Prečo sa zvieratá v zajatí dožívajú vyššieho veku?

#Vtáky
 
Toto pravidlo platí od počiatku chovu zvierat v zajatí, kedy sme ich odniesli z divokej prírody a urobili z nich strážcov, úžitkové zvieratá a spoločníkov
Andrej Jakubík | 1. októbra 2017 o 10:00
Prečo sa zvieratá v zajatí dožívajú vyššieho veku?

Toto pravidlo platí od počiatku chovu zvierat v zajatí, kedy sme ich odniesli z divokej prírody a urobili z nich strážcov, úžitkové zvieratá a spoločníkov. Je to známka toho, že život v ľudských rukách odďaľuje nevyhnutné? Divoká príroda totiž nepozná zľutovanie a akýkoľvek prejav slabosti sa trestá smrťou. Je to prirodzený výber, ktorému sa človek naučil vzdorovať a s bojom pomáha aj zvieratám, ktoré žijú po jeho boku.

Potrava

Kvalitná potrava je základom dlhého a spokojného života každého zvieraťa. Pri správnej skladbe potravy má zviera vysokú úroveň imunity, ktorá ho dokáže chrániť pred ochoreniami a tým aj pred ohrozením na živote. Pri dostatku potravy totiž organizmus zvieraťa nemusí šetriť energiou a zásobovať všetky potrebné oblasti dostatkom potrebných látok. Pri nedostatku potravy sa ako prvé odstavia od prísunu energie oblasti, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné pre zabezpečenie života. Medzi tieto oblasti patrí aj imunita, ktorá je tým oslabená a dáva možnosť vzniku ochorenia. Energia sa spotrebuje na činnosť vnútorných orgánov ako je predovšetkým srdce, bez ktorého správnej činnosti by zviera zahynulo okamžite. Následky zlyhania imunity sa tak prejavia až neskôr. V divokej prírode nemá zviera nikdy istotu potravy, čo sa prejavuje pod často oslabeným imunitným systémom. A to má často aj fatálne následky.

Veterinárna starostlivosť

Zdravotná starostlivosť v prípade človeka za posledné desiatky rokov rástla mimoriadnym tempom a pozadu neostáva ani veterinárna starostlivosť, pretože objem financií, ktoré sa každoročne investuje do veterinárnej starostlivosti má neustále stúpajúci trend. Ľudia sú ochotný pre zdravie svojho zvieraťa obetovať financie v objeme, ktoré aj niekoľko krát presahujú obstarávaciu cenu samotného zvieraťa. Zviera sa teda stáva členom rodiny a jeho zdraviu sa venuje rovnaká pozornosť ako človeku. Mnohé choroby, ktoré by v divokej prírode mali za následok uhynutie sa tak podarí zachytiť už v rannom štádiu a správnou liečbou tak pomyselne zachrániť zvieraťu život.

Žiadny dravec = žiadna smrť

V domácich podmienkach je zviera chránené pred dravcami, ktoré by inak v divokej prírode útočili a prirodzene tak regulovali početnosť svojej koristi. S postupným vekom zvieraťa sa totiž dostavujú aj problémy s pohybom a zmysli už nie sú tak ostré ako za mlada. V prípade útoku dravca sa teda často stáva, že sa jeho obeťou stane práve staršie zviera, ktoré zareaguje útekom príliš neskoro. V zajatí a v ľudských rukách je zviera do vysokej miery chránené od predátorov, čo dáva zvieraťu možnosť dožitia omnoho vyššieho veku ako v divokej prírode. Nie zriedka sa zviera v zajatí dožije aj dvoj násobne vyššieho veku ako zviera v divokej prírode. Samozrejme aj v opatere človeka sa niekedy stane, že nedokáže nezabráni predátorovi v útoku. Ale o tom sa dočítate až v niektorom z budúcich článkov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: