Prečo moja mačka zvracia bielu penu?

#Mačky
 
Najpravdepodobnejšou príčinou zvracania je podráždenie zažívacieho traktu, ale všímajte si aj iné príznaky...
Andrej Jakubík | 8. júna 2019 o 11:18
Prečo moja mačka zvracia bielu penu?

Hoci mnohí majitelia mačiek si myslia, že je normálne, ak mačky často zvracajú, faktom je, že akútne prípady opakovaného zvracania vyžadujú veterinárne konzultácie, pretože môžu byť spôsobené mnohými príčinami. Ak vaša mačka vracia, je dôležité zistiť či je toto zvracanie akútne (mnoho zvracania v krátkom čase) alebo chronické (zvracia 1-2 denne). Všímajte si aj iné príznaky ako je napríklad hnačka. V tomto článku sa zameriame na opis najčastejších príčin, toho prečo vaša mačka zvracia bielu penu.

Gastrointestinálne príčiny zvracania bielej peny

Najpravdepodobnejšou príčinou zvracania je podráždenie zažívacieho traktu. V čase diagnózy je dôležité vziať do úvahy, či je zvracanie sporadické alebo perzistentné (trvalé) a či existujú aj iné príznaky. Okrem toho si všimnite obsah toho, čo mačka vyzvracala, pretože sa môže objaviť pena, nestrávené zvyšky jedla, krv alebo dokonca paraziti.

Niektoré z gastrointestinálnych príčin sú nasledovné:

Gastritída: U mačiek môže byť akútna alebo chronická, ale v oboch prípadoch si vyžaduje veterinárnu pomoc. Pri gastritíde dochádza k podráždeniu steny žalúdka. Dochádza k tomu, keď sa požívajú látky, ako je tráva, niektoré potraviny, lieky alebo toxické látky, čo vedie k intoxikácii organizmu. Ak je zvracanie chronické, môžeme okrem iného vidieť, že srsť mačky stráca svoju kvalitu, pretože tá ako prvá zaznamená, že telu chýbajú potrebné živiny. Ak sa tento stav nelieči, mačka bude pravdepodobne trpieť aj stratou na hmotnosti. Musí to však byť veterinár, ktorý identifikuje konkrétnu príčinu a naordinuje vhodnú liečbu.

Cudzie predmety: Vlasové guľôčky u mačiek sa vyskytujú počas celého roka. Niekedy sa vo vnútri zažívacieho systému premenia na veľmi tvrdé guľôčky, známe ako trichobezoár, ktoré môžu byť tak veľké, že nedokážu prejsť tráviacim traktom bez komplikácií. To znamená, že prítomnosť cudzích telies môže spôsobiť podráždenie tráviaceho systému. Trichobezoáry môžu niekedy viesť k obštrukcii alebo dokonca k intususcepcií (zarastanie časti čreva do čreva samotného), v takom prípade je nutný chirurgický zákrok.

Zápalové ochorenie čriev: Je jednou z najčastejších príčin zvracania u mačiek a mala by sa odlišovať od iných patológií, ako je lymfóm. Veterinárny lekár urobí všetky príslušné testy a potvrdí, alebo vyvráti túto diagnózu. V prípade zápalového ochorenia čriev je skutočne možné vidieť že mačka zvracia bielu penu a trpí hnačkou.

Jednou z najčastejších infekčných chorôb gastrointestinálneho systému je panleukopénia mačiek (mačací mor). Tento silne nákazlivý vírus má za následok zvracanie krvi a silnú hnačku. Okrem toho bude mačka trpiaca týmto ochorením odmietať jedlo a dostaví sa aj zvýšená teplota. Ak spozorujete alebo sa domnievate, že vaša mačka môže trpieť panleukopéniou, odporúčame Vám čo možno najrýchlejšie navštíviť svojho veterinára.

Iné príčiny zvracania peny

Niekedy sa vracanie nevyskytuje kvôli problémom v žalúdku alebo čreve, ale dôvodom sú vnútorné orgány, ako pečeň, pankreas alebo obličky. Tu je výber tých najčastejších:

Pankreatitída: Všetky pankreatitídy mačiek vyžadujú veterinárnu liečbu. Ochorenie sa môže vyskytnúť akútne alebo omnoho častejšie chronicky a môže prebiehať s inými ochoreniami, ako sú ochorenia pečene, alebo diabetes. Zápal alebo opuch pankreasu, orgánu zodpovedného za produkciu enzýmov potrebných na trávenie a inzulínu potrebného na metabolizáciu cukru, spôsobuje okrem iného typické príznaky ako zvracanie, hnačka a poškodenie srsti.

Pečeňová nedostatočnosť: Pečeň plní dôležité funkcie, ako je eliminácia odpadu alebo splodín metabolizmu. Zlyhanie pri jej fungovaní spôsobí nešpecifické príznaky, ako je vracanie, nechutenstvo alebo hnačku. V pokročilejších prípadoch sa môže vyskytnúť žltačka, ktorá sa prejavuje ako žltnutie slizníc a pokožky. Pečeň dokáže byť ovplyvnená niekoľkými ochoreniami, podpíše sa na nej vplyv toxínov alebo dokonca okolitých nádorov, preto je nevyhnutná odborná diagnostika.

Cukrovka : Cukrovka u mačiek je charakterizovaná nedostatočnou produkciou inzulínu, ktorý je látkou zodpovednou za uvoľňovanie glukózy bunkám. Bez inzulínu sa v krvi akumuluje glukóza a vyskytujú sa rôzne symptómy. Ak vaša mačka trpí cukrovkou, všímajte si predovšetkým jej pitný režim, príjem potravy a frekvenciu močenia. Život mačky s cukrovkou nie je žiadna katastrofa a aj napriek istým obmedzeniam sa to dá zvládnuť. Musíte však prikladať väčšiu váhu príznakom ako je zvracanie, zmeny na srsti a zápach z úst.

Renálna insuficiencia: v preklade to znamenaá zlyhanie obličiek. Je veľmi častou poruchou hlavne u starších mačiek. Poškodenie obličiek môže nastať akútne alebo chronicky. Chronické zlyhanie obličiek sa nedá vyliečiť, ale môžu sa jej príznaky tlmiť, aby mačka mala zachovanú šancu na vyššiu kvalitu života. Preto je nevyhnutné navštíviť veterinárneho lekára hneď ako spozorujete príznaky, ktorými sú výrazné zvýšenie príjmu vody, zmena frekvencia močenia strata chuti do jedla, dehydratácia, zmeny na srsti, zlá nálada, celková slabosť, poranenia úst, v dychu mačky so zlyhanim obličiek sa často nachádza zápach.

Hypertyreóza: Štítna žľaza sa nachádza v krku mačky a je zodpovedná za produkciu tyroxínu. Jeho prebytok v tele mačky znamená vývoj problému, ktorý je spoločný pre mačky vo vyššom veku (nad 10 rokov). Príznaky budú spočívať v úbytku hmotnosti, výraznom zvýšení aktivity (mačka sa doslova nezastaví), zvýšení príjmu potravy aj vody, zvracanie, hnačka, zvýšené močenie a nadmerná vokalizácia. Ak bola vaša mačka doteraz ticho ako myška a zrazu sa rozhodla preveriť pevnosť vašich nervov neustálim vokálnym vystúpením, tak je to rozhodne zmena, ktorá si zasluhuje pozornosť.

Parazity: Ak mačka zvracia bielu penu a vieme, že sme ju vnútorne neodčervili, mohlo by to znamenať, že mačka je zamorená vnútornými parazitmi. V týchto prípadoch môžeme pozorovať, že mačka bude vracať bielu penu a nebude prijímať jedlo. Môže sa dostaviť aj hnačka. Všetky tieto mačacie nepohodlia sú spôsobené pôsobením parazitov. Táto situácia je skôr pravdepodobnejšia u mačiatok ako u dospelých mačiek, pretože tie sú odolnejšie voči parazitom.

Je celkom zrejmé, že mnohé z týchto ochorení majú spoločné príznaky, preto je veľmi dôležité, aby ste čo najskôr navštívili veterinára, pre stanovenie presnej diagnózy a liečby.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: