Prečo sa korytnačke zdeformuje pancier?

#Plazy
 
V dôsledku mnohých a dokonca školáckych chýb sa pancier deformuje, čo korytnačke spôsobuje nemalé problémy
Andrej Jakubík | 25. júna 2018 o 09:00
Prečo sa korytnačke zdeformuje pancier?

Vrchná časť panciera, odborne zvaná karapax, je veľmi dobrým ukazovateľom celkového zdravotného stavu korytnačky. V dôsledku mnohých a dokonca školáckych chýb sa pancier deformuje, čo korytnačke spôsobuje nemalé problémy. Korytnačka sa bez problémov dokáže dožiť 80 a viac rokov a to bez väčších zdravotných problémov. Je jasné, že kľúčom ku zdraviu je jej dokonalé životné prostredie, ktoré ju obklopuje. Mnoho podstatných podmienok, ktoré by mali byť vždy splnené, sa neplnia a je smutné, že mnoho majiteľov korytnačiek ani len netuší, čo všetko musí v prípade opatery o tieto opancierované tvory sledovať.

Pyramídovanie u korytnačiek. Prečo sa to deje?

Pyramídovanie panciera je ochorenie, ktoré postihuje jeho vrchnú časť a vyznačuje typickými príznakmi, ktoré sa nedajú zameniť. Časti panciera sa začne vyznačovať abnormálne vysokým tempom rastu a začnú prevyšovať okolité časti panciera. Tieto útvary sa vzdialene podobajú na pyramídy a preto sa aj ochorenie nazýva pyramídovanie. Príčin je hneď niekoľko a tu je ich zoznam:

- Slabá vlhkosť vzduchu je vážnym problémom všetkých terárijných zvierat a korytnačka nie je výnimkou. Bohužiaľ si mnoho najmä začínajúcich chovateľov nedokáže ani predstaviť, čo všetko spôsobuje nedostatočná vlhkosť. Vlhkomer je teda základná výbava.

- Málo pohybu je rovnako problémom. Ak korytnačka žije sedavým spôsobom života, tak sa to po čase odrazí na jej anatomických zmenách, ktoré dávajú zelenú vzniku rôznym anomáliám v podobe deformácií panciera. Dostatok pohybu je preto jedným z dôležitých faktorov.

- Často je problémom aj zlá výživa. Strava s príliš bohatým obsahom bielkovín a naopak nízkym obsahom vitamínu D3 a vápnika sa podpisuje pod mnoho problémov a jedným z nich je aj pyramídovanie.

- S problémom úzko súvisí aj nedostatok prirodzeného slnka, alebo v zimných mesiacoch náhradné osvetlenie, ktoré simuluje slnečné žiarenie. Bez slnka je totiž v tele korytnačky nízky obsah vitamínu D3 a práve tento vitamín fixuje vápnik, ktorý by inak korytnačka nedokázala spracovať.

- Za týmto ochorením sa môže skrývať aj zlá funkcia štítnej žľazy, alebo príštitných teliesok, ktoré produkujú hormóny a tie zase ovplyvňujú metabolizmus vápnika. Pri ich zle, či nedostatočnej funkcii sa okamžite vyskytne problém.

- Za všetkým však môže byť aj genetická predispozícia. Niektoré druhy korytnačiek majú voči tomuto ochoreniu vysokú citlivosť. Medzi tieto druhy patrí napríklad Geochelone Sulcata, alebo Geochelone gigantea. S týmto problémom je potrebné počítať už pri ich kúpe.

Deformácia panciera je ochorenie, ktoré nie je možné liečiť a poškodenie je trvalé. Ochorenie sa dá iba spomaliť a zmierniť jeho následky. Je to však možné iba v prípade mladých jedincov, u ktorých je ochorenie v počiatočnom štádiu. V prípade dospelej korytnačky, ktorej starostlivosť bola zanedbaná je ochorenie sprevádzané príznakmi, ktoré ju priamo ohrozujú na živote. Jej život je možný, ale potrebuje takmer neustálu starostlivosť. Preto by sa mala energia venovať práve prevencii.

Komentáre k článkuPridaj komentár: