Prečo sa mačky boja uhorky?

#Mačky
 
Boja sa skutočne mačky uhoriek? A skutočne je ich reakcia až tak podivná? Vedzte, že z pohľadu mačky je naopak podivínom práve človek samotný
Andrej Jakubík | 5. apríla 2018 o 08:00
Prečo sa mačky boja uhorky?

Ak patríte medzi milovníkov mačiek, tak ste sa celkom pravdepodobne stretli na internete s kompiláciou videí mačiek, ktoré sa boja bežnej uhorky a snažia sa pred ňou uniknúť do bezpečia. Tieto, pre mnohých komické situácie im pripraví samotný majiteľ, ktorý potom škodoradostne sleduje, ako sa mačka snaží utiecť z dosahu uhorky. Boja sa skutočne mačky uhoriek? A skutočne je ich reakcia až tak podivná? Vedzte, že z pohľadu mačky je naopak podivínom práve človek samotný.

Tu je kompilácia videí, ktorá zachytáva prirodzenú obrannú reakciu mačiek. Čo je pre človeka nepochopiteľné, je pre mačky často nevyhnutné.

Zdroj: Youtube

Uhorkový teror

Mačka potrebuje mať svoje okolie pod kontrolou. Každý jeden majiteľ mačky určite potvrdí, že jeho mačka musí mať prehľad o všetkom, čo sa okolo nej deje. Žiadne dvere jej nesmú ostať zatvorené. Ak spozoruje vo svojom okolí objekt, zvuk, alebo pach, ktorý nepozná, tak sa v jej hlave aktivuje ochrana pre nebezpečenstvom. Uhorky vo videách sú nič netušiacim mačkám podsúvané počas kŕmenia, kedy nesledujú dianie vo svojom okolí tak pozorne ako inokedy. Mačka by bola s najväčšou pravdepodobnosťou vystrašená čímkoľvek, čo by sa náhle objavilo za jej chrbtom. V skutočnosti sa mačky uhorky neboja, ale v prípade prekvapenia nedokážu zastaviť svoj okamžitý obranný reflex, ktorý im prikazuje stiahnuť sa do bezpečia za každú cenu.

Pripomína im hada?

Niekoľko biológov sa v tomto prípade prikláňa k názoru, že uhorka pripomína mačkám telo hada a preto sa inštinktívne snažia zabrániť stretu. Omnoho logickejšie je vysvetlenie, ktoré hovorí skôr o strachu z neznámeho predmetu, ako so samotnej uhorky. Rovnako by sa mačka mohla zľaknúť banánu, ananásu, či papriky. V podstate akéhokoľvek predmetu, ktorý napadol osobný priestor mačky, bez toho, aby si to mačka samotná všimla. Uhorka je v tom teda celkom nevinne.

Určite ste si všimli, že mačky sú skôr osamelé zvieratá, ktoré práve nevyhľadávajú spoločnosť iných mačiek, či zvierat. Človek je naopak jedno z najviac spoločenských zvierat na planéte. Aj z tohto dôvodu je človek v očiach mačky tvor veľmi podivný a nad jeho spoločenskými chúťkami iba neveriacky krútia hlavou.

Komentáre k článkuPridaj komentár: