkej depresie. Nikdy ho nepodceňujte!
Andrej Jakubík | 27. januára 2016 o 17:27
Prečo si papagáj vytrháva pierka?

Papagáj je bytosť veľmi citlivá na všetky podnety, ktoré sa k nemu dostanú z vonkajšieho prostredia. V zajatí sa často stáva, že je citovo závislý na svojom chovateľovi, čo rozhodne nie je správne. A to predovšetkým v prípade, že je od chovateľa na dlhší čas odlúčený.

Aká je príčina?

Presnú príčinu tohto javu doposiaľ nikto presne neobjasnil. Má sa za to, že je to kombinácia niekoľkých faktorov, ktoré nakoniec vyústia do tak úzkostného stavu papagája, že si začne vytrhávať pierka.

Medzi tie faktory rozhodne patrí napríklad nedostatok pozornosti a snaha ju upútať. Papagáj je tvor, ktorý žije v skupinách a toto spoločenstvo vyžaduje aj v zajatí, kde sa dožaduje spoločnosti buď svojho druhu alebo človeka, ktorý mu supluje jeho prirodzenú skupinu. Bohužiaľ minimálne jedna tretina veľkých papagájov sa dostáva do rúk chovateľov, ktorí na nich nemajú dostatok času. Preto sa s týmto problémom stretávame tak často.

Suchý vzduch aj hormóny

Okrem nedostatku pozornosti sa ako príčina často uvádza napríklad príliš suchý vzduch, nesprávna výživa a nedostatok určitých vitamínov, ale aj hormóny. Preto sa toto ochorenie najčastejšie vyskytuje pri mladých papagájoch, ktorý ešte iba prechádzajú "pubertou". Ale ako sme už povedali, tak presná príčina je neznáma.

Z večera do rána

Vytrhávanie pierok je niekedy vec, ktorá začína pomaly a inokedy sa to stane doslova počas noci. Ak máte pocit, že Vás papagáj si vytrháva pierka tak rozhodne zasahujte, pretože ak sa tento zlozvyk nepotlačí hneď v zárodku, tak potom nastáva veľké množstvo problémov. Starostlivo preto sledujte všetky zmeny správania sa Vášho papagája.

Chemické prípravky a lieky nič neriešia

Lieky ako napríklad anti-depresíva, prípadne chemické látky v spreji, ktoré nastriekame na postihnuté miesto, kde chýbajú pierka sú skutočne iba nástrojom na vytiahnutie peňazí od platiacich zúfalých majiteľov papagájov. Lieky pomáhajú krátkodobo, takže po ich vysadení sa problém vráti a postreky neriešia psychický problém, ktorým vytrhávanie rozhodne je.

Čo pomáha?

Je tu mnoho vecí, ktoré údajne pomáhajú voči tomuto ochoreniu, ale nikto ich účinnosť nikdy nemeral a preto sa pozitívny výsledok zaručiť rozhodne nedá. Mnoho chovateľov odporúča napríklad zakúpenie druhého papagája, ktorý by odviedol pozornosť a zahnal nudu. Potom je tu samozrejme ešte možná kompletná obmena klietky a pridanie nových hračiek, ktorých cieľom je aby sa papagáj nenudil. Kvalitná strava dostatok vitamínov sú rovnako nutné samozrejmosti.

A nikdy nezabúdajte, že papagáj potrebuje spánok. Jeho kvóta je približne 12 hodín denne, čo by malo byť dodržané. Ak má nedostatok spánku, tak sa jeho podráždenosť zvyšuje, čo dáva zabrať jeho psychike. A je iba otázkou času kedy sa to prejaví.

Komentáre k článkuPridaj komentár: