Prečo psi jedia kamene?

#Psy
 
Niektoré správanie psov môže byť občas vtipné. Pokiaľ však ide o psa, ktorý je kamene, ide o vážny a nebezpečný problém a ten treba riešiť
Andrej Jakubík | 8. júna 2019 o 18:29
Prečo psi jedia kamene?

Niektoré správanie psov môže byť občas vtipné. Pokiaľ však ide o psa, ktorý je kamene, ide o vážny a nebezpečný problém a ten treba riešiť. Ak sa vám zdá, že váš pes je čokoľvek a kedykoľvek, môže sa veľmi ľahko stať, že sa mu do tela dostanú toxické chemické látky, exkrementy iných zvierat (a nielen zvierat), alebo cudzie predmety, ktoré dokážu poškodiť jeho zdravie.

Ak ste si všimli, že váš pes je kamene, alebo iné podobné predmety, možno si kladiete otázku, prečo to robí? Pre viac informácií sme pripravili práve nasledujúce riadky.

obsah článku

1. Prečo môj pes je kamene?

2. Príčiny

3. Príznaky

4. Môj pes prehltol kameň: čo mám robiť?

5. Ako zastaviť šteňa v jedení kameňov?

Prečo môj pes je kmene?

Požitie kameňov je mimoriadne nebezpečné, pretože ich ostré hrany môžu dráždiť a poškodzovať gastrointestinálnu sliznicu psa, čo môže viesť až ku gastritíde u psov. Vo vážnejších prípadoch môže pes, ktorý konzumuje kamene, nakoniec trpieť črevnou perforáciou, čo môže mať za následok vnútorné krvácanie (nie je vylúčená ani smrť zvieraťa).

Takže, prečo môj pes je kamene ? Dôvody tohto správania sa môžu výrazne líšiť. Aby bolo možné správne analyzovať, prečo je váš pes je kamene, budete musieť venovať pozornosť jeho dennému režimu, zdravotnému stavu, výkalom, každodennému správaniu a celkovej výžive psa.

Ak si všimnete, že váš pes je kamene, odporúčame čo najskôr konzultovať tento problém s veterinárom. Pokračujte v čítaní nižšie, aby ste sa dozvedeli viac o symptómoch , príčinách a liečení tohto problému u psov.

Príčiny

Existuje mnoho dôvodov, prečo pes žerie kamene. Uvádzame tie najčastejšie:

Obsedantné správanie u psov je patologické ochorenie, ktoré spôsobuje okrem iného aj veľmi zvláštne odchýlky od bežného správania. A medzi tieto odchýlky patrí aj požitie všetkých druhov potravín aj nepotravín. A to vrátane kameňov.

Objaviteľ šteniatko. Stravuje sa vaše šteniatko štrkom a kamienkami? Je to úplne normálne, že šteniatka aj mladí psi okusujú a náhodne požívajú všetky druhy rôznych predmetov, vrátane kameňov. Aj keď je to do určitej miery normálne, nie je to prijateľné správanie. Nikdy by ste však nemali vytrhávať kameň z papule psa silou, pretože to môže naopak spôsobiť, že bude kameň rýchlo prehltnutý. V ideálnom prípade by ste to mali využiť ako príležitosť naučiť svojho psa uvoľniť predmety bez použitia sily.

Stres a úzkosť. Stres u psov môže byť spôsobený rôznymi vecami, ako je nedostatok pohybu, pobyt v uzavretom priestore, nedostatok psychickej stimulácie, trestanie, atď. Stresovaný alebo úzkostný pes sa bude snažiť uvoľniť zo seba túto zadržanú energiu nadmerným žuvaním alebo jedením. A žuje a žerie, čo mu príde do papule. Tento typ správania je bežný v útulkoch.

Chce pozornosť. Psi, ktorí trávia veľa hodín osamote, alebo nedostávajú dostatok pozornosti, môžu konzumovať kamene alebo iné nepožívateľné predmety, aby pritiahli pozornosť svojich majiteľov. Pes v tomto prípade uprednostňuje radšej potrestanie, než aby nedostal žiadnu pozornosť.

Zamorenie parazitmi? Už niekoľko štúdií dokazuje, že vo voľnej prírode jedia psi rastliny alebo rôzne bylinky na zamedzenie napadnutia črevným parazitom. Ak si všimnete, že váš pes vykazuje príznaky črevných parazitov, ako je ťahanie zadku po zemi. V niektorých psoch sa môže tento starý inštinkt prebudiť a ich majiteľ sa potom nestíha čudovať, čo všetko je pes schopný zožrať. Každopádne je návšteva veterinára ten najlepší nápad, ktorý vás v tom okamihu môže napadnúť.

Pes žerie kamene. Aké sú príznaky?

Niekedy nie je hneď jasné, či pes jedol kamene. V tomto prípade budete musieť zájsť skutočne ďaleko a v mene pomoci svojmu psovi, analyzovať jeho výkaly, aby ste mali istotu.

Ak však pes začne požívať väčšie kamene, dokáže si vážne poškodiť svoje zdravie. Medzi hlavné príznaky toho, že pes zjedol niečo čo nemal patrí:

• Kašeľ a zvracanie.

• Zápcha alebo ťažkosti s vyprázdňovaním (kamene môžu "uviaznuť" v črevách, bráni psovi v normálnej defekácii).

• Prítomnosť krvi v stolici (kamene môžu spôsobiť perforácie v čreve, čo spôsobuje krvácanie).

• Symptómy, ktoré sú spoločné pre gastritídu u psov, ako sú vracanie, strata chuti do jedla a hmotnosti, hnačka, dehydratácia, letargia, nadmerné slintanie atď.

• Slabosť a strata záujmu o vaše každodenné aktivity.

Môj pes prehltol kameň. Čo mám robiť?

Čo sa stane, keď pes zožerie skaly? Ak váš pes prehltol kameň alebo iné cudzie teleso, je veľmi dôležité, aby ste sa čo najskôr dostali k veterinárovi . Aj keď existuje mnoho domácich metód, ako dostať kameň zo psa, ich praktizovanie sa neodporúča. Ak je napríklad kameň príliš veľký a pokúsite sa vyvolať u vášho psa zvracanie, môže to spôsobiť vážne poškodenie gastrointestinálneho traktu psa a situáciu iba zhoršiť.

V niektorých prípadoch môže veterinár dokonca zvažovať operáciu, ktorá pomôže bezpečne odstrániť kameň.

Ak má však pes kameň uviaznutý v krku , budete musieť okamžite konať!

Ako odnaučiť šteňa jesť kamene

Odporúčame venovať pozornosť nasledujúcim pokynom, aby ste odnaučili šteňa jesť kamene a iné cudzie predmety:

• Poskytnite svojmu psovi úplnú a vyváženú stravu podľa všetkých jeho výživových požiadaviek (veku, plemena a veľkosti).

• Dajte svojmu psovi dostatok fyzickej aktivity. Vždy však s ohľadom na jeho zdravotný stav a poveternostné podmienky, ktoré vonku panujú.

• Pri hraní so psom vždy používajte vhodné hračky . Nikdy sa nepokúšajte so svojím psom o vtipy a triky s použitím predmetov, ako sú kamene, pretože to povedie vášho psa k presvedčeniu, že je v poriadku jesť kamene.

• Poskytnite svojmu psovi primeranú psychickú stimuláciu. Ideálne sú na tento účel inteligenčné hry, ktoré zamestnajú hlavu.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: