Prečo sa ma moja mačka bojí?

#Mačky
 
Je úplne bežné, že mačka, ktorá bola prijatá do rodiny má po určitý čas strach z nových vecí okolo seba a to vrátane nových ľudí
Andrej Jakubík | 25. augusta 2018 o 08:22
Prečo sa ma moja mačka bojí?

Je úplne bežné, že mačka, ktorá bola prijatá do rodiny má po určitý čas strach z nových vecí okolo seba a to vrátane nových ľudí. Ak však toto správanie pokračuje už dlhšiu dobu a mačka reaguje neprimerane útekom, či dokonca agresívnym správaním, tak je rozhodne niečo zle. V tomto článku sa pokúsime odpovedať na otázku, prečo má moja mačka strach. Čítajte a dozviete sa opäť niečo viac.

Strach u mačiek sa prejavuje rôzne a nemusí sa vždy jednať o útek, či útok. Vzpriamené uši, odhaľovanie brucha pri typickom položení tela na jednu stranu, odhaľovanie zubov, či pazúrikov, syčanie a silná vokalizácia. Toto všetko sú príznaky strachu, ktorý mačka prežíva. Čím dlhšie je mačka tomuto stavu vystavená, tým pravdepodobnejší je útok z jej strany.

Prečo je strach u mačiek taký nebezpečný? Je to jednoduché. Pri pocite strachu sa do tela mačky vyplavujú dve látky. Adrenalín a kortizol. Práve druhá menovaná látka je stresový hormón, ktorý pri dlhšom pôsobení v organizme dokáže u mačky vyvolať chronické stavy úzkosti, či depresie. Nemusíme hovoriť o tom, že podobné stavy sú pre zdravie mačky veľmi nebezpečné.

Neofóbia

Viete čo je to neofóbia? Touto fóbiou trpí každý jeden živočích, ktorý je vybavený centrálnym nervovým systémom a to vrátane človeka. Jedná sa o strach z nového prostredia. Tento inštinkt sa prejaví práve v prostredí, ktoré je neznáme a kde sa zviera, či človek necíti bezpečne. Tento pocit nemusí byť spojený s reálnym nebezpečenstvom, ale úplne postačí ak si mačka bude pocit nebezpečenstva sama vytvárať v hlave. Obdobie privykania si na nový domov a prostredie môže niekedy trvať aj niekoľko mesiacov. Niektoré mačky to stihnú za niekoľko dní a existujú dokonca aj také, ktoré sa so strachom z neznámeho nestretávajú vôbec. Aj to je dôkaz toho, že každá jedna mačka je unikát.

Vedecké pozorovania odhalili, že ak je s mačiatkom pravidelne manipulované, tak má v dospelosti omnoho vyššiu toleranciu na nové prostredie, ako mačka, ktorej sa v mladosti ľudská ruka vyhýbala. Avšak aj tu ostáva približne 15% mačiek, na ktoré nemá manipulácia v rannom veku žiadny vplyv. Prečo to tak je? Vedci hovoria o genetickom vplyve, ktoré sa prejaví práve u zmieňovaných pätnástich percentách.

Trauma a zranenie

Niekedy sa stane, že ak doma privítame novú mačku, tak jej odmerané správanie sprevádzané strachom nie je spôsobené neofóbiou, ale traumou, ktorú mačka zažila v minulosti. Nikdy totiž nevieme a už vôbec nie v prípade útulkových mačiek, aký bol ich osud a čím všetkým si museli prejsť, než sa dostali práve do vašich rúk. Mačka môže vykazovať strach aj v prípade, že jej bolo v minulosti zo strany človeka ublížené. Tento strach môže byť iba z jedného pohlavia, podobne ako je to aj u psov, či papagájov. Dokonca môže mať mačka veľmi výrazný strach z auta, pretože v minulosti mohla o vlások uniknúť smrti pod kolesami a táto trauma ju bude sprevádzať veľmi dlho a možno dokonca navždy.

Strach má rôzne podoby a môže sa prejavovať rozlične. Strach môže byť spôsobený aj s bolesťou, ktorú mačka pociťuje a preto sa vyhýba kontaktu s človekom a manipulácií v rukách. Na vec je potrebné nazerať zo všetkých uhlov, aby sme vylúčili všetky možné príčiny. Ak sa vám mačka bez zjavnej príčiny začne vyhýbať, tak je zbežná kontrola jej zdravotného stavu určite skvelý nápad.

Komentáre k článkuPridaj komentár: