Prečo mojej mačke vypadáva srsť?

#Mačky
 
Príčiny je preto potrebné hľadať ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke mačky
Andrej Jakubík | 28. augusta 2018 o 08:00
Prečo mojej mačke vypadáva srsť?

Srsť je pre mačku indikátor jej zdravia. Príčiny je preto potrebné hľadať ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke mačky. Zdravá mačka má krásnu lesklú a pevnú srsť. Na druhej strane je mačka, ktorej zdravotný stav nie je v poriadku a medzi prvé príznaky patrí strata lesku a dokonca aj tvorba lysín priamo na tele.

Ročné obdobia

K miernemu vypadávaniu srsti dochádza celoročne, ale v čase teplotných prechodov sa intenzita výmeny srsti zvyšuje. Je to prirodzený proces, ktorý nám nemusí robiť starosti. Srsť v tomto prípade vypadáva na celom tele mačky rovnomerne a rozhodne sa vypadávanie nelokalizuje iba na niektorých miestach.

Mačacia alopécia

Táto diagnóza sa zväčša vyskytuje iba u ľudí. Skrátene sa jedná o vypadávanie vlasov (a srsti u mačiek). Príčinami sú: vyšší vek, genetická predispozícia alebo sa jedná o príznak ochorenia. Mačky však vo všeobecnosti nežijú dostatočne dlho, aby sa u nich tieto príznaky prejavili. U mačiek vo vyššom veku je lokálna alopécia bežný jav.

Alopécia u mačiek sa najčastejšie prejavuje iba v lokalizovaných oblastiach ako je chrbát , boky alebo brucho.

Nadmerné oblizovanie

Jednou z príčin vypadávania vlasov u mačiek je nadmerné olizovanie. Mačací jazýček v tomto prípade pôsobí ako kefa, s ktorou mačky vykonávajú svoje pravidelné rituály hygieny. Avšak, ak mačka túto činnosť preháňa, môže to skončiť až k vypadávania srsti, čo vedie k plešatosti. Nadmerné olizovanie bude pravdepodobne spôsobené psychologickou poruchou, ktorá vedie ku kompulzívnemu lízaniu.

Stres

Stres u mačiek je ďalším faktorom, ktorý prispieva k strate srsti. Ak sa chceme uistiť, že hlavná príčina alopécie u našej mačky je psychologická, musíme vylúčiť akékoľvek fyzické príčiny. Ako náhle ich vylúčime, tak je na nás, aby sme posúdili duševný stav našej mačky. Stres vo všeobecnosti môže znížiť imunitný systém a viesť k zníženiu kvality pokožky, čo podporuje vznik ostrovčekov bez srsti. Aby sme tomu zabránili, musíme pochopiť príčiny stresu našej mačky a samozrejme sa snažiť ich potlačiť.

Ďalším dôvodom pre alopéciu u mačiek, hlavne ak sa vyskytuje na veľkých plochách na bokoch, je zlé fungovanie endokrinných žliaz. Môže sa jednať napríklad o Cushingov syndróm mačiek. Ak okrem vypadávania srsti spozorujete aj iné príznaky ako napríklad zvýšený príjem vody, vysokú tvorba moču a nápadne výraznú „krehkosť“ pokožky, tak neváhajte s návštevou veterinárneho lekára. Včasná analýza krvi už v podobných prípadoch dokázala zachrániť nejeden mačací život.

Komentáre k článkuPridaj komentár: