Prečo sa mačka nevráti domov?

#Mačky
 
Už v minulom článku sme sa mali možnosť niečo dozvedieť o tom, prečo mačky utekajú z domova. Tieto citlivé tvory sú na svoje územie naviazané veľmi úzko a cudzie prostredie im spôsobuje stres a nepohodu.
Andrej Jakubík | 1. augusta 2019 o 15:01
Prečo sa mačka nevráti domov?

Niekedy však nie je na vine mačka. A na nasledujúcich riadkoch sa dozviete prečo tomu tak je.

Smrť? : Bohužiaľ, existuje mnoho nebezpečenstiev, ktoré striehnu na mačky mimo ich domova. Cestné nehody, požitie jedovatých látok alebo zabitie dravcom (pes, dravý vták...) sú tie najbežnejšie.

Stratená? : Mačky majú veľký silný čuch a používajú ho na presnú orientáciu vo svojom prostredí. Ak sa však v ich okolí objaví iný a silný pach, môže to zmiasť orientáciu mačky a tá sa dokáže stratiť dokonca aj v tesnej blízkosti svojho domova.

Krádež? : Úmyselné krádeže mačiek sú relatívne zriedkavé. Avšak to neplatí za predpokladu, že niekto druhý môže mať pocit, že mačka je stratená alebo zatúlaná. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo je tak dôležité čipovanie.

Ďalším dôležitým faktorom je, či máte bytovú mačku alebo mačku, ktorá sa voľne pohybuje v okolí rodinného domu. Ak vaša mačka strávila celý svoj život v byte, jej náhle vystavenie vonkajšiemu prostrediu môže byť šok. Bytová mačka je tak konfrontovaná s množstvom podnetov, ktoré v nej vyvolajú zmätok a útek.

Prečo mačky utekajú?

Mnoho ľudí verí, mnohým poverám, ktoré hovoria o tom, že mačka vstupuje do ich života náhodne a rovnako náhodne sa z neho aj stratí, po tom, čo vykoná svoju úlohu. O podobných prípadoch sme niečo málo napísali aj v minulosti. Pravdepodobnejšie ale je, že mačka iba vykoná svoju inštinktívnu reakciu, ktorá siaha do doby pred jej domestikáciou.

Rovnako ako u mnohých živočíšnych druhov, aj zranené mačky majú tendenciu skrývať sa v prírode pred predátormi, ktorí predstavujú hrozbu. Vo voľnej prírode, zvieratá nechcú a ani nemôžu ukázať slabosť. To je jeden z dôvodov, prečo mačky často nevykazujú známky bolesti, aj napriek tomu, že ju prežívajú. Je to inštinkt, ktorý nemožno v tele mačky potlačiť. Preto sa mačky často skrývajú, v prípade, že boli zasiahnuté autom alebo trpia na následky podobnej nehody. V situáciách, ako sú tieto, je bežné, že mačka utečie na tmavé a izolované miesto, kde sa snaží pozviechať.

Mnoho prípadov mačiek, ktoré utiekli z domova sa týkalo práve starých a chorých mačiek, ktoré cítili, že prichádza neodvratný koniec ich života.

Ak je však vaša mačka chorá alebo dokonca je na sklonku svojho života, nemusia nutne utekať z domu. Existuje totiž mnoho príznakov, ktoré môžu mačke naznačovať, že smrť je blízko, ale medzi týmito symptómami sú často aj základné ochorenia, ktoré sú bez problémov liečiteľné. Aj z tohto dôvodu je nevyhnutné pravidelne navštevovať veterinárneho lekára. Povedzme si úprimne – pre vašu mačku to môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou.

Ako zabrániť mačkám utiecť?

Ak máte bytovú mačku (inak známa ako mačka domáca), budete musieť zabezpečiť, aby zostala v medziach svojho domova. Šťastná a spokojná mačka nebude pravdepodobne únikovým rizikom. Budú mať všetky svoje potreby v domácnosti. To je dôvod, prečo je potrebné, aby ste sa komplexne starali o svoje blaho. Poskytnite im správne jedlo, pohodlie, domov bez stresu a veľa pozitívnych vzťahov (fyzických aj psychických).

U vonkajšej mačky sa vyžaduje rovnaká pozornosť k ich pohode. Avšak, budete tiež musieť zabezpečiť, aby ich vonkajší život bol bezpečný. Dajte si pozor na šikanovanie mačiek, ktoré je veľmi častým problémom v oblasti, ktorú obýva viacero vonkajších mačiek. Buďte ostražití proti akémukoľvek nebezpečenstvu a zabezpečte, aby vždy mali spôsob, ako sa vrátiť domou v okamihu, keď ho najviac potrebujú. Ak mačka nemá prístup do vnútra domu, alebo na svoje chránené miesto po celý deň, môže sa cítiť neistá a nájde si iné miesto, kde sa bude cítiť bezpečne.

Komentáre k článkuPridaj komentár: